Movitým rodinám zastřešujeme správu celého majetku po vzoru top univerzit, zní z Family Office Partners

Oldřich Myslivec a Petr Václavínek založili svou společnost s tím, že do Česka přinesou na Západě dobře známý koncept multi family officů.

Luboš KrečLuboš Kreč

mfp

Foto: Family Office Partners

Zakladatelé Family Office Partners Petr Václavínek (vlevo) a Oldřich Myslivec

Jedno z osvědčených byznysových pravidel říká: podnikejte v tom, čemu rozumíte a co řeší problém, který sami pociťujete. A přesně to udělali Oldřich Myslivec a Petr Václavínek, když založili v roce 2019 Family Office Partners. Jednak měli oba zkušenosti s investováním, jednak jim chyběl na trhu někdo, kdo by se dokázal podle moderních zahraničních standardů a s využitím technologií patřičně postarat o jejich majetky. Ty se jim zdály až moc velké na privátní bankéře, ale naopak moc malé na samostatný rodinný office. A to jim vnuklo ideu: takových jako my tu přece bude víc, tak pojďme tedy nám i jim ušít na míru řešení, které je na Západě dobře známé jako multi family office.

Klíč k pochopení se ukrývá už v názvu multi family office. Nejbohatší lidé mají k dispozici vlastní správcovské společnosti (u kterých se i u nás vžil anglický termín family office), v Česku patří k největším třeba Consillium, jež má na starost majetek miliardáře Tomáše Němce, či Amalar Holding, který zastřešuje aktivity rodiny Renáty Kellnerové a jejích dětí.

Family office ale sám o sobě není úplně levná záležitost, obnáší totiž vlastní tým investičních expertů, právníků, účetních, IT poradců či expertů na filantropii. „A to už není pro každého,“ říká dvaačtyřicetiletý Oldřich Myslivec. A jeho byznysový partner, o čtyři roky starší Petr Václavínek dodává: „Proto je tu multi family office koncept, kde ono široké expertní zázemí pomáhá se správou majetku několika rodin. V cizině už je to hodně rozšířené, my se snažíme edukovat a kultivovat českou multi family office scénu naším přispěním.“

Nesmí dojít k mýlce, jejich společnost Family Office Partners není továrna na správu majetku pro stovky a tisíce rodin – momentálně jejich tým pracuje zhruba pro desítku famílií a v horizontu několika let by se Myslivec s Václavínkem a svým týmem rádi dostali na dvojnásobek, o moc dál ale ne: „To by už přece ani nedávalo smysl. Naše role vyžaduje kvalitu, ne kvantitu.“

Oba se k podnikání na poli wealth managementu (anglický výraz pro správu majetku bohatých lidí) dostali přes vlastní rodinné jmění. Myslivec dlouhodobě působí v investiční branži, studoval prestižní univerzitu London School of Economics, ostruhy získal v Patrii či v CVC Capital Partners, v mezinárodním pivovaru Molson Coors spravoval portfolio v hodnotě 14 miliard dolarů a dnes je vedle Family Office Partners také členem vedení stamilionové společnosti Qminers, která vyvíjí systémy pro algoritmické obchodování.

Václavínek, absolvent americké Arizona State University, si už koncem 90. let začal vydělávat obchodováním na finančních trzích, postupně se ale víc a víc věnoval i developmentu nemovitostí, a to doma i v zahraničí, kde pobývá a sbírá zkušenosti většinu dospělého života.

„Znali jsme se už z dřívějška a postupně jsme oba došli k tomu, že nám na trhu v Česku chybí produkt, který jsme oba hledali – tedy někdo, kdo by nám dokázal efektivně a komplexně spravovat rodinný majetek. A tak jsme si řekli, že to zkusíme vybudovat. Jsme oba z investičního prostředí, takže k tomu máme blízko. Zároveň jsme to chtěli pojmout moderně, na základě osvědčených služeb ze zahraničí. U nás nenajdete kožená křesla ani zlaté brožury, nenosíme kravaty,“ vysvětluje Oldřich Myslivec.

vaclavinek

Foto: Family Office Partners

Petr Václavínek, spoluzakladatel Family Office Partners

S Václavínkem svůj byznysový přístup staví na pěti základních pilířích. Tím prvním je sofistikovaná jednoduchost. Zdůrazňují, že jim jde o to dělat věci jednoduše, aby byly dlouhodobě udržitelné. Příliš složitě vypadající řešení bývají ta nejproblematičtější, což souvisí jak s investičním přístupem, tak s komunikací a vůbec interními procesy. „Snažíme se fungovat přímo, transparentně, neformálně,“ zdůrazňuje Petr Václavínek.

Zároveň se snaží zapojit i moderní technologie, aby jim i rodinám správu majetku ulehčovaly, a tak si vyvinuli například vlastní digitální platformu eFOP, na které mohou sledovat skladbu svého portfolia. „Sázíme na moderní technologie, samozřejmostí je využívání AI, cloudu či automatizace, ale zároveň se jimi nechceme nechat pohltit. Mají nám pomáhat, ne věci dělat složitější,“ upozorňuje Václavínek.

Druhým bodem jejich mantry je heslo skutečný multi family office. „Pracujeme pro limitovaný počet vysoce majetných a podobně smýšlejících rodin. Nikdy jich nebudou stovky. Zároveň jsme všichni společně v kontaktu, minimálně jednou do roka se scházíme, funguje neformální komunikace a jakýsi networking,“ přibližuje Myslivec.

miroslav-udan-boxed-23

Přečtěte si takéMiroslav Uďan po stamilionovém byznysu staví startup opět od nulyPrvní byl úspěch, ale co když druhý nevyjde? Miroslav Uďan popisuje, jak po Shoptetu rozjel nový startup

Zatřetí oba podnikatelé zmiňují něco, co během rozhovoru zaznívá poměrně často: příliš velcí pro privátní bankéře, příliš malí pro vlastní family office. Do takové definice se vejde čím dál víc rodin a podnikatelů a podnikatelek, protože jednak tu dorůstá nová byznysová generace, jednak s podnikáním končí ti, kteří jej rozjížděli v 90. letech. Ačkoli podle Myslivce s Václavínkem neexistuje jasná finanční hranice, pro koho jsou a pro koho ne, jako takovou univerzální sumu uvádějí objem majetku od 500 milionů korun: „To může být takový rozumný rámec.“

Dalším klíčovým bodem je správa celého majetku. Jde o to, že existuje řada společností a skupin, které sice také nabízejí správu majetku, ovšem zaměřují se třeba jen na finanční produkty, na jednu kategorii… Family Office Partners zastřešují pro zapojené rodiny jejich kompletní portfolio finančních nástrojů, nemovitostí, různých kapitálových fondů, ale berou v potaz i nestandardní aktiva jako krypto, víno či umění.

„A co je hlavní, my nemáme žádné vlastní produkty, které bychom touto cestou nabízeli. Takže nehrozí, že se dostaneme do střetu zájmů,“ zdůrazňuje Oldřich Myslivec a dodává, že součástí komplexní péče je i to, že partnerským rodinám zprostředkují v rámci širšího týmu pomoc v podstatě pro kteroukoli oblast – řešení rizik od právních přes daňová až po stavbu generačního portfolia aktiv a jeho vhodné předání dalším generacím.

myslivec

Foto: Family Office Partners

Oldřich Myslivec, spoluzakladatel Family Office Partners

Posledním pilířem je pak inspirace investiční strategií amerických univerzit. „Říká se tomu endowment a neexistuje pro to přesný český termín,“ krčí rameny Václavínek. O co jde? Podobně jako univerzity typu Harvardu nebo MIT mají dlouhodobý výhled a správci jejich majetek opečovávají tak, aby se v průběhu času zhodnocoval nad rámec inflace a z jeho výnosů se mohla daná škola financovat, to samé chtějí Myslivec s Václavínkem zajistit pro majetky své i dalších partnerských rodin.

„Nám jde o dlouhodobost a udržitelnost. Náš výhled jsou desetiletí. Rychlé zbohatnutí a spekulace nenabízíme. Kandidát nám třeba řekne, že potřebuje, aby mu každý rok zbylo na fungování rodiny, osobní projekty či cestování, ale i na školy pro děti či filantropii. A my to společně nastavíme tak, že jmění začne fungovat jako určité perpetuum mobile,“ popisuje strategii s hodně vzdáleným – v podstatě nekonečným – investičním horizontem.

Když hovoří o nastavení portfolia, zmiňuje něco, co bývá tou nejsložitější částí celého procesu: řada českých a slovenských podnikatelů a podnikatelek má totiž svá stávající portfolia disproporčně naplněná jednak nemovitostmi (navíc zhusta tuzemskými), jednak místní měnou. Takže se debatuje, proč je dobré mít větší diverzifikaci a být víc rozkročený jak po kontinentech, tak po oborech a investičních nástrojích. „Právě tím, že myslíme na dlouhodobost a stabilitu, musíme vše nastavit tak, aby se jednotlivé části vyvažovaly a nedocházelo k strukturálně dramatickým výkyvům,“ říká Václavínek.

Pracujeme pro limitovaný počet vysoce majetných a podobně smýšlejících rodin. Nikdy jich nebudou stovky. Zároveň jsme všichni společně v kontaktu.

Jeho kolega jej doplňuje: „Většinou to je tak, že členové našeho multi family office, na které se samozřejmě obrací spousta lidí a nabízí jim různé investiční tipy, už je pak rovnou přesměrují na náš tým. A my víme, co do portfolia patří či výhledově patřit bude, takže lépe posoudíme, jestli to smysl dává, nebo ne. Šetříme jim tím čas i starosti, řada z nich totiž tyto otázky vlastně vůbec řešit nechce. A věříme, že často dovedeme zabránit naprostým investičním haváriím.“

Do čeho svým klientům naopak nekecají, jsou třeba účasti ve firmách či v byznysech, na kterých vydělali peníze – tam ctí, že jde o obor, kterému rozumí, snaží se ale být nápomocni při oponentuře.

Pokud by tedy měli shrnout, jaká je vize Family Office Partners, co by řekli? „Málokdo má jasnou dlouhodobou strategii a plán a tím pádem i kontrolu nad svým majetkem. To je ta pravá výzva,“ připomíná Oldřich Myslivec. A Petr Václavínek za něj uzavírá: „Ultimátním cílem je být v Česku vlajkonošem vysokého standardu fungování multi family office, a to podle zahraničních konvencí. Cíl se pak naplňuje mnohem snáz. Chceme rodinám pomoct dosáhnout právě toho a zajistit, že jejich majetky budou sloužit nikoli jen jim, ale i dalším generacím po nich.“

CC Premium

Partnerem článku je Family Office Partners

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi