Na HBO Max dorazil Wonka. Slavný tvůrce sladkostí ve filmu bojuje s čokoládovým kartelem za svůj sen

Ikonického Willyho Wonku v hitu loňských Vánoc ztvárnil Timothée Chalamet. Coby mladý cukrář se musí postavit úzkoprsé společnosti a naučit lidi snít.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

WONKA

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet jako Willy Wonka

0Zobrazit komentáře

Prequel slavné dětské knihy v pátek vyšel na streamovací službě HBO Max. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Jedna z nejslavnějších dětských knih, Karlík a továrna na čokoládu, sleduje skupinu dětí, které se nevědomky ucházejí o místo dědice nejlepší továrny na sladkosti na světě. Kde se ale vlastně vzala? Tuto otázku si položili tvůrci filmu o jejím – dosud tajemném – zakladateli a majiteli Willym Wonkovi. Ačkoliv v příběhu Roalda Dahla platí za excentrického boháče, jeho počátky by k takovému statusu nemohly mít dál. Tedy snad s výjimkou oné excentricity.

Hit loňských Vánoc Wonka sleduje mladého, ambiciózního a chudého čokoládovníka s velkými sny, který procestoval svět při hledání těch nejlepších ingrediencí. Teď se v Evropě snaží založit výrobnu a obchod se sladkostmi, čelí ale nevoli ze strany čokoládového kartelu a nepřízni rigidních pravidel úzkoprsé společnosti. V té moc prostoru pro snílky není, mladý hrdina si ho proto musí vydobýt.

Wonku napsali a natočili tvůrci Paddingtona. A právě milé – a mnohými milované – rodinné komedii má nejblíže. Ačkoliv některým ve snímku chyběla Wonkova temnější, provokativnější stránka, vysloužil si převážně pozitivní ohlasy, které ocenily jeho kouzelnou výpravu, muzikálová čísla nebo herectví Timothéeho Chalameta v titulní roli. Je to povzbuzující, laskavý film, který ovšem nesklouzává k přeslazenosti. Je prý přesně tak sladký, jak měl být.

Wonka je od pátku dostupný na streamovací službě HBO Max.


Co ukazují trailery

Problém tří těles

Už za dva týdny na Netflix dorazí novinka od tvůrců Hry o trůny, a sice adaptace oceňovaného čínského sci-fi. Nejlepší světoví vědci v něm začnou záhadně páchat sebevraždy a hrát extrémně realistickou VR hru, která je zavádí do podivného cizího světa. A máme dobrou zprávu – předloha už je dokončená!


Co hýbe světem filmu a televize

Zemřel jeden z nejvýznamnějších filmových teoretiků

V 76 letech zemřel David Bordwell, jeden z nejvýznamnějších filmových akademiků minimálně posledních čtyřiceti let. Na jedné straně se zabýval dějinami kinematografie či díly jednotlivých režisérů, na druhé spolu se svou ženou Kristin Thompson výrazně přispěl k filmové teorii. Mezi jinými pomohl formální zkoumání estetiky filmu propojit s kognitivními vědami a otevřel tak dveře novému způsobu porozumění toho, co a proč se při sledování děje v hlavách diváků. Jeho jméno dobře znala jak řada filmařů, tak snad každý student filmových studií.


Co si pustit

Americká fikce

Prime Video  |  Komedie  |  2023  |  117 min.  |  ČSFD

america-fiction-jeffrey-wright

Reprofoto: YouTube/MGM

Jeffrey Wright ve filmu Americká fikce

Afroamerický spisovatel je znechucen tím, jak se v mainstreamu stále projevují urážlivé stereotypy kolem „černošské“ literatury. Rozhodne se proto napsat román, který tento problém satirizuje. Kritici to ale špatně pochopí a začnou ho chválou vynášet do nebes – udrží si hrdina svoji integritu, nebo se nechá strhnout slávou? Podle kritiky je Americká fikce jednou z nejlepších komedií loňského roku, která si dělá legraci z podivnosti současné korektní společnosti. Snímek byl nominován na pět Oscarů včetně kategorie Nejlepší film.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym