Na sto let rodinného podniku navazuje v Česku. Serafin Campestrini se zařadil mezi podnikatele roku

Byznysmen ze severovýchodu Čech říká, že si už jako malý hrál s modely hoblovací linky. Bylo tak zřejmé, že půjde ve stopách svého dědečka.

serafin

Foto: SECA

Vedení společnosti SECA, Christian Loidl, Franz Campestrini a Serafin Campestrini

0Zobrazit komentáře

Podnikatel Serafin Campestrini navázal na byznysovou historii svých předků. Jako čtvrtá generace tak působí na poli dřevozpracujícího průmyslu, konkrétně jako šéf firmy SECA Borohrádek nedaleko Hradce Králové. Jde o dceřinou společnost rakouské firmy SECA, která vznikla v roce 1915 a dnes jde o přední dřevařskou firmu na českém, rakouském, ale také polském trhu. Nyní společnost Ernst & Young vyhlásila Campestriniho vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2022 pro Královéhradecký kraj.

Na území České republiky začala společnost SECA Borohrádek působit v roce 1995. Poptávka po hoblovaném dřevu v podobě latí, palubek či prken stále rostla, v průběhu let tak postupně rozšiřovala své zázemí v Borohrádku, přidávala hoblovací linky, pily, briketovací lisy, skladovací haly. Nyní zaměstnává sto padesát lidí a denně posílá do Česka, Rakouska, Polska, ale také do Španělska či Itálie čtrnáct plně naložených kamionů.

Dřevařská firma klade dlouhodobě důraz na udržitelnost. Vysoký podíl dřeva, které zpracovává, pochází z trvalého, certifikovaného lesního hospodářství. V roce 2009 začala budovat elektrárnu na biomasu, kde dnes topí lesní štěpkou a vyrábí vlastní proud. Ve zdejším závodě na výrobu je veškeré dřevo zpracováno beze zbytku, hobliny z dřevovýroby jsou lisovány do vlastních briket a pelet.

Odpadní teplo z elektrárny zde pak využívají na sušení řeziva a vytápění výrobních hal a kanceláří. Serafin Campestrini se zapojuje také do aktivit s celospolečenským přesahem. Podporuje nejrůznější organizace či sportovní kluby. A když Moravu zasáhlo tornádo, zastavil výrobu a na místo poslal dvacet kamionů latí na obnovu střech poničených domů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Královéhradecký kraj potvrzuje letošní pomyslný trend, kdy se i v řadě dalších regionů daří uspět podnikatelům, kteří navazují na rodinnou tradici či tradiční řemeslnou výrobu. I Serafin Campestrini dokládá, že vedle dravých technologických a startupových společností mají v soutěži EY Podnikatel roku své nezastupitelné místo řemeslo a tradice,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

Laureáta z Královéhradeckého kraje vybrala stejně jako v ostatních regionech nezávislá porota, která ocenila vedle stávajících byznysových úspěchů firmy SECA její odkaz na tradici a zároveň vizi, s jakou ji Serafin Campestrini dále rozvíjí s důrazem na udržitelnost. Díky tomu mohou vznikat fasády, dřevěná obložení, masivní podlahy i jiné vybavení interiéru s návazností na severovýchodní oblast Čech.

Vedle dravých technologických a startupových společností mají v soutěži nezastupitelné místo řemeslo a tradice.

Soutěž EY Podnikatel roku vzdává hold výjimečným osobnostem a probíhá v téměř šedesáti zemích světa. Serafin Campestrini se nyní spolu s dalšími vítězi regionálních kol, mezi něž patří Josef Bukovský z Pekárny Srnín, Marcel Klaus z firmy Klaus Timber, Tomáš Dudák ze společnosti SPUR, Petr Palas z firmy Kentico a Jakub Havrlant z Rockaway s Pavelem Loudou z Louda Auto, bude ucházet o celorepublikové prvenství. Vítěz bude vyhlášen 28. února a následně bude Českou republiku reprezentovat v celosvětovém finále v Monte Carlu.

V porotě soutěže EY Podnikatel roku zasedli bývalí vítězové národního kola a známé tváře českého byznysu jako Tomáš Čupr z Rohlíku, Josef Průša z Prusa Research, Oliver Dlouhý z Kiwi.com, Radka Prokopová z Alcadrianu či Eduard Kučera z Genu (dříve Avast).

Kupte si kus obchodního centra. Wood & Co. otevírají investice do komerčních nemovitostí od stokoruny

Nemovitostní fond české investiční skupiny dokázal porazit inflaci. Teď ho Wood & Company otevírá přes platformu Portu drobným investorům.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

harfa-wood

Foto: Galerie Harfa

Galerie Harfa a Harfa Office Park patří skupině Wood & Company

0Zobrazit komentáře

Osm budov v Bratislavě, šest v Praze a jeden objekt ve Varšavě. Tak vypadá realitní portfolio investiční skupiny Wood & Company, která měla dosud své fondy otevřené jen pro kvalifikované investory, kteří museli vložit minimálně milion korun. Zaměření na kancelářské budovy a maloobchodní centra zatím Woodům, jak se pražské skupině Jana Sýkory a spol. říká, dlouhodobě vychází a v loňském roce jejich retailový podfond dokonce vynesl korunové zhodnocení přes 21 procent, čímž překonal inflaci. Od března budou moci poprvé do stejných budov investovat také drobní investoři, pro které Wood & Company otevírá nový fond.

Jmenuje se Wood & Company Realitní – otevřený podílový fond (OPF) a bude investovat souběžně s již existujícím fondem kvalifikovaných investorů do stávajících i nových nemovitostních projektů. Půjde o kancelářské budovy či maloobchodní centra v Česku, na Slovensku a v Polsku, na které se Wood & Company dlouhodobě zaměřuje. První akvizice provedl v roce 2016 a jeho dva podfondy patří k nejvýkonnějším investičním fondům pro kvalifikované investory ve svých segmentech. Podfond zaměřený na kancelářské budovy loni připsal investorům korunové zhodnocení 14,35 %, podfond investující do maloobchodních center 21,07 %.

Pro drobné investory se teď otevře možnost do stejných nemovitostí investovat prostřednictvím online investiční platformy Portu. „Portu byl náš první krok do retailu, realitní fond pro retailové investory je teď druhý,“ uvedl Jaromír Kaska, portfolio manažer Wood & Company Realitní OPF. Investiční platforma patří taktéž do stáje Woodů a umožňuje investovat do akcií prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů od nejmenších částek. Lidé už přes ni do akcií vložili 16 miliard korun. To stejné nyní nabídne také v rámci realitního portfolia. Nejnižší možná částka bude 100 korun. Očekávaný čistý výnos dlouhodobě cílí do rozmezí sedmi až devíti procent ročně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cíle, které s novou iniciativou skupina má, nechtěl Jaromír Kaska příliš komentovat. Uvedl jen, že od retailových investorů by ráda vybrala řádově až vyšší stovky milionů korun. Podle zájmu se bude také ladit portfolio celého retailového fondu. „Investoři si tímto způsobem budou moci nepřímo koupit podíl třeba v Galerii Harfa,“ uvedl Kaska. Právě obchodní centrum u pražské O2 areny aktuálně stoprocentně vlastní realitní podfond Wood & Company a nový otevřený podílový fond si bude část kupovat pro drobné investory. „Zatím nemáme určené, kolik procent si koupíme. Budeme volit i podle toho, kolik investorů získáme,“ doplnil Kaska.

V portfoliu má aktuálně Wood & Company komerční nemovitosti s více než 355 tisíci metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Vedle Galerie Harfa je to také sousední Harfa Office Park, pražské Centrum Krakov, bratislavské obchodní centrum Aupark. Z kancelářských budov to jsou například The Greenline a GreenPoint v Praze, Astrum Business Park ve Varšavě nebo Lakeside Park v Bratislavě. Hodnota aktiv pod správou čítající celkem patnáct nemovitostí aktuálně přesahuje 28 miliard korun a dlouhodobý cílený roční čistý výnos těchto podfondů je osm až deset procent. Další nákupy by měly podle plánů skupiny proběhnout opět v Polsku.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb