Na sto let rodinného podniku navazuje v Česku. Serafin Campestrini se zařadil mezi podnikatele roku

Byznysmen ze severovýchodu Čech říká, že si už jako malý hrál s modely hoblovací linky. Bylo tak zřejmé, že půjde ve stopách svého dědečka.

serafin

Foto: SECA

Vedení společnosti SECA, Christian Loidl, Franz Campestrini a Serafin Campestrini

Podnikatel Serafin Campestrini navázal na byznysovou historii svých předků. Jako čtvrtá generace tak působí na poli dřevozpracujícího průmyslu, konkrétně jako šéf firmy SECA Borohrádek nedaleko Hradce Králové. Jde o dceřinou společnost rakouské firmy SECA, která vznikla v roce 1915 a dnes jde o přední dřevařskou firmu na českém, rakouském, ale také polském trhu. Nyní společnost Ernst & Young vyhlásila Campestriniho vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2022 pro Královéhradecký kraj.

Na území České republiky začala společnost SECA Borohrádek působit v roce 1995. Poptávka po hoblovaném dřevu v podobě latí, palubek či prken stále rostla, v průběhu let tak postupně rozšiřovala své zázemí v Borohrádku, přidávala hoblovací linky, pily, briketovací lisy, skladovací haly. Nyní zaměstnává sto padesát lidí a denně posílá do Česka, Rakouska, Polska, ale také do Španělska či Itálie čtrnáct plně naložených kamionů.

Dřevařská firma klade dlouhodobě důraz na udržitelnost. Vysoký podíl dřeva, které zpracovává, pochází z trvalého, certifikovaného lesního hospodářství. V roce 2009 začala budovat elektrárnu na biomasu, kde dnes topí lesní štěpkou a vyrábí vlastní proud. Ve zdejším závodě na výrobu je veškeré dřevo zpracováno beze zbytku, hobliny z dřevovýroby jsou lisovány do vlastních briket a pelet.

Odpadní teplo z elektrárny zde pak využívají na sušení řeziva a vytápění výrobních hal a kanceláří. Serafin Campestrini se zapojuje také do aktivit s celospolečenským přesahem. Podporuje nejrůznější organizace či sportovní kluby. A když Moravu zasáhlo tornádo, zastavil výrobu a na místo poslal dvacet kamionů latí na obnovu střech poničených domů.

„Královéhradecký kraj potvrzuje letošní pomyslný trend, kdy se i v řadě dalších regionů daří uspět podnikatelům, kteří navazují na rodinnou tradici či tradiční řemeslnou výrobu. I Serafin Campestrini dokládá, že vedle dravých technologických a startupových společností mají v soutěži EY Podnikatel roku své nezastupitelné místo řemeslo a tradice,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

Laureáta z Královéhradeckého kraje vybrala stejně jako v ostatních regionech nezávislá porota, která ocenila vedle stávajících byznysových úspěchů firmy SECA její odkaz na tradici a zároveň vizi, s jakou ji Serafin Campestrini dále rozvíjí s důrazem na udržitelnost. Díky tomu mohou vznikat fasády, dřevěná obložení, masivní podlahy i jiné vybavení interiéru s návazností na severovýchodní oblast Čech.

Vedle dravých technologických a startupových společností mají v soutěži nezastupitelné místo řemeslo a tradice.

Soutěž EY Podnikatel roku vzdává hold výjimečným osobnostem a probíhá v téměř šedesáti zemích světa. Serafin Campestrini se nyní spolu s dalšími vítězi regionálních kol, mezi něž patří Josef Bukovský z Pekárny Srnín, Marcel Klaus z firmy Klaus Timber, Tomáš Dudák ze společnosti SPUR, Petr Palas z firmy Kentico a Jakub Havrlant z Rockaway s Pavelem Loudou z Louda Auto, bude ucházet o celorepublikové prvenství. Vítěz bude vyhlášen 28. února a následně bude Českou republiku reprezentovat v celosvětovém finále v Monte Carlu.

V porotě soutěže EY Podnikatel roku zasedli bývalí vítězové národního kola a známé tváře českého byznysu jako Tomáš Čupr z Rohlíku, Josef Průša z Prusa Research, Oliver Dlouhý z Kiwi.com, Radka Prokopová z Alcadrianu či Eduard Kučera z Genu (dříve Avast).