Ne všichni rostou do nebes. Applu se nakupily problémy a jeho akcie nemohou popadnout dech
Proč jedna z nejhodnotnějších firem na světě neroste, když většina kolem ano? Vysvětluje analytik společnosti XTB Tomáš Vranka.
Pokud byste v posledních letech odpovídali na otázku, která z amerických společností na burze je největší, a řekli byste Apple, v drtivé většině případů byste měli pravdu. Jen občas prvenství na chvíli přebral Microsoft. Jenže v posledních měsících se situace změnila. Mezi Applem a Microsoftem je teď v tržní kapitalizaci rozdíl přes 400 miliard dolarů a pozici nejhodnotnější americké firmy drží pevně v rukou Microsoft. Čím to je, že Apple od začátku roku klesá? A co můžeme od vývoje akcií s označením AAPL dál čekat?
Pro začátek můžeme zjednodušeně říct, že se Applu v posledních měsících sešlo několik různých větších či menších problémů a faktorů, které cenu jeho akcií do značné míry ovlivňují. Od loňského vrcholu ztratil na tržní hodnotě téměř půl bilionu dolarů. Zatímco loni v prosinci atakovala cena jedné akcie AAPL 200 dolarů, teď jdou pořídit za zhruba 170 dolarů, což představuje pokles o téměř patnáct procent.
Propad o přibližně sedm procent zaznamenaly akcie Applu od začátku letošního roku, což by nebylo nijak výjimečné, kdyby zbytek trhu nerostl. Akciový index S&P 500 za toto období vzrostl o téměř devět procent, takže rozdíl mezi výkonností společnosti Apple a populárního indexu činí od začátku roku již přibližně šestnáct procentních bodů.
Důvodů, proč k takovému poklesu dochází, se najde více. Mezi prvními musíme zmínit velký boom umělé inteligence, který žene dopředu akcie mimo jiné Microsoftu nebo Nvidie. Applu je vyčítáno, že v této oblasti zatím nic nepředvedl a že zaostává za ostatními hráči. Tento tlak ještě zvýšilo nedávné představení nových smartphonů od Samsungu, který do nich integroval řadu funkcí založených na umělé inteligenci.
Zásadní oznámení se v tomto směru od Applu očekává zhruba za tři měsíce, kdy bude mít tradiční vývojářskou konferenci WWDC. Jeho zástupci již potvrdili, že bychom se na ní měli prvního užití generativní umělé inteligence, jakou vidíme třeba u Microsoftu nebo Googlu, dočkat. Jelikož ale kalifornská společnost své projekty dopředu téměř nikdy nekomentuje, a umělá inteligence není výjimkou, investoři zatím reagují spíše negativně.
Problematická Čína
Druhým důvodem pro propad akcií AAPL je výkon samotné firmy jako takové. Apple měl v loňském roce několik čtvrtletí po sobě, kdy zaznamenal mírný meziroční pokles tržeb. A s mírným poklesem tržeb zakončil i celý fiskální rok 2023. Přesto marže technologického obra rostly a Apple díky tomu dosáhl rekordní úrovně z hlediska zisku, který se loni poprvé v historii zvýšil nad 100 miliard dolarů.
Náladě nepomáhá ani situace na trhu s chytrými telefony jako celku. iPhone je stále zdaleka nejdůležitějším produktem firmy, když se na celkových tržbách podílí zhruba z poloviny. Loňský rok byl přitom z globálního hlediska prodeje chytrých telefonů nejslabší za posledních zhruba deset let. Celosvětově se prodalo přibližně 1,34 miliardy kusů chytrých telefonů, přičemž v roce 2018 jich bylo asi o 200 milionů více.
Výhodou Applu v tomto kontextu je, že prodává dražší telefony a prémiovější segment se chová jinak než zbytek trhu. Proto samotný Apple na rozdíl od klesajícího trhu rostl, a stal se dokonce poprvé největším prodejcem chytrých telefonů na světě, když předběhl konkurenční Samsung. Slabý trh se smartphony však obecně není dobrým znamením pro firmu, jejímž nejdůležitějším produktem je právě chytrý telefon.
Situace se výrazně změnila také v Číně. I z této země před časem přišla informace, že se tam Apple loni propracoval na první místo v prodejích, a to i přesto, že jeho prodeje v Číně klesly – jenže ostatní výrobci se propadli ještě více. Letos se však měla situace pro Apple výrazně zhoršit.
Podle společnosti Counterpoint Research se za prvních šest týdnů letošního roku prodeje iPhonů v Číně propadly o významných 24 procent, což je výrazně více, než klesal trh. Čína je přitom pro Apple stále velmi důležitým trhem, takže takový prudký pokles je jednoznačně špatným znamením.
Malé negativní zprávy, co se nakupí
Do toho všeho přišla nedávno zpráva o tom, že Apple ukončil práce na vývoji svého autonomního elektromobilu. Šlo o projekt, na němž inženýři a další specialisté pracovali poslední dekádu, a přestože Apple jeho existenci, jak je jeho zvykem, oficiálně nikdy nepotvrdil, bylo to víceméně veřejné tajemství. Podle reportu, se kterým přišla agentura Bloomberg, Apple do ambiciózních plánů investoval zhruba deset miliard dolarů.
To vzhledem k velikosti firmy není nijak extra velká částka, protože jen za loňský rok vydělala desetinásobek, a je běžné, že největší technologické společnosti do vývoje a výzkumu vkládají obrovské sumy. Apple každopádně v oblasti autonomních vozidel podle všeho přecenil své schopnosti. Přestože nevíme, co se přesně uvnitř Applu a tohoto projektu dělo, pro investory to byl opět spíše negativní signál.