Nejvíce cen Emmy letos opět vyhrálo HBO a Hra o trůny. Velkým překvapením byl úspěch Amazonu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

peter-dinklage-tyrion-lannister-game-of-thrones

Foto: HBO

Peter Dinklage si odnesl cenu za nejlepší vedlejší roli jako Tyrion Lannister ve Hře o trůny

0Zobrazit komentáře

Dnes v časných ranních hodinách proběhly jedno z nejvyhlášenějších předávání cen za audiovizuální díla, televizní Emmy. Přestože oceněné seriály, filmy a pořady nejsou automaticky zároveň těmi nejpopulárnějšími, stále se jedná o významnou kategorii i z hlediska úspěšnosti televizních stanic a streamingových služeb. Nejvíce ocenění si i přes rozporuplné hodnocení kritiků a diváků odnesla poslední řada seriálu Hra o trůny z produkce HBO.

Emmy jsou televizní obdobou Oscarů, tedy nejviditelnějším oceněním v televizním průmyslu. S rychlým rozvojem kategorie „kvalitní televize“ za poslední dekádu a časem, který lidé tráví sledováním televizního obsahu, mají v ohledu vlivu možná dokonce vyšší status než ceny Akademie. Ty jsou i přes pomalu rostoucí zájem o komerčně úspěšné filmy stále považované spíše za ceny pro „umělecké“ filmy, respektive kinematografii poměrně specifického typu, o níž většinový divák příliš zájem nejeví.

Jelikož je televizní seriály většinou těžší prodat prostřednictvím hereckých hvězd a tvůrců, prestižní cena může mít velkou váhu, obzvlášť z hlediska statusu, který propůjčuje televizní stanici nebo streamingových služeb jako celku. Například Netflix má dlouhodobě pověst studia ochotného zafinancovat téměř jakýkoliv projekt s malým přihlédnutím k jeho kvalitě. Fakt, že už párkrát v počtu nominací i vítězství dorovnal či dokonce překonal prestižní HBO, je tak potenciálně velmi významný. Navíc se o oceňovaných seriálech zkrátka více mluví.

Důležitost letošního ročníku spočívá hlavně v tom, že byl posledním, kterého se zúčastnil seriál od HBO Hra o trůny. Ten byl v mnoha ohledech revolučním, jelikož předvedl extrémně úspěšný koncept úspěšného zpracování poměrně specifického žánru ve velmi explicitní podobě a s dosud nejvyšším rozpočtem v dějinách televize. Jeho vliv dosáhl bodu, kdy mnozí spekulovali o udržitelnosti HBO po tom, co skončí.

cernobyl

Foto: HBO

Černobyl – kritiky nejoceňovanější seriál z produkce HBO z posledních let

I když byla poslední řada Hry o trůny velmi kontroverzní, sledovalo ji nejvíce diváků v historii HBO a po dnešním předávání si odnesla celkem 12 cen z 36 nominací, což přesně odpovídá rekordu stanoveném před pár lety pátou řadou téhož seriálu. Pouze dvě ceny, nejlepší drama a nejlepší vedlejší herec (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera), si však odnesla z hlavních kategorií, zbylých deset v technických kategoriích bylo vyhlášeno o den dříve.

Hře o trůny přesto patřil jeden z hlavních momentů ceremoniálu, když byli všichni přítomní, co na seriálu pracovali, pozváni na pódium a dočkali se rozloučení v podobě potlesku vestoje.

Hra o trůny ale samozřejmě nebyla zdaleka jediným pořadem HBO, kterému se na předávání cen dostalo mnoho pozornosti – velkým úspěchem byla například i minisérie Černobyl, která získala 10 cen. Žádné zmínky se naopak nedočkal úspěšný nový seriál Euforie, protože vyšel příliš pozdě pro zařazení do letošních cen.

radim_krejci-portu

Přečtěte si takéVložte peníze do umění, veteránů nebo vína. V Česku se otevřela první online investiční galerie Portu GalleryVložte peníze do umění, veteránů nebo vína. V Česku se otevřela první online investiční galerie Portu Gallery

HBO si odneslo celkem 34 ocenění, z toho 9 v hlavních kategoriích. To je výrazně více než loňských 23, kdy ho dorovnal Netflix. Tomu se letos příliš nedařilo – vyhrál celkem 27 cen, ale jen 4 v hlavních kategoriích, polovinu oproti loňskému roku.

Velkým překvapením byl naopak se 7 soškami v hlavních kategoriích (15 celkem) Amazon. Streamovací služba spadající pod jednu z největších firem na světě svou první Emmy vyhrála v roce 2015 a o čtyři roky později stanula na vrcholku své kategorie. Je to hlavně díky komediálnímu dramatu Potvora (Fleabag), který zvítězil v kategoriích nejlepší komediální seriál, nejlepší herečka v komediálním seriálu, nejlepší režie komediálního seriálu a nejlepší scénář komediálního seriálu.

Každopádně platí, že s výjimkou HBO televizním cenám vévodily streamingové služby, které mají často jak více prostředků, tak volnější ruce v tvorbě, jelikož se na ně nevztahují striktní pravidla toho, co může být ukázáno v rámci televizního vysílání. Oklikou jsou k tomu kabelové televizní stanice, ty ale stále nejsou schopny konkurovat ekonomicky mnohem většímu Netflixu a Amazonu.

K těm se co nevidět připojí také Disney+ a Apple TV+, který v reklamních přestávkách představil dvě nové upoutávky ke dvěma seriálům. Na jablečnou streamingovou službu, která startuje 1. listopadu, dorazí kriminální thriller založený na skutečných událostech Truth be Told a je psychologický thriller Servant od M. Night Shaymalana.

Na krátké klipy k oběma chystaným seriálům se můžete podívat výše a níže.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym