Nepříjemný dojezd. Tesle se poslední měsíce moc nedaří, zisk jí klesl o miliardu dolarů

Tesla mezi dubnem a červnem vykázala upravený zisk necelé čtyři miliardy dolarů. Je to víc než loni, proti startu roku ale automobilce čísla klesají.

Iva BrejlováIva Brejlová

tesla-cars3

Foto: Tesla

Elektromobily od Tesly: Modely S, 3, X a Y

0Zobrazit komentáře

Trh takovou zprávu očekával. Výrobní data, která automobilka tradičně zveřejňuje pár dní před těmi finančními, pokles jednoznačně prorokovala. Tesle v uplynulém kvartálu po více než dvou letech poprvé znatelněji upadaly tržby i zisk. A to přes skutečnost, že automobilka navyšovala cenu, za kterou vozy prodává. Může za to totiž hlavně omezování výroby. Továrna v Šanghaji, kde firma vyrobí polovinu svých vozů, značnou část posledního čtvrtletí stála.

Ukazatel EBITDA, tedy zisk před zdaněním a odpisy, se zastavil na 3,8 miliardy dolarů. To je pokles o čtvrtinu. Tržby se přiblížily k 17 miliardám, tedy snížily se o desetinu. Jen ty z prodeje automobilů dosáhly zhruba 13,5 miliardy dolarů, což je nejen méně než na začátku roku, ale i pokles ve srovnání s koncem toho loňského.

Přesto stačí změnit úhel pohledu a čísla se zdají být vcelku pozitivní. Proti stejnému období před rokem totiž Tesla Tesla tesla-logoTesla je nejznámější světový výrobce elektromobilů. Svůj první model, Tesla Roadster, uvedla… 2003Palo Alto, Kalifornie (USA)Martin Eberhard, Marc TarpenningElon Musk (CEO) Více informací stále dokázala růst. Zisk před zdaněním rostl o polovinu. A tržby o 40 procent. Podle agentury Reuters dokonce čísla zisku o něco překonala očekávání analytiků.

„S tím, jak továrny ve Fremontu a Šanghaji dosahují svých historicky nejlepších měsíců, a s růstem nových továren se soustředíme na rekordní druhou polovinu roku 2022,“ uvedla optimisticky automobilka v prohlášení. Do druhého pololetí hledět musí. Že budou čísla nižší, bylo jasné nejpozději ve chvíli, kdy oznámila, že z jejích linek sjelo ve druhém čtvrtletí roku 258 tisíc vozů a lidem jich doručila 254 tisíc. To totiž znamená pokles skoro o 18 procent.

tesla

Foto: Tesla

Montáž Tesly Y v berlínské továrně

„Čelili jsme určitým výzvám,“ přiznává teď. Myslí tím především odstávky kvůli pandemii i nedostatku čipů. Ale právě pandemie si v plánech připsala největší zásek. Jakmile firma v Šanghaji mohla obnovit výrobu, rychle to udělala. V červnu tam tak z pásů sjel rekordní počet vozů.

I jinde si připsala rekordy. V Berlíně si pochvaluje dosud nejvyšší výrobu vozů za týden (přesněji je to tisícovka aut), v továrně v Texasu chválí zvyšující se produkci i instalaci nové generace strojů na výrobu bateriových článků. Jenže dřív se už šéf Tesly Elon Musk vyjádřil, že tyto továrny jsou „gigantické pece na peníze“, které pálí miliardy dolarů. Výroba se v nich totiž nezvyšuje tak, jak by rád.

Musk už mnohokrát zmiňoval, že se připravuje na horší časy. Počátkem června v e-mailu manažerům napsal, že má mimořádně špatný pocit z vývoje ekonomiky a že bude třeba snížit počet pracovních míst o deset procent. A problémy v dodavatelském řetězci dál trvají.

Z Tesly nedávno odešel mimo jiné vysoce postavený manažer Andrej Kapathy, který měl na starosti rozvoj umělé inteligence a automatizovaného řízení. Důvod neuvedl a mnohé lidi v automobilce prý překvapil. Tesla oddělení automatizovaného řízení výrazně zeštíhlovala, zrušila jedno pracoviště v Kalifornii a propustila tam 200 zaměstnanců. Vedle toho úřady systém řízení prověřují s tím, že si někteří majitelé vozů stěžovali na to, že jejich auta náhle brzdila nebo zastavila.

S oznámením finančních výsledků se pojí ještě jedno velké číslo. Tesla prodala bitcoiny za celkem 936 milionů dolarů. To je naprostá většina toho, co v měně vlastnila: přesněji 75 procent bitcoinů, které ještě na začátku čtvrtletí měla. Když informaci Musk zveřejnil, hodnota bitcoinu klesla o 1,7 procenta.

Načítám formulář...

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym