Nvidia letí. Za den její akcie připsaly rekordních 330 miliard dolarů, což je hodnota celého impéria LVMH

Poptávka po čipech pohánějících umělou inteligenci nepolevuje. Investoři tak dál ženou cenu akcií jejich největšího výrobce do rekordních výšin.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jensen-huang3

Foto: Nvidia

Jensen Huang, spoluzakladatel a CEO Nvidie

0Zobrazit komentáře

Patří sice k těm úplně největším společnostem na světě, ale občas to vypadá, jako by šlo o nějakou malou firmu, se kterou se obchoduje mimo hlavní trhy a cena jejích akcií je vysoce volatilní. Nvidia si v rámci středečního obchodování připsala další velký rekord, když její hodnota na burze během jediného dne vzrostla o závratných 330 miliard dolarů, což je v přepočtu přes 7,7 bilionu korun. Investory potěšil výhled na další měsíce, kdy se očekává i nadále silná poptávka po čipech pohánějících umělou inteligenci. S tržní kapitalizací ve výši kolem 2,9 trilionu dolarů je Nvidia aktuálně třetí největší veřejně obchodovanou společností na světě.

V žebříčku největších jednodenních přírůstků na hodnotě Nvidia tento týden překonala rekord, který sama stanovila letos v únoru. Tehdy se po oznámení dobrých finančních výsledků její hodnota zvětšila o 247 miliard dolarů. Šlo o překonání jen dvacet dní starého rekordu Mety, která začátkem letošního února připsala zhruba 200 miliard dolarů. Nvidia teď rekordní zápis ještě výrazně posunula. Její jednodenní nárůst hodnoty o 330 miliard dolarů je přitom jen o něco menší, než kolik činí tržní kapitalizace skupiny luxusních značek LVMH, která je jednou z největších firem v Evropě s hodnotu kolem 347 miliard dolarů.

Akcie Nvidie uzavřely ve středu obchodování s nárůstem o třináct procent. Tentokrát přitom investoři nereagovali přímo na výsledky Nvidie, ale na dění na trhu a oznámení jiných společností. Z nich je totiž patrné, že poptávka po procesorech, které jsou potřeba pro trénování a fungování umělé inteligence (AI), by neměla slábnout. A právě to je nyní pro Nvidii zlatým dolem, protože je největším výrobcem těchto výkonných čipů, které dodává prakticky pro všechny největší technologické hráče.

Jejím největším zákazníkem je Microsoft, který v úterý oznámil, že plánuje v příštím roce utrácet za klíčovou infrastrukturu ještě více peněz. Jen ve svém čtvrtém kvartálu dal na kapitálové výdaje 19 miliard dolarů, z toho přibližně šedesát procent na hardware. Přestože jeho výsledky jinak byly dobré, akcie o tolik nerostly, protože investory začíná stále více zajímat, jak se právě masivní investice do umělé inteligence začnou projevovat v samotných výsledcích. Pro Nvidii je to nicméně dobrá zpráva, protože zatím ve světě čipů pro AI drtí veškerou konkurenci.

Pozitivním signálem pro její investory byly také výsledky jejího odvěkého rivala. V úterý oznámila lepší výsledky, než se očekávalo, společnost AMD, která taktéž vyrábí grafické čipy pro umělou inteligenci a eviduje rostoucí zájem. Šéfka AMD Lisa Su uvedla, že jen v letošním roce očekává příjmy z těchto produktů ve výši 4,5 miliardy dolarů, což je o jedenáct procent více, než firma předpokládala původně. AMD v uplynulém čtvrtletí jen z čipového byznysu poprvé vygenerovalo přes miliardu dolarů a vzhledem k vysoké poptávce by mělo podobně jako Nvidia dál růst.

Samotná Nvidia je dnes za Applem a Microsoftem třetí největší veřejně obchodovanou firmou na amerických burzách. V červnu dokonce obě firmy Nvidia přeskočila, když její tržní kapitalizace vyrostla na 3,34 trilionu dolarů. Za poslední rok cena jejích akcií na burze Nasdaq narostla o více než 150 procent, což je zdaleka nejvíc ze všech největších amerických firem. Zároveň ale titul s označením NVDA provází vysoká volatilita. Poslední rekordní růst tak například přišel poté, co akcie po několikaprocentním propadu odepsaly téměř 200 miliard dolarů.