O2 opouští pražskou burzu. Skupina PPF dostala svolení vytěsnit minoritní akcionáře

Filip HouskaFilip Houska

O2-building1

Foto: O2

Pražská centrála O2

0Zobrazit komentáře

Čekalo se dlouhé měsíce, než padlo stanovisko týkající se vytěsnění minoritních akcionářů společnosti O2 Czech Republic ze strany skupiny PPF Telco. Nyní je situace jasnější. Česká národní banka (ČNB) totiž vydala potřebný souhlas k zahájení procesu výkupu s tím, že výkupní cena bude stanovena na 270 korun na akcii. Samotný odkup pak bude realizovaný přes PPF banku a měl by být dokončený zhruba do poloviny příštího roku.

Skupina PPF plánuje po nabytí 100 procent akcií O2 firmu, která odchází z pražské burzy, plně integrovat do své telekomunikační divize PPF Telecom Group, jejíž součástí jsou mobilní operátoři působící pod značkou Telenor v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku a také infrastrukturní společnosti CETIN Group.

„Cílem začlenění operátora O2 je konsolidace, respektive posílení pozice PPF Telecom Group na poli telekomunikačních služeb a infrastruktury ve střední a jihovýchodní Evropě,“ uvádí mluvčí PPF Leoš Rousek s tím, že O2 Czech Republic a dceřiná společnost O2 Slovakia budou i nadále v Česku a na Slovensku působit pod značkou O2.

„Tento krok přinese ve výsledku nejen zkvalitnění služeb zákazníkům, ale také zjednodušení a optimalizaci ekonomických procesů ve společnosti PPF Telecom Group. To jí umožní obstát ve stále se zvětšující konkurenci na trhu,“ dodává Rousek.

Podle portfolio manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera cena odkupu splňuje všechny zákonné požadavky, takže ji z čistě právního hlediska je možné označit za adekvátní. „Na druhou stranu titul ve svých portfoliích drží dlouhodobě řada drobných investorů i fondů kvůli stabilním dividendám. Tito investoři by rádi ve své držbě pokračovali,“ píše.

„Aby je PPF za tento nucený prodej kompenzovala, bylo by férové, aby nabídla vyšší cenu. Odchod O2 taktéž není pozitivní z pohledu reputace pražské burzy. Z té v letošním roce odejde více titulů, což tuzemský burzovní parket činí méně atraktivní v očích emitentů nebo zahraničních investorů,“ dodává.

V návaznosti na oznámení posílily akcie během rána o více než dvě procenta až na cenu 270 korun, tedy na schválenou výkupní cenu. Z té ale následně ustoupily a pohybují se na ceně kolem 268 korun. „Dá se očekávat, že do dokončení transakce se bude cena pohybovat s lehkým diskontem pod schválenou výkupní cenou,“ řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Jak uvádí server Peníze.cz, podle zveřejněných dokumentů vyplývá, že PPF od léta svůj podíl v 02 dále nenavýšila a pořád drží lehce přes devadesátiprocentní podíl. V mezičase prý ani žádné akcie nenakoupila. Zbývá jí tedy získat přes 28,5 milionu akcií O2, což při ceně vytěsnění 270 korun za kus znamená výdaj přes 7,7 miliardy korun.

S přispěním ČTK.