Odbaví váš nákup nebo vyvenčí psa. Presto Ventures počtvrté investuje do startupu z Gruzie

Startup Wempler působí v oblasti takzvané gig ekonomiky založené na plnění jednoduchých úkolů. Během roku jich odbavil přes 20 tisíc.

Peter BrejčákPeter Brejčák

wempler_team_4-min

Foto: Wempler

Tým startupu Wempler

0Zobrazit komentáře

Ať už se jedná o nákup potravin, úklid domácnosti, nebo třeba péči o domácí mazlíčky, takzvaná gig ekonomika, tedy poskytovaní služeb na objednání, po celém světě nabírá na stále větší popularitě. Lidem umožňuje ušetřit drahocenný čas a věnovat se důležitějším nebo hodnotnějším činnostem. A potenciálu tohoto oboru věří i zdejší fond Presto Ventures, jenž investuje do startupu Wempler. Pro fond jde již o čtvrtou investici v Gruzii a my přinášíme základní souhrn informací.

Zainvestovaný startup: Wempler

Kdo investuje: Presto Ventures

Kolik a v jakém kole: 330 tisíc dolarů (7,3 milionu korun) v pre-seed kole, z toho 220 tisíc dolarů vložilo Presto Ventures a zbylých 110 tisíc přidali nejmenování andělští investoři.

Co startup dělá: Wempler spojuje zákazníky s firmami a odborníky, kteří vyřizují úklid, údržbářské práce, doručování a další podobné úkoly. Zadáním požadavku přes SMS, hlasovou zprávou nebo telefonátem získá uživatel pomoc od specializovaných partnerských firem nebo ověřených místních expertů z dané oblasti.

Sídlo startupu: Tbilisi, Gruzie

Zakladatelé: Aleksandre Tavkhelidze, Giorgi Javakhidze, David Berdznishvili

Jak je startup velký: Založený byl v roce 2022, během prvního roku zprostředkoval splnění více než 22 tisíc úkolů od 10 tisíc unikátních uživatelů. Ověřených má 5 700 „vykonavačů“ úkolů.

Proč je to zajímavé: Takzvaná gig ekonomika a sdílení služeb získaly na síle kvůli rostoucímu nedostatku času, jemuž čelí mnoho lidí v současném rychlém světě. To totiž vyvolává poptávku po službách, které mohou ulehčit od zátěže každodenních pochůzek. Podle studie poradenské společnosti PwC velikost sdílené ekonomiky vzroste z odhadovaných 15 miliard dolarů v roce 2020 na 335 miliard v roce 2025.

Na co startup plánuje využít investici: Finanční prostředky mají směřovat na vývoj produktů a rozšíření trhu, plné proniknutí na gruzínský trh a expanzi do dalších postsovětských zemí.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…