Oligarchové se přes bitcoin sankcím nevyhnou. Za rubly a hřivny teď ani nejde nakoupit, říká šéf Fumbi Juraj Forgacs
Juraj Forgacs, zakladatel platformy Fumbi Network
Kryptoměny nejsou žádným nástrojem pro teroristy, ani pro ruské oligarchy, aby se mohli vyhýbat sankcím. Není to možné. Těmito slovy začíná náš rozhovor Juraj Forgacs, zakladatel slovenské platformy Fumbi, jež zprostředkovává investice do kryptoměn. Reaguje tím na zprávy, které se v posledních dnech a týdnech objevovaly v médiích i vyjádřeních čelních představitelů vlád a institucí, že kryptoměny by se mohly pro sankcionované Rusy stát místem, kam by mohli převést svůj majetek.
„Obecně platí, že kryptoměny mohou pomoct menším a běžným lidem s drobným majetkem, který jim umožní žít a přežít. Velký majetek ale v kryptoměnách schovat nejde, nejde jej ani skrytě využívat, to je směšné,“ vysvětluje Forgacs s tím, že i kvůli sankcím západních zemí vůči Rusku a do značné míry destabilizovanému bankovnímu sektoru na Ukrajině se obyvatelé těchto zemí k nákupu kryptoměn v podstatě nedostanou, což by jim ale zrovna v této situaci mohlo pomoci.
Pro CzechCrunch Forgacs popisuje, jaká je aktuální situace na trhu s kryptoměnami v našem regionu, proč se ruští oligarchové přes kryptoměny sankcím nedokážou vyhnout, proč není možné bitcoin nakoupit za hřivny ani ruble i co si myslí o blokování účtů Rusů na populárních směnárnách.
Podívejme se nejdřív na kontext kryptoměn v našem regionu. Reagují lidé a vaši uživatelé v Česku či na Slovensku nějakým způsobem na aktuální dění?
Reakce je taková, že se snižuje objem obchodování, snižují se vklady i výběry. Lidé jednoduše čekají.
Na co čekají?
Nejsou si jistí, co se bude dít. Proto si nechtějí vybírat vklady, které už v kryptoměnách mají, stejně tak nechtějí ani navyšovat své investice. Z investičního hlediska je to vyloženě rizikový faktor, samotný trh se moc nehýbe a čeká se na to, až se situace na Ukrajině vyřeší nebo alespoň stabilizuje. Nehledě na to, že lidé mnoho ze svých volných prostředků aktuálně věnují na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny a dobročinné účely.
Promítá se do toho nějak i vývoj české koruny, která oslabovala takovým způsobem, až se rozhodla reagovat Česká národní banka a zahájila intervence s cílem posílit kurz?
V našem regionu je zatím zájem o kryptoměny vysoce spojený s dalšími vysoce rizikovými aktivy a objem obchodování koreluje i s akciovým trhem. Jiný rozměr mají kryptoměny právě na Ukrajině, v Rusku a zemích třetího světa, kde je lidé vnímají jako nové globální peníze, které budou fungovat bez ohledu na stav vládnutí, míru nebo války v daném státě.
Pro Ukrajince to jsou jediné peníze, které si kromě valut dokážou vzít za hranice. Hřivny, ať už jde o zůstatek na bankovním účtu nebo v hotovosti, nedokážou použít, protože nejsou konvertibilní. Rubl je v de facto stejném stavu. V těchto zemích, kde lidé méně trpí iluzí, že vládnutí je a vždy bude dobré, dokážou být kryptoměny bezpečným přístavem.
V současnosti by tak kryptoměny například Ukrajincům mohly pomoct?
Ano, kryptoměny mohou extrémním způsobem pomoct lidem v zemích, které mohou být v podobných situacích jako na Ukrajině – mít majetek, o který nepřijdou ani kvůli válce, ani kvůli selhání bankovního a finančního systému. Vidíme to na reálném příkladu. Lidé by si mohli uvědomit, že taková forma peněz je mnohem odolnější než peníze, které fungují na bázi pyramidy institucí, jež nemusí být v provozu.
Jakým způsobem tedy trh reaguje na zvýšený zájem o kryptoměny, ať už ze strany Ukrajinců nebo Rusů?
Tento zvýšený zájem je do značné míry kompenzovaný výraznou limitací možností, jak mohou lidé s tímto trhem interagovat. Pokud už nemají kryptoměny nakoupené, tak mají obrovský problém nakoupit je za hřivny nebo rubly.