Oppenheimer je prý jako horor. Film o vzniku atomové bomby byl pro první diváky zdrcující zkušenost

Christopher Nolan, režisér Oppenheimera, v novém rozhovoru mluví o reakcích prvních diváků. Film z perspektivy otce atomové bomby je prý zdrtil.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

oppenheimer-cillian-murphy-christopher-nolan-2023

Reprofoto: Universal Pictures/YouTube

Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer

0Zobrazit komentáře

Režisér Christopher Nolan mluví o prvních reakcích na svůj nový film. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Oppenheimer, nový film Christophera Nolana, pojednává o vzniku atomové bomby a sleduje vědce, který měl její vývoj na starost – Roberta Oppenheimera. Na první pohled jde o historickou látku, kterou všichni alespoň do nějaké míry znají, pro filmaře proto bude těžké diváky něčím skutečně překvapit. Lidé, kteří měli možnost snímek vidět na testovacích projekcích, ale prý ze sálu odcházeli zdeptaní a emočně vyčerpaní.

To alespoň tvrdí sám režisér v novém rozhovoru pro magazín Wired. „Někteří lidé z filmu odcházejí naprosto zdrcení. Nemohou mluvit. V historii a v jejím podhoubí je element strachu,“ řekl. Později zmínil také dojem nejmenovaného filmařského kolegy, který Oppenheimera označil v zásadě za horor. „Když jsem začal pracovat na dokončování filmu, cítil jsem něco, co není v mých ostatních filmech – zkrátka temnotu. Ten film proti ní bojuje,“ poznamenal Nolan.

Jeho cílem je prý zodpovědět otázku, jak se slavný fyzik cítil, když viděl následky nukleární exploze v Hirošimě a Nagasaki. Proto také udělal vše pro to, aby publiku zprostředkoval Oppenheimerův úhel pohledu. Dokonce prý scénář napsal z perspektivy hlavní postavy, což je velice ojedinělá technika.

Tříhodinové historické drama, častěji označované spíše za thriller, v kinech vyjde za necelý měsíc, v Česku to bude 20. července. Pro Nolana prý šlo o jeden z nejnáročnějších projektů, na jakém kdy pracoval, a to jak z hlediska vyprávění faktuálně i morálně složitého příběhu, tak z hlediska technik natáčení. Ve velkém se používaly rozměrné kamery IMAX s obřím 70mm formátem a filmaři se rozhodli výbuch atomové zbraně natočit prakticky, byť samozřejmě ne detonací skutečné bomby.


Co ukazují trailery

#annaismissing

V roce 2020 se krátkometrážní seriál #martyisdead stal prvním českým televizním počinem, který dostal prestižní cenu Emmy. Teď na obrazovky míří volné pokračování, tentokrát ve formě filmu. Bude sledovat Ninu, která v telefonu svého táty najde fotku polonahé mladé influencerky Anny, jež nedávno zmizela ze sociálních sítí.


Co hýbe světem filmu a televize

Pán prstenů se prodal za stovky milionů dolarů

Loni se objevila zpráva, že švédská videoherní a mediální firma Embracer Group koupila práva na velkou část díla J. R. R. Tolkiena. Podle spekulací přitom za možnost vytvářet filmy, videohry, divadelní hry, deskové hry, upomínkové předměty nebo tematické parky mohla zaplatit až dvě miliardy dolarů. A nebylo by se čemu divit, když více než to vydělala jen přes dvacet let stará filmová trilogie. Jak ale nyní upozornil server Variety, ve skutečnosti Embracer práva získal za „pouhých“ 395 milionů dolarů. Na nových projektech se podle všeho už pracuje.


Co si pustit

Tajná invaze

Disney+  |  Superhrdinové  |  2023  |  6 epizod  |  ČSFD

SECRET INVASION

Foto: Marvel Studios

Seriál Tajná invaze

Marvel přichází se špionážním thrillerem. Zakladatel programu Avengers Nick Fury (Samuel L. Jackson) se snaží zastavit snahy mimozemšťanů měnících podobu, kteří chtějí vyvolat třetí světovou válku a ovládnout Zemi. K netflixovské produkci s Daredevilem a Punisherem má sice nová minisérie poměrně daleko, nudit by se ale nikdo neměl. Více zde.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.