Pavel Řehák má zelenou na první výpad do zahraničí. Pojišťovna Direct začíná operovat v Polsku

V Česku má Direct pojišťovna půl milionu klientů. V Polsku přebírá firmu se 400 tisíci klienty a potenciál větří ještě větší než u nás.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavelrehak

Foto: Tomáš Svoboda / CzechCrunch

Pavel Řehák, zakladatel skupiny Direct

0Zobrazit komentáře

Zakladatel skupiny Direct Pavel Řehák v průběhu loňského roku hovořil o tom, že má v plánu do roku 2026 vyrůst s celým byznysem, který dnes zahrnuje vedle pojišťovny také služby spojené s auty nebo financemi, na devatenáct miliard korun. Zároveň ale vždy zdůrazňoval, že tak jsou napočítané plány stávajících projektů. Pokud se totiž podaří zahraniční expanze, může být číslo ještě mnohem vyšší. A teď k tomuto kroku dostal Direct důležitý štempl od polského regulátora KNF. Ten Řehákovi a spol. udělil souhlas k zahájení podnikání u našich severních sousedů, kam se Direct vydává nejprve s pojišťovnou.

Na polský trh Direct vstupuje převzetím portfolia společnosti Wefox Insurance AG, které zahrnuje přibližně 400 tisíc klientů a roční pojistné v hodnotě jedné miliardy korun. To dává největší pojišťovně s českými vlastníky dobrý základ, aby mohla primárně neživotní pojištění pro jednotlivce i firmy, ať už jde o pojištění vozidel, majetku, mazlíčků, odpovědnosti nebo cestovní pojištění, rozjet po deseti letech od startu v Česku také na novém trhu.

Oficiální cenu, za níž Direct polské portfolio koupil, žádná ze stran nechce prozradit. Očekává se však, že mezinárodní expanze může v následujících letech spolknout řádově miliardy korun. I proto se Pavel Řehák rozhodl, že celou svou skupinu otevře velkým externím investorům. Loni na podzim oznámil, že by v horizontu dvou až tří let chtěl získat miliardu korun, ale vstupy na nové trhy ambice zřejmě ještě zvětší.

„S mezinárodní expanzí jsme začali přemýšlet trochu ve větším. Polsko je pro nás obrovská studnice příjemných překvapení a to jsme tam teprve pár měsíců. Je možné, že za rok řeknu výrazně větší číslo,“ říkal loni v září Řehák, který byl jako bývalý generální ředitel České pojišťovny u životního dealu Petra Kellnera, který ji za desítky miliard prodal skupině Generali. Pak se rozhodl vybudovat vlastní skupinu, která odstartovala právě pojišťovnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Teď dochází k první zahraniční expanzi, která startuje vstupem Direct pojišťovny do Polska. „Tento krok je výsledkem dlouhodobé přípravy a ambice nabídnout lidem v Polsku stejně přátelské a férové služby, které poskytujeme více než 500 tisícům klientů v České republice. Začínáme s autopojištěním a postupně plánujeme rozšíření portfolia o další produkty. Chceme i lidem v Polsku nabídnout jednoduché, rychlé, spolehlivé a přátelské pojištění,“ uvádí Michal Řezníček, CEO Direct pojišťovny, která bude pod stejným názvem působit také v Polsku.

Tamní pobočku povede Rafał Hiszpański, který má více než třicetileté manažerské zkušenosti v oblasti financí a pojišťovnictví. Posledních osm let působil na pozici šéfa polské pobočky specializované pojišťovny D.A.S., která se zaměřuje na poskytování právní ochrany a poradenství. Předtím vedl z pozice CEO polskou pobočku Euler Hermes, která se zaměřuje na pojištění obchodních pohledávek, a pojišťovnictví se věnoval také ve společnosti Warta.

Klíčovou roli v provozu polské pobočky Direct pojišťovny má hrát společnost Unext, která poskytuje podporu v oblastech spolupráce s agenty a řešení škod. „Jsem nadšený, že mohu využít své dosavadní zkušenosti k uvedení nové pojišťovny na polský trh. Direct pojišťovna mě oslovila svým inovativním přístupem, jednoduchostí a otevřeností. Věřím, že tyto hodnoty ocení i polští klienti,“ uvedl Rafał Hiszpański.

Šéf české Direct Pojišťovny Michal Řezníček doplňuje: „Polsko je trh s obrovským potenciálem a přátelským prostředím pro inovace. I přes jeho specifika, jako je vysoký podíl klientů platících v hotovosti, věříme v úspěch našeho modelu distribuce a digitálních služeb.“

Jak prodloužit a zkvalitnit lidský život? Do nápadu šéfa Spotify investoři vložili miliardy

Daniel Ek provozuje komnatu, která má odhalit vážné zdravotní problémy. A to svět zajímá. Dohromady už Neko Health získalo přes čtvrt miliardy dolarů.

Filip HouskaFilip Houska

daniel-ek-neko-cc

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Neko

Daniel Ek

1Zobrazit komentáře

Můžete se dát na cestu Bryana Johnsona a polykat desítky prášků denně, večeřet v poledne, trávit čas v samotě a podstupovat zajímavé experimenty, abyste vyzráli na stáří a byli na světě déle. To ale není vize, kterou si dlouhé roky potají formuloval šéf Spotify Daniel Ek. I on bere zdraví naprosto vážně a chce lidem nabízet metody, jak si ho zkvalitnit a teoreticky si prodloužit život. Jenže na to jde jinak – a protože teď na svůj plán dostal další miliardy korun, zjevně tomu věří i investoři.

Přes sto tisíc lidí čeká v pořadníku na to, až si budou moct vlézt do speciální komory a nechat na sebe z každé strany mířit senzory, které mají mapovat desítky milionů datových bodů o kůži, srdci, cévách, dýchání nebo zánětech. Chtějí totiž okusit potenciálně převratnou technologii, kterou už několik let spoluvyvíjí hlava hudební streamovací služby Spotify.

Nejprve ji držel v tajnosti, před dvěma lety ale na svůj startup Neko Health od investorů získal skoro 1,5 miliardy korun – a začalo o něm být slyšet. Daniel Ek se se svým projektem zaměřuje na prevenci, respektive včasnou detekci menších zdravotních problémů, ze kterých se ale při zanedbání péče mohou vyklubat vážné komplikace.

Považuje to za klíčovou misi na své byznysové dráze. Zatímco se Spotify změnil to, jak lidé poslouchají hudbu, s Neko Health chce změnit to, jak přistupují ke zdraví. Chce je naučit, že už nutně nemusí stačit chodit na běžné preventivní prohlídky, ale že se může vyplatit se o zdraví starat i jinak, moderně a velmi prozákaznicky orientovaně.

Ek chce společně se svým parťákem Hjalmarem Nilsonnem cílit i na problém, kdy dnešní systém primární zdravotní péče neposkytuje lékařům potřebný čas a potřebné zdroje k tomu, aby se na preventivní péči mohli zaměřovat. Na druhou stranu bývá v řadě zemí prakticky „zdarma“, zatímco Neko Health si za vyšetření účtuje okolo deseti tisíc korun.

„Velká část dnešního systému zdravotní péče byla navržena před více než padesáti lety. Současně se zdravotnictví dlouhodobě vyznačuje neudržitelným trendem nákladů a silně zatíženou lékařskou profesí. Není zvláštní, že od roku 1965 každý rok kontrolujeme svá auta, ale jakmile jde o zdraví, tak čekáme, až se nám tělo rozpadne, než s tím něco uděláme?“ ptá se Ek.

neko

Foto: Neko Health

Hjalmar Nilsonn a Daniel Ek

Zmíněná suma ale má být v očích zakladatelů pořád přijatelná s ohledem na to, čemu se pacienti mohou do budoucna vyvarovat. A aby svou technologii rozšířili dále do světa, získali teď na další vývoj a rozvoj 260 milionů dolarů, tedy přes šest miliard korun, což je dosud největší investice, kterou za šest let fungování startup nabral. Nové investiční kolo vedla skupina Lightspeed Venture Partners.

Důležitá pro něj bude expanze do Spojených států, které by se měly stát v pořadí třetí zemí po Anglii a domovském Švédsku, kde by minimálně jedna ordinace fungovala. Peníze ale poslouží i na nákup nových čipů a senzorů pro zpřesňování měřených údajů. A velmi pravděpodobně za ně budou moci koupit i menší specializované startupy.

tan-pascoe-johnson

Přečtěte si takéJak žijí muži, kteří se snaží zvrátit koloběh života a ošálit smrtTělo jako závodní kůň nebo libové kuřecí prso. Jak žijí muži, kteří se snaží zvrátit koloběh života

Služby od Neko Health by se daly vnímat i jako prostředky k zajištění dlouhověkosti, která v posledních letech hýbe světem. Hlavně vlivem bohatého podnikatele Bryana Johnsona, který utrácí miliony dolarů za to, aby si prodloužil život a stal se ukázkovým příkladem, že to je možné.

„Myslíme si, že je možné prodloužit délku života lidí, pokud budeme postupovat preventivně. Ale důležitější než zaměření na délku života je pro mě prodloužení délky zdraví,“ řekl Daniel Ek v rozhovoru pro The Times a svým způsobem tak trochu zpochybnil všemožné kroky, které lidé dělají, aby žili dlouho.

roger-federer-mvp-xy

Přečtěte si takéFederer vydělává víc než kdykoli dřív. Jackpotem byly botyHodinky, auta a hlavně tenisky On. Federer už je dolarovým miliardářem, mimo kurt si vydělal 10krát víc

Představa je to nepochybně zajímavá – i CzechCrunch ji bude řešit na svém nadcházejícím festivalu –, ale zatím neslibuje záruky, že po celou dobu svých životů budou lidé zdraví natolik, aby optimálně fungovali. „Opakem je situace, kdy sedím a možná žiji o dvacet let déle, ale toto období je hrozné a stejně během něj nemůžu moc dělat,“ dodává Ek.

Jeho startup, který rozvíjí, zatímco šéfuje největší hudební streamovací službě světa, tak chce jít spíše neinvazivní cestou pravidelných moderních prevencí, jež mohou lidem ukázat kroky, co dělat, aby jejich život byl co nejkvalitnější. Kdy tato „laboratoř“ dorazí i do Česka, je ve hvězdách, na pořadník ke kontrole se ale může zapsat kdokoliv přímo na stránkách Neko Health.