Péče o staré láká investory, sází na ni pojišťovny i fondy. Vzniknou domovy pro seniory za miliardy

Podíl lidí nad 65 let ve společnosti roste, budou třeba desítky tisíc lůžek v domech pro seniory a v Alzheimer centrech. Investoři se šikují.

Luboš KrečLuboš Kreč

senior

Vizualizace: PFFL

Moderní dům pro seniory

0Zobrazit komentáře

Lidí ve věku 65 a více let bylo v roce 2005 ve společnosti 14 procent, dnes jich je lehce nad pětinou a po roce 2035 jich bude dokonce čtvrtina. Demografické prognózy jsou na Západě poměrně pochmurné čtení – dětí se rodí čím dál míň a se zlepšujícím se zdravotnictvím se prodlužuje průměrná délka dožití. Co z toho plyne? Že bude třeba víc, mnohem víc, míst v domovech pro seniory a v Alzheimer centrech. Právě na ta se soustředí například fond PFFL, který do nich aktuálně investuje přes miliardu korun. A začínají se ozývat i pojišťovny.

„Budujeme čtyři zařízení pro pacienty s Alzheiemerem po celé republice. Všechny jsou ve městech, přesto je ale stavíme na zelené louce, využíváme brownfieldy,“ hlásí Martin Fojtík, šéf PFFL, který už má ve svém portfoliu jedno centrum ve středočeských Holicích. Ty další vznikají v Nymburku, v Ostravě, v Českých Budějovicích a v Novém Jičíně. „Nejdeme pod kapacitu 160 lůžek, celková investice překračuje miliardu korun,“ dodává.

Fond PFFL je úzce propojený s developerskou skupinou RS Group, která se k projektům zaměřeným na důchodce dostala už před více než deseti lety, když spolu s rakouskou společností SeneCura založili českou filiálku a začali budovat síť domovů pro seniory. Tehdy se zakladatelé fondu naučili, jak takové „senior housy“ a alzheimer centra budovat a jak je koncipovat.

Jejich byznysovou prioritou jsou Alzheimer centra, protože u jejich klientů jsou s ohledem na vážnou diagnózu zajímavější platby od pojišťoven a investičně to pak dává větší smysl. Zároveň je takových lůžek velký nedostatek, což ale platí o místech v klasických domovech pro seniory, kteří sice nejsou nemocní, ale už potřebují nějakou míru asistence.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Snažíme se kultivovat celé prostředí. Chceme ukázat, že péče o staré lidi je sice byznys, ale dá se dělat důstojně a moderně,“ upozorňuje Fojtík s tím, že kvůli tomu dokonce spustili webový portál Seniorindex.cz, kde zájemci najdou kromě různých návodů a rad z oboru také aktuální informace o ubytovacích kapacitách v regionech.

Investoři z PFFL ale nejsou zdaleka jediní, kdo vycítil šanci – hodně aktivní jsou na trhu také zakladatelé firmy Senlife, kteří přestavují chátrající památky na domovy pro staré lidi, lídrem je pak skupina Penta Hospitals, která provozuje více než tři desítky Alzheimer center. „Máme nyní 3,5 tisíce lůžek a do konce roku chceme jejich počet díky výstavbě a akvizicím zvednout aspoň o další dvě stovky,“ řekl na nedávné tiskové konferenci šéf Penta Hospitals Jiří Štefan.

Klíčové ale je, že na téma víc a víc slyší i pojišťovny. Jejich asociace před časem uspořádala pilotní výběrové řízení, kdo pro ni postaví moderní domov důchodců, což nakonec vyhrála společnost Senlife a u Dolních Břežanech proto vznikne nový senior house. To je ale teprve začátek.

socha-2

Foto: Senlife

Opravená budova augustiniánského kláštera, která nyní slouží jako domov pro seniory

Některé pojišťovny už dnes nabízí možnost pojistit se na stáří a až to bude člověk potřebovat, budou mu hradit pobyt v nějakém ústavu s asistovanou péčí. Pojišťovna Simplea, která spadá pod finanční skupinu Partners, jež nyní rozjela i vlastní banku, přišla ale s produktem, který jde ještě dál – spojila se holdingem Ambeat, který po Česku provozuje třináct domovů důchodců, a chce nabídnout svým klientům přímo garantované místo, nikoli jen finanční příspěvek. Během příštích pěti let kvůli tomu hodlají za pět miliard korun postavit dvacet nových zařízení.

„Poskytování takové péče v domácím prostředí může být pro rodiny náročné a v některých situacích jednoduše nemožné. Proto jsme se rozhodli přijít s pojištěním dlouhodobé péče nejen v podobě výplaty pojistného plnění, ale hlavně v možnosti rychlého umístění klientů v pobytových zařízeních skupiny Ambeat Group. Budeme se také snažit zohlednit lokální příslušnost klientů, aby měli co nejblíže ke své rodině,“ řekl pro server Penize.cz šéf pojišťovny Simplea Martin Švec.

A že na trhu je spousta prostoru pro růst a konsolidaci, potvrzuje i Martin Fojtík z PFFL. Ti původně počítali s tím, že mateřská developerská skupina RS Group postaví Alzheimer centrum, oni ho do fondu koupí, ale jeho správou pověří někoho jiného. To se ale může částečně změnit: „Zvažujeme, že bychom majetkově vstoupili do jednoho významného provozovatele.“

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Střecha nad hlavním nádražím je o kousek blíž realitě. Vzniknout by tu mohla i budova Národního muzea

Národní knihovna nebo Národní muzeum by mohly získat novostavbu nad kolejištěm hlavního nádraží. O rozvoji této části města nyní rozhoduje Praha.

Eliška NováEliška Nová

Koleje hlavního nádraží chce Penta zastřešit hned v několika částech

0Zobrazit komentáře

Opravilo se samotné Masarykovo nádraží, vedle vznikla moderní architektura a teď se tady pracuje na tom, aby nad kolejemi nebylo vzduchoprázdno. Je to totiž docela drahé vzduchoprázdno, které by díky svému umístění v centru Prahy bylo jinak jednou z nejdražších lokalit. A tak v příštích letech vznikne nad kolejemi přestřešení. Podobný osud, zdá se, nyní čeká i souseda: pražské hlavní nádraží.

Je to vlastně docela stejný příběh. Obě nádraží jsou v centru Prahy, jen pár stovek metrů od sebe. Obě představují ohromný potenciál, a to především nad kolejištěm, kde jsou tisíce metrů čtverečních, jež by se daly zastavit. A o obě má zájem developerská společnost Penta. Rozvoj Masarykova nádraží, ve kterém hraje společnost Marka Dospivy zásadní roli, je v plném proudu, u toho hlavního je ale teprve na začátku. Tento týden však došlo k dalšímu kroku, kdy radní schválili změnu územního plánu umožňující nad kolejištěm hlavního nádraží stavět. Ve čtvrtek má svůj souhlas dodat ještě pražské zastupitelstvo.

Neznamená to však, že by se mělo v nejbližší době nad nejvytíženějším uzlem v zemi začít stavět. Jen samotný proces změny územního plánu, který až dosud vycházel z toho, že stavba nad kolejištěm je technicky nemožná, je na měsíce, v průměru trvá rok a půl. Další procesy, jako je územní a stavební rozhodnutí, pak zaberou ještě více času.

„Současné jednání pouze zahajuje debatu o parametrech, jak se má toto území v příštích dekádách proměnit, aby vyhovělo potřebám železniční dopravy a souvisejících služeb 21. století a aby pokud možno nebylo překážkou v pohybu centrem milionové metropole,“ říká mluvčí developerské společnosti Penta Martin Lánský.

Kolejiště u hlavního nádraží chce přestřešit Penta

Ne, že by snad Penta neměla vůbec žádné představy. „Nakoupili jsme pozemky nad hlavním nádražím a pevně věříme, že ho zastřešíme. Prodloužíme tak Vinohradskou ulici směrem do centra,“ prozradil šéf společnosti Marek Dospiva už dříve na konferenci CzechCrunche Money Maker. Pozemky nad hlavním nádražím ovšem vlastní vícero subjektů.

Plány Marka Dospivy by každopádně znamenaly, že střecha by měla návaznost na Vinohradskou ulici a o kousek dál také na svoji výstavbu na Churchillově náměstí v Praze 3. V zásadě by tak překryla platformy číslo 5, 6 a 7 právě až na Žižkov. Přes část kolejí totiž už dnes přestřešení existuje, navíc je památkově chráněné. Přes koleje se chce Penta dostat až dál k Florenci a pak do Karlína. Zástavba by tak měla sahat až k hotelu Hilton v Pobřežní ulici. Ve všech těchto místech mimochodem Penta už nějaké zájmy má.

„Vznikne tak moderní centrum města, jediný možný Central Business District, kde počítáme s více než sto tisíci metry čtverečních kancelářských ploch a také s byty. V části za magistrálou by jich mělo být minimálně čtyřicet procent, klidně i víc, to ale bohužel naráží na současné hygienické normy. Byť by byla možná větší poptávka po bytech, je to komplikované,“ dodal Dospiva.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To znamená, že zatímco střecha přes koleje Masarykova nádraží má být de facto pochozím parkem s několika lavičkami, nad hlavním nádražím by vznikla zcela nová zástavba několika budov. Hovoří se přitom i o nějaké veřejné. V posledních měsících se diskutovalo především o Národní knihovně, variantou je ale také nová budova Národního muzea, což by se nabízelo vzhledem k blízkosti dalších dvou budov v okolí.

Penta o všem jedná nejen s magistrátem, ale také se Správou železnic, památkáři a dalšími zainteresovanými osobami. Praha už nyní několik podmínek má. Zaprvé to, aby řešení a rozsah zástavby vzešly z mezinárodního architektonického workshopu. „Jeho přesný formát právě hledáme. Základem bude zapojení všech klíčových aktérů včetně veřejnosti,“ říká pro CzechCrunch náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Ten také dodává, že prioritou je přeměna hlavního nádraží z hlediska dopravy, to znamená, že by mělo být schopné pojmout vysokorychlostní vlaky, dotkne se ho i výstavba metra S, což je spojení pro regionální vlaky, a stejně tak výstavba metra D. V plánu je také přivedení tramvajové trati před novou odbavovací halu a její úprava, jejíž podoba už vzešla z architektonické soutěže. „Všechny tyto investice budou výrazně přesahovat investice do soukromého sektoru a nesmí být ohroženy,“ dodává Hlaváček.

Náměstek pak mluví o potřebě, aby v místě vznikl mix funkcí, to znamená kanceláře, byty a také rozšíření služeb pro cestující. Hlaváček poptává i nikoli jednu, ale rovnou dvě kulturně-vzdělávací veřejné budovy. Debata se pak samozřejmě povede o tom, jak zařídit, aby zástavba nezakryla současné hlavní nádraží ani nijak neohrozila panorama Prahy.