Peter Thiel stvořil s Elonem Muskem PayPal, s Markem Zuckerbergem Facebook a teď chce změnit politiku
Technologických průkopníků, kteří platí za titány startupového světa, a zároveň horují pro trumpovské vidění světa, není mnoho. Sám Elon Musk je někde na půl cesty. Zcela oddaným republikánským věrozvěstem je pak jeho dobrý známý Peter Thiel. Ten kvůli politice teď dokonce odchází z vedení Facebooku, do nějž jako první externí investor vložil kdysi dávno peníze.
Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí. A víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit zde.
***
Elon & The Musks #7
Až v květnu proběhne tradiční valná hromada matky Facebooku, společnosti Meta, odejde z ní žijící legenda – dozorčí radu po 17 letech opustí první externí investor firmy a klíčový mentor Marka Zuckerberga Peter Thiel. Tedy muž, který s Elonem Muskem zakládal PayPal a který stál také u vzniku tajnostmi opředené firmy Palantir, která pomáhá bezpečnostním složkám po celém světě s vyhodnocováním dat.
Důvodem, proč Muskův a Zuckerbergův souputník odejde z vedení Mety, je politika. Thiel, jehož majetek magazín Forbes odhaduje na 2,6 miliardy dolarů, patří k nejpozoruhodnějším, ale také nejspornějším postavám (nejen) americké technologické scény. Její předáci – ať sídlí v San Francisku či New Yorku – jsou většinově liberálního smýšlení a bližší než republikáni jim jsou demokraté. Jenže ne Peter Thiel, ten se v roce 2016 stal dokonce jedním z nejvýraznějších podporovatelů a sponzorů Donalda Trumpa.
S velkohubým prezidentem se sice později rozešel, protože – jak upozornil deník The Wall Street Journal – jej přestal respektovat kvůli jeho samolibosti, žvanivosti a nedostatku filozofického nadhledu, nicméně konzervativní, populisticko-nacionalistické politice, kterou Trump symbolizoval a kterou proslavil, zůstal věrný. Tak moc, že se teď stahuje z popředí Facebooku, aby se mohl věnovat nadcházejícím volbám do Kongresu, kam by rád pomohl protlačit podobně smýšlející kandidáty. Už pro ně vyčlenil desítky milionů dolarů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Je to svým způsobem paradox, že zrovna Peter Thiel je reprezentantem trumpovské politické linie, která brojí proti imigraci, umanutě hájí manželství muže a ženy před jinými formami soužití a staví na adoraci zbraní jako svébytném americkém kultu. Čtyřiapadesátiletý podnikatel je totiž imigrantem z Německa, je gay, má doktorát z filozofie a zbožňuje francouzského myslitele Reného Girarda, který zdůrazňuje potřebu nekonvenčního, originálního myšlení i chování.
Příklonem k republikánům, jejichž washingtonským establishmentem pohrdá podobně jako tím demokratickým, má Thiel blízko ke svému kamarádovi Elonu Muskovi, který se především s nynějším demokratickým prezidentem Joem Bidenem moc nemusí a k Trumpovi měl blíž. A společné mají i to, že jsou oba mimořádně inteligentní, ale také mimořádně nároční a svérázní. Dobře to popisuje nově vydaná kniha The Founders, která do posledního detailu rozebírá fenomén Mafie z PayPalu – unikátní kolekce lidí, kteří byli u vzniku slavné platební brány, kromě Muska s Thielem například Reid Hoffman, který později založil LinkedIn, Max Levchin, jenž pomáhal se zrodem Yelpu, či trojice spoluzakladatelů YouTube Steve Chen, Chad Hurley a Jawed Karim.
V jedné z kapitol autor knihy Jimmy Soni třeba popisuje, jak v roce 2002, když PayPal vstoupil na burzu, vypadala firemní party – zaměstnanci se sešli na parkovišti, kde si Thiel, tehdejší CEO společnosti, stoupl na soudek, aby byl výš a mohl promluvit. Následně rozehrál simultánně deset šachových partií a devět z nich údajně vyhrál…
Thiel je sice legendární investor, který se svým fondem Founders Fund vložil peníze nejen do Facebooku a Palantiru, ale také do firem SpaceX, Airbnb, Stripe či Deepmind, ovšem jeho srdce – jak alespoň tvrdí jeho známí – čím dál víc bije pro politiku a debaty o ní. Jeden z jeho kamarádů pro deník Financial Times popsal, jak může vypadat taková návštěva u Thiela a jeho manžela Matta Danzeisena: „Přijdete na večeři a strávíte tři a půl hodiny debatováním o těch nejdivnějších věcech. Třeba jako – představte si, že na Zemi přistanou mimozemšťané, jak se s nimi budete snažit vést diplomatické jednání?“
To je přesně typ rozhovoru, u kterého by Donald Trump nejspíš dlouho nevydržel. Neměl by na to dost fištróna ani trpělivosti. A zrovna té má Thiel na rozdávání. Parádně to dokumentuje jeden starší příběh. V roce 2012 zveřejnil bulvární server Gawker soukromé video, jak si známý wrester Hulk Hogan užívá s ženou svého kamaráda. Rozhořela se vleklá, několikaletá soudní bitva, na jejímž konci byl faktický bankrot a konec kontroverzního média. Hogan by to nikdy nezvládl, kdyby za ním nestál anonymní donátor, který mu s financováním i organizováním justiční pře včetně obstarávání důkazů a promýšlení strategie pomáhal. Až po verdiktu vyšlo najevo, že to celou dobu byl Thiel.
Proč? To mu tak ležel na srdci bijcův osud? Ani ne… Šlo o něco jiného: Gawker o něm v roce 2007 zveřejnil, že je gay a odmítal se za nežádoucí vstup do soukromí omluvit.
***
Tweet týdne
The duty of a leader is to serve their people, not for the people to serve them
— Elon Musk (@elonmusk) February 11, 2022
***
Letem Muskovým světem…
- ❤️? Elon Musk ukázal, že je jen člověk. V e-mailové korespondenci s mužem, kterému se při havárii v Tesle zabil syn, se rozepsal také o své ztrátě…
- ? Starlink přišel o poslední výsadek satelitů do kosmu – na vině byla sluneční bouře. Pro firmu to ovšem není zásadní problém.
- ?Má Jeff Bezos rád vajíčka? To nevíme, ale obyvatelé nizozemského města, kde kvůli Bezosově jachtě musí rozebrat historický most, je na něj chtějí házet.
- ? Na světlo světa se dostalo trochu víc detailů o mohutné raketě Starship, která bude vozit lidi do vesmíru. Ale opravdu jen trochu.
- ? Mark Zuckerberg se svou ženou chtějí pomoct zlepšit svět. A tak podpoří miliardou projekty na přímé zachytávání oxidu uhličitého.
- ? Trable Muska s Komisí pro cenné papíry nekončí, naopak. Úřad se ozval s další stížností kvůli jeho tweetům, nejspíš těm podzimním, kde se ptal, jestli má prodat desetinu svého podílu v Tesle.
- ? Elektroauta jsou extrém, který patří do měst. Myslí si šéf české Toyoty Martin Peleška a dodává, že automobilky ale už na baterie vsadily příliš, a tak nemohou ze svého omylu couvnout.
***
EM Composite aneb Index Elona Muska
? +1,9%
76,3 IEM*