Po Microsoftu tasí zbraně i Sony. Za 78 miliard kupuje tvůrce slavné herní střílečky Destiny a autory Halo

Filip HouskaFilip Houska

halo

Foto: 343 Industries

Hra Halo: Infinite ze slavné střílečkové franšízy

0Zobrazit komentáře

Pokud bychom si mohli pro popis současné situace v herním světě půjčit název jednoho z nejslavnějších dílů filmové ságy Star Wars, napsali bychom Game Wars: Sony vrací úder. Jen nedlouho poté, co úhlavní konkurent Sony na herním poli, Microsoft, sjednal s Activision Blizzard obchod astronomických rozměrů, přichází tvůrce PlayStationu s odvetným útokem. Za miliardy dolarů kupuje studio Bungie, které stvořilo oblíbené střílečkové série Halo a Destiny.

Změnu majitele oznámilo americké herní studio Bungie na svém blogu, kde napsalo, že Sony celou firmu pojme pod svá křídla v transakci za 3,6 miliardy dolarů, tedy bezmála 78 miliard korun. Oproti obchodu Microsoftu, který hodlá koupit Activision Blizzard (tvůrce her Call of Duty, Diablo, Overwatch a další) za v přepočtu 1,5 bilionu korun, je to sice výrazně méně, i tak ale může jít o velkou věc.

„V Sony Interactive Entertainment jsme našli partnera, který nás bezvýhradně podporuje ve všem, čím jsme, a který chce urychlit naši vizi vytvářet zábavu pro celé generace, a to vše při zachování tvůrčí nezávislosti, která bije v srdci Bungie,“ zmínil šéf studia Pete Parsons a dodává, že Bungie bude i nadále vyvíjet hry pro různé platformy, nikoliv jen pro PlayStation, vlajkový herní systém od Sony.

Právě takzvaná multiplatformnost, tedy možnost hrát konkrétní titul na různých zařízeních, se hojně řešila, když Microsoft oznámil akvizici Activison Blizzard. I tam ale nakonec šéf divize Microsoft Gaming jasně zdůraznil, že firma nemá v plánu jedny z nejslavnějších her studia vydávat exkluzivně pro Xbox, potažmo PC – a prakticky tak schoval eso, kterým mohl výrazně zavařit právě Sony, zpět do rukávu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak uvádí prezident a šéf Sony Interactive Entertainment (SIE) Jim Ryan, tým z Bungie bude působit po boku herních vývojářů z divize PlayStation Studios a do budoucna společně vytvářet nové hry. Střílečky ze série Destiny, která patří mezi vlajkové tituly Bungie, budou nadále dostupné i na Xboxu. Stejně tak jako legendární sága Halo, která má mimo jiné minulost spojenou také s Microsoftem.

V roce 2000 totiž Microsoft studio Bungie koupil, aby posílil svou tehdejší divizi Microsoft Game Division. Právě pod ním Bungie vytvořilo hry značky Halo, které se staly masivně populární. V roce 2007 se obě firmy oddělily a Bungie se tak znovu stalo nezávislým vývojářem. Práva na franšízu Halo ale Microsoftu zůstala, proto už Halo 4 vyšlo čistě pod tvůrci Xboxu, respektive interním herním studiem 343 Industries.

V roce 2010 pak Bungie oznámilo několikaletou spolupráci s vydavatelstvím Activision Blizzard (které – pokud to schválí regulatorní úřady – koupí příští rok Microsoft), v roce 2019 se ale jejich cesty rozešly. A Bungie se tak znovu stalo nezávislou firmou. Teď její „formální nezávislost“ opět končí.

Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem zvyšují své sázky na poštovní služby. Vlastní už pětinu britské Royal Mail

Jiří SvobodaJiří Svoboda

royalmail2-min

Foto: Royal Mail

Britská královská pošta

0Zobrazit komentáře

Poštovní služby. Na první pohled zcela konzervativní byznys, který ale i přes svou pochroumanou pověst dokáže přilákat bohaté podnikatele. Jasným důkazem je česko-slovenské duo Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří prostřednictvím svého investičního vehiklu Vesa Equity Investment zvyšují svůj podíl v britské královské postě Royal Mail.

Křetínský s Tkáčem jsou tak s přehledem největší akcionáři britské poštovní skupiny a nově vlastní 20,06 procenta firmy. Ještě donedávna vlastnili 19,02 procenta a vůbec první podíly nakoupili na jaře 2020. Jako první o této zprávě informoval deník E15.

Podnikatelé se tak patrně rozhodli využít slevy, které je způsobená nedávným poklesem ceny akcií Royal Mail – jen od začátku roku ztratila firma třináct procent na své hodnotě. Její tržní kapitalizace činí aktuálně zhruba 4,42 miliardy liber. Hodnota podílu fondu Vesa je tak téměř 890 milionů liber, tedy přibližně 26 miliard korun.

Jakou příležitost přesně česko-slovenské podnikatelské duo za britskou poštou vidí, není jasné, protože typicky své obchody nekomentují. Podobně záhadně pak může vyznívat i nedávná investice Vesy do nizozemské pošty PostNL, ve které od letošní roku drží Křetínský s Tkáčem čtvrtinu.

Obě západní poštovní služby mají však silné pozice na svých domovských, ale i přilehlých trzích a snaží se prezentovat jako moderní služby, které mají stále prst na tepu doby a angažují se v takzvané dopravě poslední míle. Ta nizozemská například nedávno oznámila rozšiřování svých samoobslužných zásilkových boxů, britská kupříkladu experimentuje s drony na dodávání zásilek do odlehlých oblastí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Royal Mail založil už v roce 1516 panovník Jindřich VIII. Tudor a dnes je její součástí i zásilková služba GLS, která působí i v Česku. K její privatizaci došlo v roce 2013, ovšem krátce poté jí potkala řada problémů. Od vstupu na burzu hodnota jejich akcií šest let stagnovala a od konce roku 2018 se hluboce propadla. Zvedat se začala až s počátkem pandemie, ovšem i tak musela v létě 2020 oznámit propuštění dvou tisíc z celkových 160 tisíc svých zaměstnanců.

Portfolio čtvrtého nejbohatšího Čecha je všeobecně velmi pestré. K jeho největším obchodům z poslední dobu patřila koupě 27 procent akcií anglického klubu West Ham United. Britský deník The Guardian tehdy spekuloval, že Křetínský za to zaplatil mezi 180 až 200 miliony liber, tedy téměř šest miliard korun. Koncem loňského roku pak přes realitní společnost EP Real Estate z holdingu EPH koupil dopravce Tourbus operujícího napříč Brnem spolu s nádražím Zvonařka.