Podpořil Rohlík i Productboard, teď má hvězdný fond pro startupy připravené další miliardy

Index Ventures otevírá novou kapitolu. Fond, ve kterém hraje roli i Čech Jan Hammer, má na podporu inovativních firem k dispozici sedm miliard korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-hammer-min

Foto: Index Ventures

Jan Hammer, partner ve fondu Index Ventures

0Zobrazit komentáře

Hráče s tak významnou stopou mezi evropskými startupy lze spočítat na jedné ruce – a zřejmě nebudete potřebovat ani všech pět prstů. Fond Index Ventures s oficiálním sídlem v San Francisku a Londýně si během tří dekád vybudoval pověst jednoho z nejlepších investorů do mladých inovativních firem nejen v Evropě. A neobešel přitom ani úspěšné startupy českých zakladatelů. Důležitou roli ve fondu coby jeden z partnerů hraje Čech Jan Hammer a nyní oznámil otevření své další kapitoly, kdy má na nadějné projekty připravených sedm miliard korun.

Index Ventures v portfoliu sdružuje nejen evropskou startupovou smetánku. V různých stadiích podpořil jedny z nejúspěšnějších inovativních firem, které jsou dobře známé i u nás. Z konkrétních jmen jde například o aplikaci pro obchodování s akciemi Robinhood, komunikační nástroj Slack, finančně-technologické firmy Revolut a Wise i designérskou Figmu, kterou v září za 500 miliard korun koupilo Adobe.

Mezi podpořenými zakladateli ovšem najdeme i české zástupce včetně obou tuzemských jednorožců, jak se označují startupy s valuací přes jednu miliardu dolarů. Prvním je online supermarket Rohlík Tomáše Čupra, který tuto metu překonal loni (a letos pak v dalším kole přidal doteď vůbec největší investici do tuzemského startupu přesahující pět miliard korun). Druhým ve stáji bájných zvířat s rohem na hlavě je od února také Productboard zakladatelů Daniela Hejla a Huberta Palána.

Tuzemskou stopu v portfoliu Indexu doplňují další z kandidátů na jednorožce – Resistant AI zakladatele Martina Reháka, který díky umělé inteligenci chrání před finančními podvody, a také česko-slovenský Deepnote, za nímž stojí Jakub Jurových s cílem vytvořit nástroj podobný Google Dokumentům pro datové vědce.

tomas-cupr1

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Teď se Index Ventures chystá hledat další nadějné projekty. Oznámil otevření nového fondu s oficiálním názvem Index Origin II s kapitálem ve výši 300 milionů dolarů, tedy lehce přes sedm miliard korun. Navazuje tím na fond Origin I, jenž byl objemově o 100 milionů dolarů menší.

Celkem mají aktuálně otevřené fondy Indexu palebnou sílu 3,2 miliardy dolarů – dalších 900 milionů totiž investuje přes Index Ventures XI a dvě miliardy přes Index Ventures Growth VI. Obecně se přitom v investování zaměřuje na rané fáze startupů, takzvané seed a série A, zároveň se fond zasazuje i o prosazování opatření na zlepšení startupového ekosystému v Evropě včetně lehčí administrativy zaměstnaneckých akcií nebo rychlejšího vybavení pracovních víz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zpráva o novém fondu Indexu přitom přichází v nelehké době. Přibližně od začátku roku se kvůli ruské invazi na Ukrajinu, energetické krizi či vysoké inflaci stále častěji zmiňuje ekonomická recese – a dění negativně dopadá na akciové trhy či technologický sektor, ve kterém i giganti jako Apple, Google, Amazon, Facebook a další ve velkém propouští. První vlaštovky se objevují i u nás – tento týden propustil pětinu pracovní síly zmiňovaný Productboard a další budou podle informací CzechCrunche následovat.

Index ale podle známé investorské poučky, že krize dávají vzniku vítězům, věří v lepší zítřky. „Výjimeční podnikatelé uspějí bez ohledu na makroekonomiku. Nezačínají podnikat podle nálady na trzích nebo na základě popularity oborů pro venture kapitálové investice. Místo toho se řídí svou misí a přesvědčením,“ říká partner Index Ventures Jan Hammer, jenž je zároveň jedním z nejvlivnějších Čechů na poli globálního venture kapitálu.

„V nejistých časech opakovaně vznikají ty nejúspěšnější společnosti. Od Airbnb po Adyen, od Slacku po Skype, od Googlu po Spotify. Inovativní firmy byly vždy založeny nebo vyrostly během krize. Působí na trzích s menším počtem konkurentů, kde startupy vytvářejí lepší, odolnější týmy s větším soustředěním a agilitou než tradiční hráči,“ dodává Hammer.

Budoucnost výroby dostala cenovku. Josef Průša odhalil ceny automatizované farmy plné 3D tiskáren

Česká společnost Prusa Research ve Frankfurtu představuje své novinky. Nechybí mezi nimi ani AFS, tedy farma budoucnosti plná 3D tiskáren.

prusa-1

Foto: Prusa Research

Farma AFS od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Je to více než rok, co společnost Prusa Research Josefa Průši v českém pavilónu na veletrhu Expo v Dubaji představila automatizovanou výrobní farmu budoucnosti složenou pouze z 3D tiskáren. Společnost nyní prozradila, že její řešení bude stát více než milion korun a také představila několik prvních firem, které začnou v příštím roce na farmě tisknout.

Automated Farm System (AFS) je řešení určené pro průmyslové účely. Jedná se o škálovatelnou tiskovou farmu, která vyžaduje jen minimální obsluhu. Výtisky jsou v ní sklízeny automaticky, není náročná na servis a má snižovat náklady. Celkem by se měla skládat ze čtyřiatřiceti tiskáren CoreXY, jež Prusa Research vyvinul právě pro potřeby farmy.

Její prototyp se nyní vystavuje na výstavě v německém Frankfurtu, kde byla instalována farma sloužená z osmi kusů tiskáren CoreXY. A firma zde také prozradila, na kolik celé nabízené řešení vyjde.

Cena samotné farmy by měla startovat na částce 45 tisíc eur, tedy téměř 1,1 milionu korun (bez DPH). Zájemcům o farmu jsou k dispozici také školení, servisní programy, rychlý lokální servis a softwarové řešení vyvinuté v Prusa Research pro efektivní plánování a komplexní správu celého procesu tisku.

prusa-lama

Foto: Prusa Research

Josef Průša, spoluzakladatel Prusa Research

Známá jsou také  jména prvních klientů, kteří farmu do své výroby nasadí.„Zájem o AFS mnohonásobně přesahuje naši současnou výrobní kapacitu, takže jsme v první fázi vybrali společnosti, které jsou nám regionálně blízké a které aplikují 3D tisk v nejrůznějších částech svých provozů,“ řekl šéf Prusa Research Josef Průša.

Mezi první zákazníky patří německý výrobce náhradních motocyklových dílů na míru, firma Motoism, dále rakouská společnost Schleif-Tec zabývající se prototypováním či švýcarský Oratek, jenž vyvíjí chladiče, adaptéry, výpočetní moduly a tak podobně. U těchto zákazníků by se měl tisk na farmách AFS rozběhnout během příštího roku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Naše hlavní zaměření se nemění. Stále vyrábíme primárně tiskárny pro domácí uživatele a malé firmy. Na druhou stranu vidíme stále větší množství firem, kterým nevyhovují předražená řešení 3D tisku a které se o naše tiskárny vážně zajímají. Dává proto smysl jim vyjít vstříc,“ doplňuje Josef Průša.

Mimo své farmy tak Prusa Research ve Frankfurtu představuje další novinky zaměřené na 3D tisk na profesionální úrovni. Jedná se například o tiskárnu vyvinutou výhradně pro potřeby zubařů a dentálních laboratoří či nové 3D tiskárny tuzemské firmy Trilab, ve které podnik Josefa Průši drží osmdesátiprocentní podíl.