Podruhé s astronauty a poprvé ve čtyřech. SpaceX spolu s NASA vyšle ve své lodi do vesmíru další lidskou posádku

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex-crew12

Foto: NASA/SpaceX

Posádka mise Crew-1: Shannon Walkerová, Victor Glover, Michael Hopkins a Sóiči Noguči

0Zobrazit komentáře

Zatěžkávací zkoušku s lidskou posádkou vesmírná společnost SpaceX zvládla na jedničku. V noci ze soboty na neděli ji tak čeká první ostrá mise, v rámci niž dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) hned čtyři astronauty z USA a Japonska. Elon Musk si tak může připsat další vesmírný úspěch.

Stejně jako v případě jarního letu Dougha Hurleyho a Boba Behnkena vynese současnou posádku z floridského mysu Canaveral modul Crew Dragon upevněný na raketě Falcon 9. Pro SpaceX je tak mise s označením Crew-1 historicky druhou, kdy bude mít co do činění s astronauty.

Po téměř deseti letech od vyřazení amerických raketoplánů začne éra, kdy astronauti nebudou nuceni používat k přepravě na ISS ruské Sojuzy. Tentokrát už nikoliv na zkoušku, ale v první z řady dalších misí, které by se od nynějška měly opakovat zhruba každý půlrok. Včetně tohoto má NASA u SpaceX aktuálně nasmlouvaných šest letů.

crew-dragon1

Foto: SpaceX

Raketa Falcon 9 je již připravena na startovací rampě

Čtveřice pod vedením velitele Michaela Hopkinse zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici zhruba půl roku. Připojí se ke dvěma ruským kosmonautům a americké astronautce, kteří aktuálně na orbitu jsou. Vznikne tak ojedinělá situace, kdy na ISS bude hned sedm astronautů, běžně jich bývá jen šest. Pro pilota Crew-1 Victora Glovera to bude vůbec první vesmírná mise.

Raketa Falcon 9 je již v tuto chvíli připravena na startovací rampě LC-39A, a pokud vše půjde podle plánu, odstartuje v 1:49 SEČ v noci na neděli 15. listopadu.

Aktualizace 14. 11. 7.00: NASA odložila start rakety kvůli nevyhovujícím povětrnostním podmínkám. Mise Crew-1 tak nezačne dříve než v pondělí v 1:27 SEČ.

Jako všechny lety bude i tuto misi SpaceX a NASA živě přenášet. Poslední přípravy (a tedy i livestream na oficiálním kanálu NASA) začnou už ve 21:30 SEČ.

Zhruba tři a půl hodiny před startem čtveřice astronautů slavnostně vyjde z administrativní budovy NASA, nasedne do automobilů Tesla a vyrazí na třináctikilometrovou trasu k přistávací rampě. Dvě hodiny před startem ze za nimi zavře poklop Dragonu a podpůrní pracovníci opustí odpalovací prostor. Čtyřicet minut před startem se pak od Dragonu vzdálí i přístupová rampa.

Pro astronauta Victora Glovera je mise Crew-1 vůbec prvním letem do vesmíru

Po startu bude astronauty čekat o něco rychlejší cesta než jejich předchůdce. Připojit k ISS by se loď měla už zhruba devět hodin po startu, přesněji v 10:20 středoevropského času. SpaceX jinak po zkušenostech z minulé mise s posádkou udělalo jen drobné změny. Patrně ta nejzásadnější se týká posílení tepelného štítu Dragonu v místě, kde se zahřál mírně nad očekávané hodnoty při návratu na Zemi.

hydronaut

Přečtěte si takéPodvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále vícPodvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále víc

Start mise Crew-1 byl v plánu už na konec října, ale NASA nakonec start posunula po detekci anomálie v hlavních motorech rakety Falcon 9. SpaceX v reakci na to vyměnilo dva z motorů. Roli v nedělním startu ale ještě pochopitelně může sehrát počasí, ostatně jeho nepřízeň způsobila zpoždění i při jarní misi.

Inženýři v NASA musí z důvodu bezpečnosti brát v úvahu nejen podmínky přímo na floridském mysu Canaveral, ale i nad oceánem, kde by Dragon mohl nouzově přistát v případě jakéhokoliv problému. Prozatím však platí, že astronauty vyšle raketa SpaceX historicky podruhé do vesmíru v neděli v 1:49 SEČ (Aktualizace 14. 11., 7.00: Crew-1 odstartuje nejdříve v pondělí v 1:27 SEČ). Sledovat ho bude možné i na streamu níže.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym