Praha vybrala architekty, kteří navrhnou novou lanovku. Nechybí Češi ani slavné norské studio
Mezi finalisty soutěže jsou čeští ov architekti společně s Olgoj Chorchoj nebo slavné studio Snøhetta. Podívejte se, jaké stavby mají za sebou.
V Praze se zadělává na další zajímavé architektonické dílo. Jak bude vypadat plánovaná lanová dráha, která propojí Podbabu, Troju a Bohnice, zatím není jasné, ale hlavní město nyní odhalilo, jací architekti se o její podobu postarají. V pětičlenném finálovém výběru se nachází jak domácí ateliéry, tak i věhlasná studia ze zahraničí. Celkem se přihlásilo třiadvacet zájemců z devíti evropských zemí. Veřejnosti se mají jednotlivé návrhy ukázat v srpnu.
Finalisty mezinárodní architektonické soutěže vybírala porota, jíž předsedal Arjan Dingste, ředitel a hlavní architekt renomovaného amsterodamského ateliéru UNStudio. Podobu tří stanic plánované lanovky a pěti souvisejících podpěr navrhnou polské studio DWAA, londýnští Grimshaw Architects, české studio ov architekti společně s Olgoj Chorchoj, světoznámé norské studio Snøhetta, respektive jeho rakouský ateliér, a další londýnská kancelář William Matthews Associates.
„Příjemně mě potěšil velký zájem renomovaných mezinárodních architektonických studií o účast v soutěži na novou lanovku, kterou plánujeme s Dopravním podnikem vybudovat mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi. Kvalita zaslaných profesních přístupů k řešení lanové dráhy i portfolia zájemců byly na velmi vysoké úrovni,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora pro oblast dopravy, předseda dozorčí rady DPP a zároveň člen poroty.
„Těším se na návrhy architektů, na kterých nyní pracují. Pevně věřím, že esteticky zapadnou do oblasti Trojské kotliny, ale současně přinesou do této části Prahy zajímavý architektonický a designérský přístup a obyvatelům či návštěvníkům Prahy 6, 7 a 8 rychlý způsob přepravy přes Vltavu,“ doplnil Scheinherr. Lanovka Podbaba–Troja–Bohnice má do budoucna nahradit chybějící spojení obou břehů Vltavy v Trojské kotlině, než dojde k výstavbě nového mostu a návazných dopravních spojení.
V přehledu níže se můžete podívat, jaká studia se dostala do finále architektonické soutěže a jaké stavby mají za sebou. Jde o představení, které na svém webu zveřejnil pražský dopravní podnik.
DWAA
Polský architektonický ateliér DWAA zabývající se architektonickými tématy od infrastruktury přes dopravní až po bytové stavby. Jak sami o sobě uvádějí: „Projekt postavený na dobrém nápadu má vliv na růst hodnoty investice a na její ekologické a ekonomické aspekty. Jsme přesvědčeni, že projekty jsou nejlepší ne tehdy, když k nim nemůžete nic přidat, ale když z nich nemůžete nic odebrat.“