Pražské letiště zažilo další rekordní rok. Odbavilo téměř 17 milionů cestujících, nejčastěji do Londýna

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

letiste-praha-airport-prague

Foto: Letiště Praha

Pražské Letiště Václava Havla

0Zobrazit komentáře

Letiště Václava Havla Praha vkročilo do nového roku s dalším rekordem. Pražské letiště nepřetržitě roste už od roku 2013 a podle nejnovějších provozních výsledků zlomilo rekord v počtu odbavených cestujících i v roce 2018. Na největším českém letišti bylo loni odbaveno celkem 16 797 006 cestujících s tím, že nejčastěji se létalo z Prahy do Londýna.

Téměř 17 milionů cestujících prošlo Letištěm Václava Havla Praha v rámci 155 530 vzletů a přistání. V řeči čísel to znamená, že počet odbavených cestujících meziročně vyrostl o 9 procent a počet leteckých pohybů o necelých 5 procent. Nejrušnějším měsícem byl loňský červenec, během kterého bylo odbaveno 1 877 369 cestujících. Denní průměr ruzyňského letiště činil 46 tisíc cestujících.

letiste-praha-prague-vaclav-havel-airport1

Letiště Václava Havla Praha

„Rok 2018 byl na Letišti Praha ve znamení dalšího nárůstu počtu cestujících i počtu pravidelných linek. Své lety z Prahy zahájily tři nové letecké společnosti a létat se začalo do celkem sedmi nových míst. Výrazně se nám dařilo posilovat spojení do dálkových destinací, a to v navyšování počtu frekvencí, kapacit i otevírání zcela nových linek,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Své lety z Prahy operovalo celkem 69 dopravců, kteří létali do 171 destinaci. Nově se mezi nimi objevila Filadelfie, Kutaisi, Belfast, Ammán, Marrákeš, Šardžá a Jerevan. Podle Řehoře se dařilo i právě zmíněným dálkovým spojením, které využilo o čtvrt milionu cestujících více než před rokem, což představuje 24% nárůst.

vit-endler

Přečtěte si takéČeskoslovenský startup Virtooal začínal s vlasovými příčesky. Dnes má virtuální zrcadlo v e-shopech po celém světěČeskoslovenský startup Virtooal začínal s vlasovými příčesky. Dnes má virtuální zrcadlo v e-shopech po celém světě

Nejvíce cestujících využilo pravidelné linky do Velké Británie, Itálie, Ruska, Španělska a Německa. Co se týče, nejvytíženější byl tradičně Londýn, ale nejvyšší meziroční nárůst v počtu odbavených cestujících zaznamenala Barcelona. Po Londýnu pak následovala Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt a vedle Barcelony pak byly největšími skokany Budapešť, Londýn/Stansted, Madrid a Antalya. Na dovolené létali cestující nejčastěji do Antalye, Heraklionu, Hurghady, Burgasu a Marsa Alam.

letiste-praha-prague-vaclav-havel-airport2

Foto: Letiště Praha

Letiště Václava Havla Praha

Diskuze (0)

Novinka

Anonym