Před deseti lety lákaly aplikace, teď je trendem blockchain. Vývojářské studio Cleevio investuje miliony do nové divize

Peter BrejčákPeter Brejčák

cleevio-1

Foto: Cleevio

Šéf Cleevia David Bezděka a jeho zakladatelé Lukáš Stibor, Miroslav Chmelka a Jan Částek

V roce 2011 se začínaly rozjíždět mobilní aplikace a tuzemské Cleevio si na nich vybudovalo jméno i tržní pozici. Nyní je na vzestupu technologie blockchainu a vývojářské studio si nechce nechat ujet ani rozbíhající se kryptovlak. V lednu proto založilo blockchainové oddělení Cleev.io a do vybudování nového týmu a projektů plánuje investovat přes čtyři miliony korun.

„Chceme být top studio na tvorbu blockchain aplikací,“ netají velké ambice ředitel Cleevia David Bezděka. „Lidé chtějí používat web3, proto se na něj chceme soustředit a nabízet klientům prostor, kde jim pomůžeme vymyslet a realizovat celou jejich blockchain strategii,“ doplňuje šéf studia, které pod jeho vedením rychle roste – za poslední dva roky o 400 procent.

Blockchain je zjednodušeně řečeno decentralizovaná databáze, která se podobně jako řetěz z jednotlivých článků skládá z navazujících „bloků“ (odtud anglický název block chain) a díky způsobu jejich zápisu není možné data upravovat zpětně.

Pro tým Cleevia není tato technologie neznámou, příkladem jsou i zkušenosti z herního projektu Gamee, který studio budovalo s Boženou Řežábovou. Ten předloni exitoval za 130 milionů korun, loni pak nasedl na blockchain a v oblasti tzv. blockchainového gamingu se chce stát předním hráčem. K tomu mu pomůže nová investice ve výši 7,7 miliardy korun do jeho mateřské společnosti Animoca Brands.

david-bezdeka-regular-22-min

Foto: Mischa Babel, Martin Svoboda

David Bezděka, ředitel vývojářského studia Cleevio

V průběhu posledního roku se Cleevio s technologii blockchainu setkalo také v rámci některých dalších projektů. Vývojářské studio například vytvořilo virtuální šachy, ve kterých může hráč vsadit libovolnou část bitcoinu. Kdo pak vyhraje, získává sázky.

Dalším z příkladů projektů běžících na souvisejících technologiích je CO2IN – virtuální měna, která je krytá emisními povolenkami s cílem snižovat uhlíkovou stopu uživatelů „Projekt sice na blockchainu neběží, ale posunul nás směrem k DeFi,“ říká Bezděka s odkazem na decentralizované finance (proto zkratka DeFi), jež se snaží nahradit tradiční prostředníky, jako jsou banky nebo burzy.

„Věnovat se blockchainu byl pro Cleevio logický krok v rámci rozšiřování portfolia služeb. Kryptoměnám se v posledním roce usilovně věnovali i zakladatelé Cleevia ve svých projektech, možná i proto jsme se do toho pustili s takovou vášní a do nového oddělení se rozhodli investovat přes čtyři miliony korun,“ vysvětluje Bezděka s tím, že prostředky směřují do marketingu, partnerství s lokálními blockchain komunitami, vytvoření interních projektů a v neposlední řadě do vybudování týmu, jenž má do konce roku čítat dvacet lidí.

Trend nástupu blockchainu šéf vývojářského studia dokládá například rostoucí kapitalizací NFT trhu, který loni dle společnosti DappRadar překonal 530 miliard korun. Zároveň se do oblasti pouští i velké značky jako Nike, Adidas nebo Gucci a se svými produkty se zapojují do virtuálních vesmírů, takzvaných metaverz. Posouvat povědomí o celém trhu pomáhají i některé společnosti z krypto světa, které uzavřely partnerství s NHL či NBA.

Nespí přitom ani česká konkurence, kterou Cleevio vidí například ve společnostech Ackee, TopMonks či STRV. „Tuzemský trh pro nás není prioritou. I když se mu samozřejmě nevyhýbáme, pořád uvažujeme spíše globálně. Proto po blockchain developmentu evidujeme větší poptávku, než je nabídka,“ popisuje Bezděka s tím, že obchodní aktivity studia směruje hlavně mimo Českou republiku, i když má u nás několik partnerů.

Aktuálně už má nově vzniklá divize Cleev.io rozjednaných několik zakázek, podrobnosti však zatím nekomentuje. Důraz ale podle svého šéfa Ondřeje Macháčka klade na smysluplné projekty se zmiňovaným globálním přesahem. „Pečlivě si vybíráme klienty, hlídáme si, abychom se nepodíleli na žádných pochybných projektech, kterých v souvislosti s kryptem přibývá,“ komentuje.

V kryptu je stále více lidí, kteří se zapojují s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí, a přibývá také projektů, které to slibují.

„Tím, že je v kryptu stále více lidí, kteří se zapojují s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí, přibývá také projektů, které to slibují. Často se však jedná o Ponziho schéma a nejsou vidět žádné výsledky. My hledáme projekty, které mají dlouhodobý smysl a nejsou podvod jako například některé meme coins,“ doplňuje Macháček. Za takové jsou označovány kryptoměny, které vznikly jako internetové vtípky či přímo na obelhání lidí, například dogecoin, šiba-inu či Squid Game Cash.

Ondřej Macháček pracoval celou svou kariéru ve finančním sektoru a předtím, než se stal součástí týmu Cleevia, stavěl například službu Mall Pay. „V tomto odvětví jsem měl vždy k blockchainu blízko. Zároveň se mi líbí možnost jeho využití, i když dle mého názoru jsme stále na začátku a v budoucnu nás čeká mnohem intenzivnější adaptace blockchainu do každodenního života,“ popisuje.

ondrej-machacek-min

Foto: Cleevio

Ondřej Macháček, ředitel blockchainové divize Cleev.io

„Nejvíc se mi líbí, jaká komunita okolo blockchainu vznikla. Je až neuvěřitelné, kolik talentovaných lidí se v krypto světě pohybuje. Většinu z nich spojuje nadšení pro inovace a touha měnit stávající pořádky, to je mi blízké,“ pokračuje Macháček, jehož zároveň zaujalo, jakým způsobem uvažují zakladatelé Cleevia v čele s Davidem Bezděkou, a rozhodl se přijmout novou profesní výzvu – vybudovat z nové divize Cleev.io top studio na tvorbu blockchain aplikací.

„Dosáhneme toho tím, že budeme spolupracovat s lidmi, kteří nás budou posouvat, a s klienty, kteří tvoří správné hodnoty, chtějí stavět dlouhodobě fungující, úspěšný a smysluplný produkt a nejdou jen po krátkodobém zhodnocení či zisku. Měřit to lze na základě úspěšných projektů, které dokážeme doručovat. Mluvit by za nás měla hlavně naše práce a výsledky, jež se, jak pevně věříme, dostaví už v letošním roce,“ doplňuje Macháček.

Cleev.io funguje jako součást celého studia, se kterým sdílí fungující infrastrukturu back officu, náboru či dalších oddělení, a zároveň má umožnit vzdělávání některých interních vývojářů, kteří mají o oblast blockchainu zájem. V samotném vývoji nových aplikací se chce opřít o již existující možnosti open-source knihoven, což by mělo pro klienty urychlit vývoj nových tokenů, NFT kolekcí, NFT tržišť, staking tokenů nebo připojení peněženek.

„Nechceme však fungovat pouze jako vývojáři. Dokážeme klientovi nabídnout ověření jeho nápadu na trhu, ujasnit zadání a produkt. Umíme realizovat nápady a přeměnit je ve funkční produkty, fungujeme tak jako rovnocenný partner,“ uzavírá Macháček.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je vývojářské studio Cleevio. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.