Při volbě prezidenta pomáhá i volební kalkulačka. Využilo ji už 800 tisíc Čechů a další rychle přibývají

Volební kalkulačka může poradit nerozhodnutým voličům. Kandidáti na prezidenta včetně Pavla, Babiše i Nerudové v ní odpovídali na 98 otázek.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kalkulator3

Foto: CzechCrunch

Volební kalkulačka pomůže při volbě prezidenta

0Zobrazit komentáře

Češi dnes začínají volit svého nového prezidenta. V pátek 13. ledna se ve 14 hodin otevřou volební místnosti, přičemž o post nejvyššího ústavního činitele v zemi se uchází celkem osm kandidátů. Mnoho lidí má již delší dobu jasno, komu svůj hlas v prvním kole prezidentské volby dá, zároveň ale jako obvykle zůstávají do poslední chvíle desítky procent voličů nerozhodnutých. Právě těm může při rozhodování pomoci tradiční volební kalkulačka, která umožní porovnat postoje jednotlivých kandidátů a voličům najít nejlepší názorovou shodu. Přichází s několika technologickými novinkami i verzí pro mladé voliče.

Volební kalkulačka je k dispozici na adrese volebnikalkulacka.cz a stojí za ní spolek Kohovolit.eu společně s komunitou expertních dobrovolníků Česko.Digital, která tento projekt vybrala do svého akcelerátoru. Autoři kalkulačky uvedli, že ke včerejší 17. hodině evidovali téměř 800 tisíc unikátních zobrazení výsledků na kalkulačce, což znamená proklikání všech otázek. Při poslední prezidentské volbě v roce 2018 kalkulačku využilo 1,25 milionu voličů, letos cílí autoři v čele s jedním ze zakládajících členů Michalem Škopem na minimálně dva miliony.

Největší nápor tradičně přichází poslední dva dny před volbami a zájem má nejvíce růst právě dnes kolem 14. hodiny, kdy se otevřou volební místnosti. „Volební kalkulačka si od svého vzniku v roce 2006 prošla velice různými fázemi,“ uvádí Michal Škop, datový analytik a sociolog z Kohovolit.eu. Během šestnácti let, kdy projekt funguje, bylo zpracováno už přes sto různých kalkulaček a začala se využívat také za hranicemi na Slovensku a v Maďarsku. Ještě větší atraktivitu mají dát volební kalkulačce také nová produktová rozšíření.

k20_petr-pavel2

Přečtěte si takéWork-life balance si prezident dovolit nemůže, říká Petr PavelWork-life balance si prezident dovolit nemůže, říká Petr Pavel, který v garáži parkuje ostré BMW M2

k20_danuse-nerudova

Přečtěte si takéV obýváku mám ráda klid, pokud nejde hokej, říká Nerudová.V obýváku mám ráda klid, pokud nejde hokej, říká Danuše Nerudová. Na brigádě rozdávala časopis Level

Uživatelé si nově mohou vytvořit vlastní profil, díky kterému je možné se vracet zpětně ke svým výsledkům a třeba je propojit s rozhodováním v příštích volbách jakéhokoliv typu. Voliči zároveň mají na výběr ze tří druhů kalkulaček. Klasická verze nabízí 42 otázek, rozšířená kalkulačka pro nadšence obsahuje všech 98 otázek, které byly položeny prezidentským kandidátům, a kalkulačka pro mladé vybírá ty otázky, které rezonují mladou generací. Stojí za ní studenti z platformy Názory politiků a zatím ji využilo přes 40 tisíc unikátních návštěvníků.

Mezi největší favority volby dlouhodobě patří Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Vedle nich se o prezidentský post uchází také Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Marek Hilšer a Tomáš Zima. Josef Středula z klání před prvním kolem odstoupil a podpořil Danuši Nerudovou. Podle ekonoma a profesionálního volebního sázkaře Michala Sirového je dál největším favoritem Petr Pavel. „Když první kolo vyhraje Petr Pavel, stane se téměř jistě i prezidentem. Andrej Babiš není favorit,“ uvedl v rozhovoru pro CzechCrunch.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym