Příběh druhého nejbohatšího Čecha v Izraeli rezonuje. Komárka tu chtějí napodobit, hlásí fond Springtide
Čeští investoři ze Springtide Ventures investují peníze Karla Komárka do izraelských startupů: „Šance na úspěch je výrazně vyšší než v Česku.“
Partneři Springtide Ventures Karel Tušek, David Marek a Sivan Kanev
Na investice do správných příležitostí mají díky miliardáři Karlu Komárkovi přístup k takřka neomezenému kapitálu. Důležité je, aby tyto příležitosti fondu Springtide Ventures neutekly. A navzdory tomu, že jde o české investory, největší pozornost směřují do Izraele. „Pravděpodobnost úspěchu startupů je zde výrazně vyšší než u nás doma. To není jen naše pozorování, potvrzují to i reálná data,“ popisuje jeden z partnerů fondu Karel Tušek, když se spolu setkáváme v jedné z globálně nejvýraznějších líhní inovativních startupů – v Tel Avivu.
„Neomezené“ prostředky má Springtide Ventures k dispozici díky druhému nejbohatšímu Čechovi. Fond totiž plně spadá do skupiny KKCG, jež sdružuje aktivity Karla Komárka od budování globálního loterijního impéria přes energetiku a nemovitosti až po informační technologie, kdy vlastní největší IT skupinu v Česku Aricoma. Svůj kapitál ale třiapadesátiletý byznysmen zhodnocuje také ve startupech – Springtide je kromě jiného jedním z největších podílníků v Rockaway Blockchain Fundu a KKCG je výrazným partnerem i ve fondu Jazz Ventures Partners.
Samotné jméno Karla Komárka pak pomáhá i partnerům Springtide. „Určitě rezonuje a dokáže otevírat příležitosti. Je úspěšný byznysmen a každý zakladatel startupu by se chtěl stát alespoň tak úspěšným. Jeho příběh má pozitivní efekt,“ potvrzuje David Marek z pozice ředitele fondu, který vznikl v roce 2014 a nedávno podpořil například český ThreatMark či izraelské firmy působící taktéž v oblasti kybernetické bezpečnosti Source Defense, NetOp.Cloud a Shield-IoT.
S Davidem Markem, Karlem Tuškem a dalším z partnerů fondu, Izraelcem Sivanem Kanevem, jsme se setkali přímo v izraelském Tel Avivu, kde pro CzechCrunch mluvili o aktuálním dění ve venture kapitálovém světě, srovnání českých a izraelských startupů i o přístupu jejich zakladatelů k byznysu, v čem se mohou inspirovat a o tom, proč se vůbec český fond rozhodl zaměřit na Izrael.
Setkáváme se v zajímavé době. Na globálním venture kapitálovém trhu dochází k ochlazení, nižším investicím, snižování valuací…
David Marek: Ano, je zjevné, že ve světové ekonomice se objevilo hned několik černých labutí, což ovlivňuje také venture kapitálový trh, hlavně pozdější kola série C a další. Ranější kola jako seed a série A se zatím jeví odolnější, nové transakce se pořád uzavírají. Nicméně v krátkém i středním horizontu budou negativně ovlivněné valuace, což my teď vnímáme jako dobrou investiční příležitost.
Mění se v reakci na toto dění i vaše práce coby investorů?
David Marek: Všechny VC fondy včetně nás teď budou věnovat více pozornosti svému portfoliu. Loni byla hlavní mantra růst za každou cenu, nyní se bude hlídat efektivita, tedy jaké dodatečné příjmy ARR (opakující se roční příjmy – pozn. red.) dokáže startup získat za každý investovaný dolar. Firmy obecně se budou snažit snižovat míru „pálení peněz“, aby nepotřebovaly otevírat další kola a turbulenci přečkaly. V současnosti se očekává, že nejtěžší období bude v tomto ohledu pravděpodobně příští rok.
Karel Tušek: Největším rizikem je nyní produkovat záporný ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy – pozn. red.), protože to znamená, že startup pálí peníze a na konci ranveje se mu nemusí podařit získat nové. Zdravým přístupem je vytvořit si plány B a C, aby se firmy dokázaly udržet pokud ne v zisku, tak alespoň na nule. Takové domácí úkoly jsme zadali i startupům v našem portfoliu.
V jaké kondici vaše startupy jsou?
Karel Tušek: Samozřejmě v úplně skvělé. (úsměv)
David Marek: To do velké míry souvisí s naší strategii, která je ve srovnání s dalšími hráči na českém VC trhu hodně specializovaná. Rozhodli jsme se zaměřit na tři klíčové oblasti – kybernetickou bezpečnost, cloudovou infrastrukturu a management a také na technologická řešení spojená s umělou inteligencí a strojovým učením. Tyto oblasti jsou vůči současnému dění odolné, nikdo se například nebude z cloudu vracet k disketám.
Karel Tušek: To samé platí pro kybernetickou bezpečnost. Pokud se podíváte na statistiky útoků i investic firem do obrany nebo pojištění proti škodám, budou jen růst. Tržby startupů v tomto segmentu nebudou postižené tak moc jako na obecném trhu.
V pozdějších investičních kolech uvidíme rozumnější valuace, než jakých jsme byli svědky koncem loňského roku.
Pokud bude trh v těchto segmentech růst bez ohledu na makroekonomické dění, podepíše se to vůbec na apetitu investorů?
David Marek: Z pohledu investorů bude situace příznivější – v pozdějších investičních kolech uvidíme rozumnější valuace, než jakých jsme byli svědky například koncem loňského roku. Druhým efektem pak bude, jak už jsme zmínili, schopnost startupů přežít. Protože ale obecně všechny firmy musí nebo budou muset investovat do cloudu a kybernetické bezpečnosti, je budoucnost takto zaměřených startupů mnohem jistější. My tak plujeme v dobrých vodách. (úsměv)
Zmínili jste svou strategii. Jak jste ji vůbec v začátcích nastavovali?
Karel Tušek: Strategie se časem vyvíjela. Začali jsme ve střední Evropě, Izrael jsme poprvé navštívili v roce 2015 a o rok později udělali první investice. Uvědomili jsme si, že pravděpodobnost úspěchu startupů je zde výrazně vyšší než u nás doma, což není jen naše pozorování, potvrzují to i reálná data. Částečná změna zaměření tak byla jasná volba. Podobně to bylo s cloudem a kyberbezpečností, udělali jsme několik investic a viděli jsme velký potenciál. Zároveň jsou tyto segmenty blízké KKCG a její IT skupině Aricoma.
David Marek: Jsme jediný VC fond z Česka, který v Izraeli systematicky investuje, což vyžaduje i vynaložení nemalých časových i dalších prostředků, abychom si vybudovali síť lokálních kontaktů a přístup k zdejšímu ekosystému. Jenom tak dokážeme dělat dobré investice. Potřebujete totiž investovat do těch nejlepších týmů. A už podle definice budete mít v Česku jen několik jednotlivců, které můžeme nazvat „serial entrepreneurs“. V Izraeli je takových lidí hodně a prostředí je mnohem lépe nastavené na úspěch – běžnou startupovou praxí je mít po roce několik globálních zákazníků a otevírat pobočku ve Spojených státech, kam si po druhém roce na trhu firma přesune své sídlo. Možnosti škálování i schopnost vypořádávat se s mnoha různými překážkami a výzvami v jeden moment jsou obrovskou předností izraelských zakladatelů. I když jde o zobecňování, řekl bych, že my Češi jsme mnohem strukturovanější, což u budování startupů nefunguje moc dobře. Jednoduše musíte umět dělat opravdu hodně věcí najednou.