Pro investory to byla jasná volba, přesto stihl Rohlík pětimiliardovou injekci těsně na čas
„Velké investiční kolo jen potvrzuje to, co si dlouhé roky myslíme – že Rohlík staví opravdově dobrý byznys,“ říká český investor.
Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz
„Tohle bylo těžké, opravdu těžké,“ napsal Tomáš Čupr. Měl na mysli skutečnost, že se mu podařilo v době, kdy se utahují opasky, technologické firmy odepisují miliardy ze své hodnoty a v globální ekonomice řádí inflace, pro svůj Rohlík vybrat od investorů přes pět miliard korun. V tuzemsku nevídaná částka a neuvěřitelný počin v okamžiku, kdy jiným startupům peníze dochází a po penězích na krvácejícím trhu sahají marně. „Rohlíkové kolo je testament investorskému útěku za kvalitou,“ říká český investor, jehož fond byl součástí posledního investičního kola.
Co myslí tím útěkem za kvalitou? Jde o termín flight-to-quality a v investorské hantýrce jde o změnu investičního chování v době finančních otřesů, kdy se investoři snaží prodat riziková aktiva a místo toho kupují ta bezpečnější. Označit Rohlík, který je teprve na startu své celoevropské expanze, na většině trhů pálí peníze a čelí obrovské konkurenci, za bezpečnou investici by si asi příliš investorů nedovolilo. Pavel Mucha, partner venture kapitálového fondu Kaya, je ovšem přesvědčen, že tahle sázka se vyplatí.
„To, že Rohlík dokázal získat tak velký kapitál, jen ukazuje, ve které části pelotonu těchto firem z hlediska kvality byznysu, týmu a toho, co staví, na evropské úrovni je. I v této kategorii je obrovské množství firem, o které investoři ani nezavadí,“ říká pro CzechCrunch Mucha, který je zároveň součástí skupiny Enern a růstového fondu Orbit Capital, jenž se připojil k poslednímu investičnímu kolu a drží díky tomu podíl pohybující se kolem deseti procent.
Rohlík znají v Enernu velmi dobře. S Tomášem Čuprem, který se stal později partnerem Enernu, jsou od prvního dne, kdy online supermarket vznikal. „Rozhodování o tom, zda budeme opět investovat, nebylo příliš složité, nebylo co řešit. Velké investiční kolo jen potvrzuje to, co si dlouhé roky myslíme – že Rohlík staví opravdově dobrý byznys, ne byznys založený na pitch decku,“ doplňuje Mucha, který je rovněž součástí představenstva Rohlíku, do něhož investovala známá investorská esa z celého světa. Součástí posledního kola byl i sám Čupr, který je dál největším (nikoliv většinovým) akcionářem.
Zakladatel Rohlíku se svými plány, které mají skončit až na některé evropské burze s tržní kapitalizací v desítkách miliard eur, již oslovil známý britsko-americký fond Index Ventures, francouzský Partech i Quadrille Capital a naposledy také belgickou rodinnou investiční společnost Sofina. Ještě relativně nedávno by býval mohl oslňovat klidně jen vzletnými plány a vizemi. Kdyby však jeho byznys neměl opravdu dobrý fundament a nebyl postaven na pevných základech, na nichž je alespoň v dáli vidět profitabilita, v polovině roku 2022 by už patrně neuspěl.
Nejen do venture kapitálového světa totiž přichází zima. Winter is coming, říkají američtí investoři a také startupy, které se marně natahují pro další peníze. Startupový svět splaskl i v Česku, investoři už místo vzdušných zámků vyžadují exaktní čísla, a když nemáte co ukázat, máte smůlu. Nejeden startupista, se kterým jsme v posledních měsících mluvili, popisoval, že takzvané raisování je o mnoho složitější. Podmínky se mění ze dne na den, zpřísňují se, snižují se valuace a to, co dokážete vybrat od investorů dnes, by už za měsíc vůbec nemuselo být možné.