Prodat 10 procent akcií Tesly a zaplatit miliardy na daních? Za Elona Muska rozhodli lidé na Twitteru

Luboš KrečLuboš Kreč

tesla-model3-elon-musk

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk a Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Úředníci americké Komise pro cenné papíry se nemají s nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem zrovna v lásce – už jednou mu udělili pokutu 20 milionů dolarů, protože se jim nelíbilo, co sdílí na svém Twitteru. Tehdy šlo o informaci, že by Tesla mohla odejít z burzy. Dokonce mu nařídili, že než něco na svou oblíbenou sociální síť dá, měl by se nejdřív poradit s firemními právníky. Teď z něj mají nepochybně znovu zamotanou hlavu.

V sobotu odpoledne Musk požádal svých bezmála 63 milionů sledujících, ať se vyjádří v anketě, co má udělat s desetinou svého podílu v nejhodnotnější automobilce světa. Jestli ho má prodat a zaplatit z toho daň, nebo si jej nechat. A dodal, že hlas lidu poslechne, ať to dopadne jakkoliv. A dopadlo to podle očekávání – 58 procent z celkem 3,5 milionu hlasujících bylo pro, aby akcie prodal.

Jak ale naznačil jeden z jeho doplňujících tweetů, celý příběh je mnohem složitější. Musk v něm napsal „*abide(n)“. Slovo abide v angličtině znamená poslechnout, přidané n je ovšem zjevná narážka na amerického prezidenta Joe Bidena. Jeho Demokratická strana silně tlačí na to, aby bohatí lidé jako Musk platili vyšší daně, dokonce byla chvíli ve hře možnost, že by se jim dokonce danily i akciové podíly. A právě v nich leží v podstatě veškeré Muskovo bohatství.

Tento plán demokraté sice prozatím opustili, plánují ovšem zvyšovat jiné daně. Jak uvádí deník The Wall Street Journal, pokud by Musk prodal zmiňované akcie v hodnotě přesahující 20 miliard dolarů (při aktuální ceně akcií Tesly), daňová sazba by byla 23,8 procenta. Jenže Kongres ji chce zvednout, takže počkat pár měsíců by mohlo vyjít draho. A jelikož Musk a další miliardáři jsou dlouhodobě pod tlakem veřejnosti, že se daním vyhýbají, i oni cítí, že je třeba minimálně nějaké gesto udělat.

Musk se nijak netají tím, že nízké daně jsou mu sympatické a s vládou Joe Bidena proto nemá nejlepší vztahy. Když současný prezident sezval do Bílého domu zástupce autoprůmyslu, aby s nimi probral rychlejší přechod k elektromobilitě, Musk nebyl mezi pozvanými. On pak nedávno přesunul jak svou osobní adresu, tak sídlo Tesly z demokraty ovládané Kalifornie do republikánského Texasu.

Několik médií, například online magazín The Hill nebo investigativní server ProPublica, s odvoláním na analýzy federálních dokumentů navíc v nedávné době uvedlo, že Musk – podobně jako další bohatí lidé – dlouhodobě platí buď nulové, nebo velmi nízké daně z příjmu.

„Takové tvrzení je zavádějící,“ reagoval na novinářskou kritiku Musk s tím, že nepobírá žádný plat a že jeho odměny ve formě opcí na nákup akcií jsou závislé na výkonech Tesly. Z čeho tedy žije, když zároveň prodává jen minimum akcií své firmy? Primárně z půjček, které kryté právě oněmi akciemi či opcemi na jejich nákup.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Že nepobírá žádný plat, zopakoval na Twitteru i tentokrát: „Připomínám, že nedostávám žádný plat ani bonusy v hotovosti. Mám jenom akcie, takže pro mě je jediná šance, jak platit daně, prodat akcie.“ I když ale nebere plat, je Musk zdaleka nejlépe odměňovaným šéfem firmy obchodované na Wall Street.

Jen za rok 2020 výše jeho kompenzací ve formě akciových opcí dosáhla více než šesti miliard dolarů, což bylo desetkrát tolik, co obdržel druhý v pořadí. Například ředitel Applu Tim Cook byl až osmý s „pouhými“ 265 miliony dolarů. A právě opce jsou dalším důležitým rozměrem jeho aktuální twitterové akce.

To, co Musk chce prodat, v podstatě odpovídá balíku 23 milionů akcií, na které má nárok podle kompenzačního ujednání z roku 2012. Ten říkal, že pokud firma pod jeho vedením dosáhne určité výkonnosti (které dosáhla mimochodem už dávno), bude mít nárok na nákup 23 milionů akcií při ceně 6,24 dolaru za jednu. Optikou roku 2012 to byla férová suma, z dnešního pohledu směšně nízká – v pátek odpoledne se akcie Tesly obchodovaly za více než 1 200 dolarů.

elonmusk5

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Nejde přitom o jediné akciové kompenzace, které Musk a Tesla mají dohodnuté. Její akcionáři mu v roce 2018 odsouhlasili mimořádně ambiciózní a také mimořádně štědrý opční program. A pokud jej splní (což se mu daří, protože například hodnota firmy už je 1,2 bilionu dolarů, přičemž plán hovořil o milníku v podobě 750 miliard), bude mít postupně nárok koupit přes 100 milionů akcií při ceně 70 dolarů za kus. Celkový podíl, který Musk v Tesle drží, tedy jak akcie, tak opce na jejich nákup, se blíží čtvrtině.

Musk ovšem akcie prodává jen výjimečně a nerad. To má svůj důvod v jeho potřebě plně Teslu ovládat – ostatně taková byla i jeho dohoda se zástupci akcionářů z roku 2018, že bude mít volnou ruku. A jelikož Tesla nemá na rozdíl od Googlu nebo Facebooku dvě kategorie akcií, což jejich zakladatelům umožňuje firmy ovládat i s relativně menším akciovým podílem, Musk si v Tesle zkrátka chce a potřebuje udržovat co nejsilnější vliv přes absolutní vlastnictví firemních cenných papírů.

Aktuálně se Musk střídá o titul nejbohatšího člověka na světě s Jeffem Bezosem. Podle magazínu Forbes je druhý s majetkem přes 318 miliard dolarů, Bloomberg ho řadí dokonce na první místo a jeho jmění vyčísluje na 338 miliard dolarů. Rozdíl je daný jednak odlišnou metodologií počítání, jednak tím, že například není zřejmé, jak velký je podíl Muska ve druhé zásadní firmě z jeho portfolia – SpaceX. Její cena je přes 100 miliard dolarů a Musk v ní donedávna držel bezmála poloviční podíl, který mu ale nejspíš při posledním investičním kole poklesl.

Každopádně pro výši Muskova jmění je klíčová Tesla a cena jejích akcií. A ta dlouhodobě roste. Jen za poslední dva týdny stoupla o 40 procent. Proč? Oznámila rekordní výsledky za třetí kvartál a globální autopůjčovna Hertz prozradila, si od automobilky koupí 100 tisíc vozů. Musk sice později uvedl, že to ještě není podepsané, ale to investorské nadšení nezměnilo.

CzechCrunch Jobs