Pronajímání bytu je podle šéfa UlovDomov stále rizikovější. Počet neplatičů stoupl o 34 procent

Z dat služby Ideální nájemce vyplývá, že v průměru 16 % zájemců o pronájem neprojde prověřením rizikovosti. Zároveň se zvyšuje procento neplatičů.

ud_ceo_v3-minKomentář

Foto: UlovDomov.cz

Ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý

0Zobrazit komentáře

Komentář Michala Hrbatého: Realitní trh zažívá v posledních několika letech třeskuté časy. V roce 2020 se s propuknutím pandemie na chvíli zcela zastavil, kvůli výpadku turistického ruchu výrazně klesly ceny nájmů, pak následovalo období bezprecedentního nakupování nemovitostí, kdy lidé chtěli využít levného financování v podobě dostupných hypoték. Nyní si hypotéku může dovolit jen hrstka lidí, ceny nájemného rostou a s tím bohužel i procento lidí, kteří si nemohou dovolit ho zaplatit. Podle statistik služby Ideální nájemce v lednu počet neplatících podnájemníků meziročně stoupl o 34 procent.

V případě služby Ideální nájemce je řeč o podnájemnících, jelikož je její vzorek tvořen 2 100 byty, které spravuje jejich majitelům. Její statistiky mimo jiné ukazují také to, že počet neplatičů začal růst už na sklonku loňského roku, kdy došlo k meziročnímu zvýšení o 11 procent. V průměru 16 procent zájemců o pronájem navíc nyní neprojde takzvaným prověřením rizikovosti – tedy více než každý šestý má dluhy v některém z šesti českých nebo devíti slovenských rejstříků.

V loňském roce došlo k výraznějšímu zdražení cen nájmů i energií. Za uplynulý rok se tak domácnostem mohly zvýšit náklady na nájem o stovky až tisíce korun dle lokality, rozlohy bytu či nastavení smlouvy. Například v Brně došlo u bytů dispozice 2+kk k meziročnímu růst cen jen o průměrně 672 korun. U dvoupokojových bytů v Praze se však zdražení blížilo průměrně ke třem tisícům korun.

Je třeba však upozornit na to, že byť nájmy v loňském roce narostly, zdražení ve většině měst skončilo pod úrovní inflace. V žádném případě nešlo o skokové zdražení, jako třeba u cen energií, které se některým domácnostem zvedly o více než 100 procent. Ceny nájmů tlačené převisem poptávky po nájemním bydlení však začínají narážet na strop, který je daný reálným rozpočtem domácností.

V Brně stoupla průměrná cena nájmu za byt 2+kk jen o 672 korun

Ten byl meziročně ponížen zejména o vyšší výdaje na energie a potraviny. V letošním roce proto předpokládáme, že nájmy i nadále porostou, nicméně v pomalejším tempu, než tomu bylo v předchozím roce. Současně vnímáme vyšší riziko podílu neplatících podnájemníků. Ať už těch, kteří se zpozdí s platbou nájmu a energií, anebo dokonce těch, kteří nezaplatí vůbec z důvodu rostoucích životních nákladů nebo nejisté ekonomické situace.

Najít spolehlivého nájemníka tak nemusí být snadné. K obezřetnosti majitelů bytů vybízí i rostoucí míra nezaměstnanosti. Podle posledních údajů Úřadu práce ČR vzrostla nezaměstnanost na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce je přes 283 tisíc lidí, tedy po téměř pěti letech více, než je volných pracovních míst. Je pravděpodobné, že v dalších měsících bude s ohledem na ekonomickou situaci lidí bez práce přibývat.

Pro majitelé bytů je tak stále relevantnější včas řešit, jak takovým nepříjemným situacím předejít. Mnohé o potenciálním nájemníkovi napoví už to, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na e-maily. Radar na případné komplikace by se měl zapnout také v momentě, kdy se zájemce snaží smlouvat, rozporuje výši kauce nebo majitel úplně nevěří jeho odpovědím na dotazy týkající se zaměstnání či důvodu stěhování se.

Před podepsáním smlouvy má majitel k dispozici také celé jméno, datum narození a bydliště zájemce. Díky těmto údajům si ho tak může prověřit nejen na sociálních sítích, ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Prostřednictvím služby Ideální nájemce měsíčně prověříme okolo 1 500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje.

Více než každý šestý zájemce má nyní záznam v některém z prověřovaných rejstříků. Důležité je ale poznamenat, že účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka.

Majitel má také možnost požádat zájemce o kontakty na předchozího pronajímatele, případně také zaměstnavatele, s jejichž pomocí může ověřit jeho platební schopnost. Zásadní jsou ale také poslední tři kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy: zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu, zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů) a kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym