Propojí aplikace ve zlomku vteřiny. Pražský startup teď na své velké cíle nabral 65 milionů

To, co dosud museli vývojáři pracně vyhledávat, porovnávat a implementovat, v Superface umí na třech řádkách kódu. Ušetří při vývoji každé aplikace.

Iva BrejlováIva Brejlová

superface2

Foto: Superface

Zdeněk Němec a Radek Novotný, spoluzakladatelé startupu Superface

0Zobrazit komentáře

Aplikace mezi sebou potřebují komunikovat. A aby si rozuměly, musejí mluvit stejným jazykem. Což obvykle vyžaduje hodiny nepříliš záživné práce vývojářů s náklady i v řádech stovek tisíc dolarů. Klasicky taková aplikace mívá asi patnáct integrací, se kterými se developeři perou. Superface s nimi dokáže kouzlit a rutinní práci hodit na stroje. Už dřív do něj investoři poslali desítky milionů korun a teď ještě přihodili: v novém kole Superface získává 2,6 milionu eur. Za ně nabízí mimo jiné startupové zaklínadlo, jímž je využití umělé inteligence.

Jen samotný seznam investorů, které mladá firma zaujala, vyjde na pár řádků: je tu estonský kapitálový fond Tera Ventures v čele s lead investorem Eamonem Careyem. Pak Caesar Ventures, Quantum Angels, Startup Istanbul a andělští investoři Nicolas Mohr, Michael Vath a Siim Teller. Superface znovu podpořily fondy 42CAP a Tensor Ventures. Dohromady posílají v přepočtu 65 milionů korun.

To díky tomu, jak dokáže startup zjednodušit práci při napojení takzvaných API: rozhraní, skrze která spolu aplikace dokážou komunikovat. „Množství času, úsilí a peněz, které firmy vynakládají na vyhledávání a integraci API, je obrovské,“ říká Eamon Carey, generální partner Tera Ventures. Jedna taková integrace může vyjít na 24 tisíc korun. Ale když je náročnější, vystoupá i na statisíce.

Integrace jednoho API totiž vývojářskému týmu může zabrat i několik týdnů, kdy musí vyhledat to správné API, spojit se s jeho provozovatelem, nastudovat dokumentaci, vyvinout samotnou integraci, otestovat ji, nasadit a pak také udržovat. Často je navíc třeba všechno opakovat pro napojení na dalšího poskytovatele služeb.

Superface dokáže využít cestu, kterou některý z vývojářů už jednou prošlapal. Ultimátní vizí je vytvořit největší katalog API s automatizovaným napojením na světě. Tedy něco jako Google pro vývojáře.

superface4

Foto: Superface

Zdeněk Němec, spoluzakladatel startupu Superface

„API bude možné vyhledávat pomocí jejich účelu, na základě zvolených parametrů a jejich napojení na pár kliknutí. Vývojáři tak nebudou muset složitě vyhledávat konkrétní API v dokumentaci a provádět mnohadenní analýzy. Vedle toho však dokážeme pomoci velkým firmám interně – ty totiž mívají v integracích často chaos, který zvládneme pomocí našeho Superface napravit,“ říká Zdeněk Němec, CTO a spoluzakladatel projektu.

Do budoucna se chce Superface věnovat automatizaci integrací open API – ta bude v digitálním světě vyhledávat, napojovat a spravovat algoritmus a umělá inteligence. S tím pomůže současná databáze, jíž Superface buduje ve spojení s globální komunitou 1200 vývojářů.

Expanze na dohled

Superface založili Zdeněk Němec a Radek Novotný a i když s API cestu hledali už dřív, firma vznikla v roce 2020. O pár měsíců později získali pre-seedovou investici ve výši 1,3 milionu eur, tehdy skoro 34 milionů korun, na tuzemské poměry až netradičně vysokou částku. Investiční kolo vedl německý fond 42CAP, ke kterému se přidal tuzemský Tensor Ventures, jehož portfolio zahrnuje například společnosti Freshlabels, Tatum nebo Aireen, a také vývojářské studio Applifting, které je i mezi současnými investory.

Pilotní verzi Superface spustil loni a první tisícovku komunitních uživatelů slavili jeho zakladatelé na začátku letoška. V současnosti má tým startupu čtrnáct lidí, skládá se ze seniorních vývojářů specializovaných na API vývoj, integrace a design – ti se věnují veřejným API. Ale příští rok plánuje nabrat dalších až dvacet lidí.

„Aktuálně posilujeme integrační část, přičemž silnou poptávku registrujeme u pokročilých startupů. Ty mají často v roadmapě i 100 integrací API,“ vysvětluje Novotný. Nová cílová skupina jsou po investici střední a velké firmy, které si většinou nesou v oblasti integrací značný technologický dluh a předávají si ho mezi interními týmy, vysvětluje startup. Takto spolupracuje například se společností Crowd: a to znamená víc než dva miliony exekucí za týden.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym