Půl miliardy za rok a půl. Firma z Univerzity Karlovy, která řeší laboratorní diagnostiku covidu, v Česku nebývale vystřelila 

Iva BrejlováIva Brejlová

Michal Pohludka

Foto: CUIP

Michal Pohludka, spoluzakladatel a CEO společnosti GeneSpector

0Zobrazit komentáře

Fungují rok a půl. A za tu chvilku dokázali dostat svůj obrat na 500 milionů korun a ukazatel EBITDA – tedy zisk před zdaněním, úroky a odpisy – na víc než 165 milionů korun. Společnost GeneSpector je v Česku výraznou výjimkou nejen pro tato čísla. Jde totiž o firmu, která se zformovala na tuzemské vysoké škole. Využívá mozky a technologie z Univerzity Karlovy a ta v ní má přes svou dceřinou společnost podíl. GeneSpector se čísly kvalifikoval na jeden z nejrychleji rostoucích vysokoškolských spin-offů. Pokud ne na ten vůbec nejrychlejší.

Může za to především stále nekončící pandemie. Nebo spíš potřeba rychlého testování metodou PCR. Tu dokázali odborníci z tuzemské univerzity zdokonalit tak, že se celý diagnostický postup vyhodnocování PCR testů zrychlil, zefektivnil a zlevnil. Jejich postup mohou používat ty nejmenší, ale i ty největší laboratoře. Ve výsledku každý třetí PCR test vyhodnocovaný v tuzemsku využívá právě řešení GeneSpector.

Ještě viditelnějším výsledkem jsou pak hospodářské výsledky. Za rok 2021 vykázala společnost obrat 305 milionů korun a hrubý provozní zisk 123,8 milionu korun. Meziročně – tedy v porovnání s necelými pěti měsíci fungování v roce 2020 – zisk vyrostl na trojnásobek. A to ještě částku přesahující osm milionů korun firma rozdělila mezi několik charitativních organizací.

V rámci dobročinných aktivit se snažíme prostředky směřovat zpět do zdravotnictví s důrazem na organizace, služby a oddělení, která jsou dlouhodobě opomíjena,“ říká s odkazem na Alzheimer nadační fond či několik hospiců a další organizace Michal Pohludka, šéf společnosti GeneSpector.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle čísel by mohl být GeneSpector vůbec nejúspěšnějším spin-offem v tuzemsku. Ne u všech jsou sice hospodářské výsledky dohledatelné, Česko se ovšem mnoha společnostmi, které pochází z místních vysokých škol a univerzit, obecně pyšnit nemůže. Podle ministerstva průmyslu a obchodu vzejde ročně z tuzemských univerzit asi čtyři až pět spin-offů.

I samotný úřad jedním dechem dodává, že je to málo. Celkově tu bylo před dvěma roky podle spolku Transfera.cz evidováno celkem 42 spin-offových společností, ne ve všech ale měly výzkumné organizace a vysoké školy reálně vlastnický podíl.

Pro srovnání – podobně se podařilo prosadit společnosti Diana Biotechnologies založené pod Akademií věd. V rámci boje proti koronaviru se dokázala prosadit a také ulehčit testovacím laboratořím, i když se zaměřuje trochu obecněji. Do světa detekce hned několika různých nemocí přinesla nové pokročilé metody. Tato velmi úspěšná firma loni dosáhla čistého zisku ve výši 124,8 milionu korun a obratu skoro 219 milionů korun.

Statut: spin-off

Po schválení účetní závěrky GeneSpector zisk z dividend přerozdělí mezi čtyři zakládající subjekty. Část tak poputuje zpět k původci technologie, tedy Univerzitě Karlově, kde firma v roce 2020 vznikla.

Instituce v ní přes svou dceřinku Charles University Innovations Prague (CUIP) vlastní čtvrtinu, podle toho také může očekávat odpovídající podíl. Dalšími společníky jsou Generi Biotech, Spadia Lab a mikeVision. Kromě GeneSpector od loňska funguje i firma GeneSpector Innovations, kde má CUIP rovnou čtyřicetiprocentní podíl.

Spoluzakladateli prvně jmenované jsou Michal Pohludka, Otomar Sláma, Martin Radina a Radovan Haluza. K technologii ale přispěli i další odborníci z 1. lékařské fakulty, kde se firma zrodila. I proto má GeneSpector technologie získané v rámci zdejšího výzkumu dále rozvíjet. Stěžejní aktivitou společnosti zůstává rozvoj a podpora české vědy a vzdělávání.

genespector1

Foto: CUIP

Řešení diagnostiky covidu vyvinuté firmou GeneSpector

Aktuálně usiluje GeneSpector o udělení mezinárodního patentu na další český diagnostický nástroj onemocnění ledvin, který by ho mohl zachytit rychleji a tím i pomoct s léčbou. To by pro řadu pacientů znamenalo i zachování funkčnosti orgánu nebo oddálení jeho transplantace o jednotky až desítky let.

Zároveň už o tuto technologii projevili zájem globální technologičtí a medicínští hráči, se kterými firma aktivně jedná. Spoluprací by se v dohledné době posunula k zahájení klinických studií.

Podobné firmy vycházející z univerzit chce Česko podporovat. Dokonce se k tomu – vedle podpory startupů jako takových – zavázala v rámci Národního plánu obnovy ČR. Proklamovaným cílem je podpořit budoucí motory české ekonomiky postavené na nejmodernějších technologiích. Jde přímo o jeden z nástrojů slíbený v Inovační strategii ČR v pilíři Národní startup a spin-off prostředí.

Productboard se přidal k Rohlíku a stal se 1000. žijícím jednorožcem. Který český startup je v miliardové stáji doplní?

Peter BrejčákPeter Brejčák

deals-1-1

Foto: CzechCrunch

Productboard se přidal k Rohlíku a stal se 1000. žijícím jednorožcem

0Zobrazit komentáře

Středa tohoto týdne přinesla jednu z nejzásadnějších startupových zpráv letošního roku, což můžeme říct, i když je teprve začátek února. Český startup Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla se stal v pořadí druhým čistokrevným jednorožcem s českými kořeny. Po získané investici 125 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun, se jeho valuace vyšplhala na 1,725 miliardy dolarů a překonal tak magickou miliardovou hranici, kterou je nutné zdolat, aby se startup mohl zařadit mezi tato bájná zvířata s rohem na hlavě.

Productboard tak ve stáji jednorožců doplnil prvního českého zástupce, online supermarket Rohlík zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal loni v červenci během své poslední oznámené investice ve výši 100 milionů eur, v přepočtu 2,5 miliardy korun. Rohlík je nyní oceněn na 1,2 miliardy dolarů a Productboard jej tak v tomto ohledu překonal.

Zpráva o dalším jednorožci s českými kořeny v případě Productboardu přišla v den s magickým datem 2. 2. 2022, ještě magičtější je ale další milník. Dle analytické společnosti CB Insights, která sleduje globální data o financování startupů, totiž právě v tento den počet aktuálně pobíhajících jednorožců na světě dosáhl tisícovky. Na konci roku 2020 jich přitom bylo 563, ke konci loňska už 959.

Je nutné podotknout, že u CB Insights nejde o seznam všech historických jednorožců – ty po vstupu na burzu nebo jiném exitu tento status ztrácí. Kromě Productboardu se 2. 2. 2022 stal jednorožcem také norský startup Dune Analytics, který však tuto zprávu oficiálně oznámil o hodinu dřív. Český zástupce byl tedy přesně tisícím aktuálně existujícím jednorožcem, historicky však této příčky dosáhl již někdo jiný.

productboard-founders

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Daniel Hejl a Hubert Palán, spoluzakladatelé Productboardu

V dnešní době je běžné, že zejména globální startupy nesídlí v jedné zemi, například i Productboard má oficiální sídlo v San Francisku a v tuzemsku provozuje jen dceřinou společnost. Za české startupy však obecně považujeme ty, jež mají české zakladatele. A žhavých kandidátů, kteří se mohou připojit k Rohlíku a Productboardu, je několik.

Jedním z dlouho zmiňovaných startupů je například Mews zakladatele Richarda Valtra s oficiálním sídlem v Nizozemsku. K miliardové metě měl nakročeno již dřív, protože ale působí v oblasti hotelnictví, na cestě jej o něco zdržela pandemie koronaviru. Nyní se však Mews chystá na další kolo financování Series C, které by měl dokončit ještě letos, a očekává, že jeho valuace jednu miliardu dolarů překoná.

Blízko je také Shipmonk zakladatele Jana Bednáře s oficiálním sídlem na Floridě, jehož valuace se po poslední investici v lednu loňského roku dostala přes 800 milionů dolarů. Po posledních dvou akvizicích už teoreticky hodnota firmy miliardy dosáhla, bez dalšího finančního kola však zatím nebyla oficiálně potvrzena. Jak Bednář popsal v CzechCrunch podcastu, s firmou se chystá vstoupit na burzu, takže možná status jednorožce přeskočí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Blízko k miliardové hranici má také Rossum, jehož hodnota při říjnové investici ve výši 100 milionů dolarů (což je aktuálně po dvou investicích Rohlíku a jedné Productboardu čtvrtá nejvyšší investice do českého startupu) dosáhla podle informací CzechCrunche vyšších stovek milionů dolarů.

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Z dalších startupů blížících se k miliardové valuaci v dolarech, avšak s menší českou stopou, se pak často zmiňuje německý Pricefx s oficiálním sídlem ve Spojených státech. Jeho největší kancelář, co se týče počtu zaměstnanců, se nachází v pražském Karlíně a více než polovinu celého vývojového týmu tvoří Češi.

Kandidáti se však rodí i u našich nejbližších sousedů. „Surglogs, Photoneo a Deepnote na Slovensku, Productboard s Rohlíkem jako dva čeští jednorožci jen za posledních dvanáct měsíců a mnoho dalších kandidátů na cestě. Pokud má slovenská startupová scéna momentum, tak ta česká už uhání raketovou rychlostí. Skvělý začátek roku pro česko-slovenské startupisty,“ zhodnotil na LinkedInu aktuální dění Andrej Kiska, partner venture kapitálového fondu Credo Ventures.