Loňský rok potvrdil, že vzdušné taxíky nejsou jen fantazií. Podívejte se na nejslibnější letouny budoucnosti
Před pár lety pracovalo na koncepci elektřinou poháněného letounu schopného vertikálního vzletu a přistání jen několik málo společností. Podíváme-li se ale do indexu životaschopnosti takových firem dnes, zjistíme, že registruje více než dvacet startupů, které se snaží vyvinout stroj, jenž by mohl jednou nahradit klasické taxíky a přepravovat pasažéry nad střechami městských budov.
Tak velký počet mladých leteckých startupů je zároveň potvrzením, že létající taxíky jsou jasně se rýsující budoucností a rozjetým vlakem, který jen tak nic nezastaví. Této budoucnosti jsme s koncem roku 2021 zase o kus blíž, a proto se sluší ohlédnout zatím, co všechno se v sektoru malých, ale slibných letounů za loňský rok odehrálo.
Vůbec největším tématem tohoto roku byl vstup mladých leteckých společností na burzu, a s tím související příliv kapitálu. Největší haló vyvolaly pak společnosti Joby Aviation, Arch Aviation a Lilium.
Jen tomuto trojlístku vyneslo rozhodnutí vstoupit na burzu finance v celkové výši 2,5 miliardy dolarů, tedy přes 55 miliard korun, přičemž 1,1 miliardy, tedy téměř polovinu z dané částky, pro sebe získal startup Joby Aviation. I díky tomu jej výše zmíněný index hodnotí jako vysoce životaschopný s velmi vysokou šancí prosadit své know-how na trhu.
Právě množství kapitálu totiž hraje v oblasti, ve které jsou prozatím cesty jen málo prošlapané, extrémně důležitou roli. Letouny totiž budou muset projít složitými certifikacemi, což je časově i finančně extrémně náročný proces. Jak zmiňuje magazín TechCrunch, přetavení myšlenky na realitu využitelnou v komerční praxi může v případě takových letounů stát startupy až jednu miliardu dolarů, tedy přes 22 miliard korun.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs