Rok inkubace, pak nová firma. Vývojářská skupina Etnetera rozjíždí novou divizi, zaměří se na umělou inteligenci
Technologická skupina Etnetera sdružuje pět firem, zanedlouho do „sbírky“ přidá další, tentokrát se zaměřením na umělou inteligenci (AI). Aktuálně formuje samostatnou divizi a vývojářský tým s úkolem soustředit dosavadní projekty využívající tuto technologii pod jednu střechu. Do konce letošního roku bude probíhat inkubace, následně přijde na vyčlenění do samostatné entity.
Pro Etneteru takový přístup není novinkou, historicky ve skupině takovým způsobem vznikla například samostatná firma Etnetera Sense se zaměřením na konzultační služby v oblasti digitalizace. „Inkubací umělé inteligence v portfoliu navazujeme na naše dřívější zkušenosti s obdobnými úspěšnými startupy v Etnetera Group,“ popisuje ředitel Martin Palička, pod jehož vedením ve skupině došlo k interní transformaci a zformování zmiňovaných firem.
Vznik nové divize má od začátku března na starosti Václav Peterka, který předtím osm let šéfoval další firmě ze skupiny – digitální kreativní agentuře Etnetera Motion. Na bývalé pozici jej vystřídal kolega Michal Bubeníček.
„V rámci celé skupiny už s umělou inteligencí a strojovým učením pracujeme dlouhodobě, takže teď nezačínáme na zelené louce. Našemu přístupu chceme dát ucelenější směr, oblast rozvíjet víc řízeně a pokusit se technologie využít na širším portfoliu zákazníků,“ popisuje Peterka pro CzechCrunch.
Nová divize bude navazovat na dřívější projekty skupiny, kdy strojové učení používala například pro doporučení produktů na mnoha e-shopech, k tvorbě pokročilých atribučních modelů, optimalizaci textací a časů rozesílek e-mailů či klasifikaci zákaznických recenzí. Už v prvním roce má nově vzniklá divize dosahovat tržeb na úrovni vyšších jednotek milionů až nižších desítek milionů korun, čemuž má odpovídat také velikost formujícího se týmu.
Pracovníky do AI divize Etnetera získala i příchodem lidí z trhu, konkrétně Guillerma Aldy, zakladatele společnosti GoodAI Solutions, kterou v loňském říjnu odkoupila konkurenční Peoly. Dále jde například o Matouše Jezerského ze stejné firmy či Dušana Vojtka z Avastu.
Vznik nové divize přitom podle Peterky přímo nereaguje na tržní dění. „Obecně se nenecháváme při formování strategie strhávat trendy. Tímto krokem spíše konsolidujeme interní aktivity, s technologiemi umělé inteligence pracujeme už delší dobu a chceme tyto aktivity lépe koordinovat,“ popisuje. I tak ale vnímá, že poptávka po AI na straně klientů roste.