Rozumuje o NATO, vede právní bitvy a posílá rakety do vesmíru. Elon Musk se utrhl ze řetězu

Majitel Tesly nebo sítě X aktuálně stíhá spoustu věcí. Občas se ale zdá, že množství jde na úkor kvality. Jako v případě jeho výroku o NATO.

Jiří BlatnýJiří Blatný

musknatoauta

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Ilustrace Elona Muska ve vojenské uniformě vytvořená umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Další týden, další právní komplikace Elona Muska. Koncem toho minulého šel miliardář do útoku proti OpenAI, teď mu na stole přistála žaloba od bývalých čelných manažerů sociální sítě X. Chtějí po něm tučné odstupné za to, jak je po koupi X, tehdy ještě Twitteru, vyhodil. Klid navíc není ani na ostatních frontách: vesmírný projekt SpaceX vypouští ke hvězdám jednu raketu za druhou. K tomu všemu dvaapadesátník stíhá rozdávat rozumy i o geopolitice. Jak jednou prohlásil, v mysli mu to pořád bouří. Občas je to na něj ale, zdá se, přece jen trochu moc, soudě třeba podle jeho výroků o Severoatlantické alianci.

Žaloba sem, žaloba tam

Minulý týden se vyostřil spor dávných přátel. Musk zažaloval startup OpenAI, který vyvíjí populární textový generátor ChatGPT, a jeho šéfa Sama Altmana za to, že se nedrží svého původního poslání a jde jim údajně jen o zisk. Musk s Altmanem a dalšími společníky firmu v roce 2015 zakládali jako neziskovou organizaci, která má vývojem umělé inteligence přispívat k prospěchu lidstva. Tento týden mu OpenAI odpovědělo, že naopak on chtěl projekt ovládnout a připojit ho k výrobci elektroautomobilů Tesla, kterého vlastní.

musksmutny

Foto: CzechCrunch / Midjourney

S žalobami, ve kterých figuruje Elon Musk, se v poslední době roztrhl pytel (vytvořeno umělou inteligencí)

Další právní spor s Muskem začali čtyři bývalí manažeři Twitteru, kteří po něm chtějí odškodné. Bývalý výkonný ředitel sítě a tři jeho kolegové tvrdí, že Musk je po převzetí společnosti předloni v říjnu falešně obvinil z pochybení a donutil je odejít. Pak jim měl odepřít odstupné, které jim bylo slíbeno dlouho před převzetím podniku. To činí více než 128 milionů dolarů, tedy zhruba tři miliardy korun, napsal list The Guardian. Musk Twitter po koupi přejmenoval na X, z firmy propustil většinu zaměstnanců a uvolnil pravidla pro regulaci obsahu na síti.

Nemalé peníze po miliardáři chtějí i právníci v kauze zrušené rekordní odměny pro Muska. Prosadili, aby šéf automobilky Tesla nedostal od firmy už dávno dohodnutou odměnu téměř 56 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Teď za své služby žádají skoro šest miliard dolarů (140 miliard korun). Chtějí přitom, aby jim jejich vlastní odměna byla přiznána v akciích Tesly.

Znovu ke hvězdám

Dvaapadesátiletý miliardář se nedrží zpátky ani v poslední dobou houstnoucím provozu na trase Země-vesmír. Jeho firma SpaceX tento týden na Mezinárodní vesmírnou stanici úspěšně dopravila americko-ruskou posádku. Na obzoru je ale větší událost. Chystá se totiž třetí vzlet obří rakety Starship, která by mohla odstartovat už příští čtvrtek. Zařízení o výšce 122 metrů má tentokrát ambiciózní cíl: řízený návrat do atmosféry.

elonmuskjakoastronaut

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Muskův SpaceX je součástí rostoucího provozu mezi Zemí a vemírem (vytvořeno umělou inteligencí)

Starship dosud zažila dvě testovací mise. Cílem obou bylo vyslat raketu z Texasu, oblétnout s její horní částí téměř celou Zemi a přistát v Tichém oceánu poblíž Havaje. Ani jeden pokus ale nebyl úspěšný. Při prvním letu v dubnu 2023 firma SpaceX po komplikacích raketu záměrně odpálila asi čtyři minuty po startu. Při druhém v listopadu si Starship sice vedla lépe, horní část rakety ale asi osm minut po startu explodovala při vypouštění kapalného kyslíku.

Peníze na prezidentskou kampaň nedá

Ve Spojených státech amerických mají před prezidentskými volbami, které se konají letos na začátku listopadu a politici shánějí finance, kde to jen jde. Musk je sice v žebříčku nejbohatších lidí podle agentury Bloomberg aktuálně na třetím místě, s odhadovaným jměním 191 miliard dolarů je ale stále logicky v hledáčku politiků ohledně případných příspěvků. Podle listu The New York Times se Musk na Floridě setkal s Donaldem Trumpem, soudě dle průběhu prezidentských primárek jasným republikánským kandidátem.

Ten podle amerického deníku ve financování zaostává za demokratickým soupeřem, současným prezidentem Joem Bidenem. Bývalý prezident Trump navíc americkým soudům dluží na pokutách 438 milionů dolarů (10,1 miliardy korun). Po schůzce s Trumpem ale Musk na síti X prohlásil, že se nechystá finančně podpořit žádného z kandidátů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Server CNBC připomíná, že miliardář politikům peníze tradičně moc nedává. V roce 2018 demokratickým i republikánským kandidátům do Kongresu poskytl pouhých 34 tisíc dolarů (asi 787 tisíc korun).

K čemu je vlastně NATO?

Do toho všeho Musk zvládá rozdávat názory o Severoatlantické alianci. Do diskuze o světové politice přitom přispívá vcelku pravidelně. Jak před dvěma lety podotkl deník The New York Times, „agentem geopolitického chaosu“ je už nějakou dobu.

Označení si tehdy vysloužil třeba narážkou, že by Čínu, hlavního amerického rivala, bylo možné uklidnit, kdyby získala částečnou kontrolu nad Tchaj-wanem, ostrovem, na který si Čína klade nárok a o němž americký prezident Biden opakovaně prohlásil, že v případě invaze by mu USA vojensky pomohly. Ostrov s vlastní demokraticky volenou vládou je světovým centrem výroby mikročipů, malých, ale stěžejních komponentů většiny moderní elektroniky. Tchajwanský průliv mezi pevninskou Čínou a ostrovem je navíc klíčový pro námořní obchodní dopravu.

Aktuálně Musk na začátku měsíce na síti X reagoval na příspěvek o NATO slovy: „Vždycky jsem se divil, proč NATO pořád existuje, i když jeho úhlavní nepřítel a důvod existence, Varšavská smlouva, byl rozpuštěn.“ Odpovídal tak investorovi Davidu Sacksovi, který je původem z litevsko-židovské rodiny a podle něhož má NATO po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 novou misi: expandovat.

muskatanky

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Musk se názory na geopolitiku netají dlouhodobě

Reakce na Muskův výrok na sebe nenechaly dlouho čekat. Uživatelé sítě X upozornili třeba na to, že Varšavská smlouva vznikla šest let po NATO. Miliardáře poučil i premiér Lotyšska, pobaltské země, která s Ruskem sdílí zhruba dvousetkilometrovou státní hranici a nedávno prodloužila zákaz vstupu ruských občanů. „Milý Elone Musku, důvod, proč NATO vzniklo, existuje a bude existovat. Je to Rusko a další nepřátelé svobodného světa,“ napsal lotyšský předseda vlády Edgars Rinkevičs.

Musk na začátku ruské agrese vůči Ukrajině sice poskytl Ukrajincům satelity Starlink na podporu jejich komunikace na bojišti, ale zároveň vyzval k uzavření mírové dohody, která by případně přenechala část ukrajinského území Rusku. A postavil se také proti pomoci Ukrajině, upozornil server Newsweek.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Zaměřeno na profit. Footshop udržel tržby nad miliardou korun a vrátil se do čistého zisku

S akciemi Footshopu se od loňska obchoduje na pražské burze. Jejich výkon zatím nepřesvědčil, ale Peter Hajduček říká, že je teprve na začátku.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

peter-hajducek_1-1

Foto: Footshop

Peter Hajduček, zakladatel Footshopu

0Zobrazit komentáře

Další miliardový rok má za sebou Footshop. Český prodejce obuvi a oblečení, jehož e-shop funguje především v Evropě a který má v několika zemích i své kamenné pobočky, oznámil, že loni jeho tržby překonaly miliardu korun. Podle předběžné neauditované konsolidované účetní závěrky vyrostly o pár procent na zhruba 1,07 miliardy korun. Firma zároveň významně zvýšila ukazatele ziskovosti. Takzvaná EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, měla vyrůst na 56 až 61 milionů korun. Footshop navíc očekává dosažení kladného zisku po zdanění.

Právě na ziskovost celého byznysu se ve Footshopu loni zaměřovali. „Chceme i nadále růst, od začátku roku to je o více než dvacet procent. Výrazně více se zaměřujeme na růst se ziskem, a proto je pro nás důležité, že právě nyní zaznamenáváme také velké zvýšení marže ve srovnání s předchozím rokem. Neustále se učíme a dnes věříme, že jsme našli způsob, jak růst a zároveň udržet ziskovost společnosti,“ říká Peter Hajduček, zakladatel a šéf firmy, která v loňském roce ve spolupráci se společností Wood & Company vstoupila na pražskou burzu.

Také investoři by měli růst ziskovosti oceňovat, nicméně o akcie s označením FTSHP není příliš velký zájem a od úpisu se jejich hodnota propadla o zhruba dvacet procent. V Hospodářských novinách v lednu vyšel text o tom, že první středoevropský SPAC (Footshop na burzu vstoupil spojením s jinou, již na burze působící společností) je průšvih. Peter Hajduček je nicméně přesvědčen, že se bude situace zlepšovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vstup na burzu nám pomohl soustředit kapitál na dlouhodobý růst a budování základů solidního podniku. Krátkodobé výsledky jsou pro mě stále druhořadé. Jsem rád, že i v krátkodobém horizontu již ukazujeme správné směřování, ale věřím, že to podstatné nás teprve čeká. Výsledky vnímám jako dobrou zprávu a zároveň jsou mé ambice vyšší,“ říká. Tenisková firma se chystá také aktivněji komunikovat, aby se ještě více představila stávajícím i potenciálním novým investorům.

Už v loňském rozhovoru pro CzechCrunch hovořil Peter Hajduček o tom, že pokud investoři Footshop neznají, ať se na něj zeptají svých dětí. „Jsme na začátku a učíme se. V letošním roce budeme komunikovat více. Zatím nebylo podle čeho společnost hodnotit, takže předchozí komentáře považuji za předčasné,“ doplňuje. Loňské výsledky má za úspěšné i proto, že celý český e-commerce trh zaznamenal pokles a Footshopu zásadním způsobem klesly tržby z jeho nejziskovějšího prodejního kanálu.

V rámci platformy Footshop Releases prodával ty nejlimitovanější tenisky, jenže móda je cyklická a teď nastalo období, kdy takových edic je jen velmi málo. Meziročně se tak prodeje v tomto segmentu propadly o 79 procent. „Tento pokles by měl bez naší práce negativní dopad. Usilovně jsme se snažili přizpůsobit a změnit, abychom pokles kompenzovali, a podařilo se nám to. Dnes stojí společnost na pevnějších základech. A až se cyklus opět otočí a přijde velké množství limitovaných edic, bude to bonus,“ vysvětluje Hajduček.

footshop-praha

Foto: Footshop

Prodejna Footshopu v Praze Na Příkopě

A jak výsledky Footshopu hodnotí analytici? „Za povzbudivý faktor lze očekávat nárůst provozního zisku EBITDA. Nicméně problémem firmy je stále nízká čistá ziskovost. Aby si zasloužila valuaci, musí do budoucna zlepšovat marže. Vzhledem ke skutečnosti, že tuzemská ekonomika neroste oslnivým tempem, lze očekávat, že spotřeba domácností zůstane spíše slabší. Z toho vyplývá, že další růst výnosů společnosti nelze zdaleka považovat za samozřejmost. Co se akcií týče, je problémem nízká likvidita. S akciemi se obchoduje minimálně,“ komentuje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Footshop se zaměřuje zejména na prodej prémiové streetwearové obuvi a oblečení. V Praze, Budapešti, Bukurešti a Bratislavě provozuje kamenné prodejny a prakticky do celého světa prodává prostřednictvím svého e-shopu, přičemž hlavní je pro něj evropský trh. Díky exkluzivním spolupracím s velkými značkami prodává některé kolekce jako jediná firma v regionu a od roku 2021 patří pod Footshop také obchod Queens, který byl jeho největším konkurentem.