Šachtar prodal útočníka za velké peníze do Chelsea. Jeho šéf pošle půl miliardy ukrajinským vojákům

Za fotbalistu Mychajla Mudryka zaplatí londýnská Chelsea až 2,4 miliardy korun. Rekordní přestupovou částku si Šachtar nenechá jen pro sebe.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mudryk2

Foto: Shakhtar

Mychajlo Mudryk přestoupil ze Šachtaru Doněck do Chelsea

0Zobrazit komentáře

O pozoruhodný přestup za velké peníze se ve fotbalovém světě postarala Chelsea FC. Dlouho to vypadalo, že talentovaný ukrajinský útočník Mychajlo Mudryk zamíří do Arsenalu, ale ten nakonec na poslední chvíli předběhl právě konkurent ze západní části Londýna. Za dvaadvacetiletého křídelníka zaplatí Chelsea jeho dosavadnímu zaměstnavateli Šachtaru Doněck 70 milionů eur a dalších až 30 milionů eur v bonusech, v přepočtu jde tedy o 1,7 až 2,4 miliardy korun. Za více peněz doněcký klub svého hráče nikdy neprodal a jeho majitel Rinat Achmetov teď oznámil, že peníze využije i pro jiné účely. V přepočtu zhruba půl miliardy korun pošle na podporu ukrajinské armády bojující proti Rusku.

Válka na Ukrajině, kam vtrhl se svou armádou ruský prezident Vladimir Putin, ovlivňuje i fotbalové dění. Tamní nejvyšší soutěž se sice loni rozběhla, ale stadiony některých klubů byly zničeny, hraje se bez diváků a na každém stadionu musí být připraveny kryty, kdyby hrozil raketový útok. Vzhledem k válce, která se odehrává zejména na východě země, kde Ukrajina sousedí s Ruskem, se hraje fotbal převážně v Kyjevě a několika dalších západních městech. Už od roku 2014 je v kyjevském exilu Šachtar, protože jeho domovské město Doněck je obsazeno ruskými separatisty.

Sto kilometrů jižně od Doněcku se nachází přístavní město Mariupol a v něm také rozsáhlý komplex oceláren Azovstal, který loni v dubnu masivně bombardovala ruská armáda. Ukrývali se v něm ukrajinští vojáci z Jednotky speciálního určení Azov, kteří ruskému nepříteli dlouho odolávali a brzdili ho v dalším tažení. Právě ty se teď rozhodl podpořit Rinat Achmetov, který je nejen majitelem a šéfem Šachtaru Doněck, ale díky svému těžebnímu a ocelářskému byznysu také nejbohatším Ukrajincem. Od roku 2007 je navíc poslancem ukrajinského parlamentu a významným členem Strany regionů.

achmetov

Foto: Shakhtar

Rinat Achmetov, nejbohatší Ukrajinec a majitel Šachtaru Doněck

Ve svém příspěvku na oficiálním klubovém webu šestapadesátiletý Achmetov jednak popřál odcházejícímu Mudrykovi hodně štěstí a zároveň oznámil spuštění projektu Heart of Azovstal, který má pomoci obráncům Mariupolu a rodinám padlých vojáků. „Jejich statečné činy nemají v novodobé historii obdoby. Právě oni, jejich obětavost a odvaha pomohli zadržet nepřítele v prvních měsících války a nyní nám umožnili všem pocítit nevyhnutelnost vítězství Ukrajiny,“ napsal Achmetov a dodal: „Vyčleňuji dnes 25 milionů dolarů (550 milionů korun – pozn. red.) na pomoc našim vojákům, obráncům a jejich rodinám.“

Peníze mají být využity na pokrytí různých potřeb včetně zajištění lékařské a protetické péče a psychologické podpory. Pro zajištění transparentnosti má zároveň na celý projekt dohlížet profesionální nezávislý tým, který bude v kontaktu s obránci Azovstalu a jejich rodinami. Achmetov je přesvědčen, že Ukrajina nakonec Rusko porazí a že si jeho Šachtar bude moci zahrát s Chelsea přátelský zápas opět v domácí Donbass Aréně, až bude Doněck opět ukrajinský.

Na to si zatím bude muset Šachtar počkat, naopak podporu posílá Achmetov hned, a přestože ji ve svém vyjádření explicitně nespojuje s penězi inkasovanými od Chelsea, je pravděpodobné, že Mudrykův přestup nenaplní jen klubovou kasu, ale pomůže i válečným obětem. O ukrajinského ofenzivního fotbalistu přitom dlouho usiloval Arsenal, nakonec však tyto plány zpřetrhala konkurenční Chelsea, která se se Šachtarem minulý týden velmi rychle dohodla na rekordních podmínkách.

Jednak měla Chelsea nabídnout samotnému Mudrykovi dvojnásobnou gáži, která má týdne představovat 100 tisíc liber (2,7 milionu korun), a vyšší částku, než nabízel Arsenal, může ve výsledku zaplatit také Šachtaru. Ten za Mudryka inkasuje s jistotou 70 milionů eur (1,7 miliardy korun) a dalších 30 milionů eur (700 milionů korun) může obdržet v bonusech, které jsou tradičně navázané jak na klubové, tak hráčovi úspěchy a výkonnost.

Mychajlo Mudryk se zároveň zařadil mezi nejdražší posily v historii Chelsea, kterou od loňského roku vlastní americké konsorcium, v jehož čele jsou Todd Boehly a společnost Clearlake Capital. Jednalo se o nejdražší nákup sportovního klubu v historii. Dvě dekády předtím vlastnil londýnský fotbalový klub ruský miliardář Roman Abramovič, který byl nucen klub pod tíhou evropských sankcí uvalených na ruské oligarchy v souvislosti s válkou na Ukrajině prodat. Sám Abramovič plánoval část výtěžku věnovat na pomoc obětem války, avšak není známo, jak tato iniciativa nakonec dopadla.