Samota na České Sibiři nabízí klid a úžasnou konverzi zděné chalupy s modřínovou novostavbou

Samota Hojšín může poskytnout opravdovou samotu. Zároveň se sem vejde až padesátka lidí. To z ní tvoří unikátní místo, kam se vydat ve velké partě.

Eliška NováEliška Nová

Samota Hojšín

Foto: Life4arch

Samota Hojšín

0Zobrazit komentáře

Když má někdo čtyřicet přátel, se kterými chce pravidelně jezdit na dovolené, není mu příliš přáno. Míst, kam by se parta vešla, není mnoho. Když ale našla skupinka kamarádů ruinu ve skoro posvátné přírodě na České Sibiři, nebylo nad čím přemýšlet. Dnes toho mohou jiné početné skupinky přátel využívat. Původní chalupu totiž noví majitelé zrekonstruovali a teď ji pronajímají.

Doslova božský klid je k nalezení na Samotě Hojšín v obci Neustupov. Na to, že jste jen pár kilometrů od neutěšeného průtahu směrem na jih po Benešovské, je snadné zapomenout. K tomu všemu přispívají louky všude kolem i les, který statek obklopuje z jedné strany, zatímco na té druhé se pase stádo krav – a na třetí je rybník.

A byť to samozřejmě není jediná chalupa v okolí, je snadné nabýt dojmu, že jde o skutečnou samotu. Záleží samozřejmě na tom, v kolika lidech se sem člověk vypraví. Hojšín má totiž kapacitu až padesát osob včetně až osmnáctky dětí. A v takovém počtu se už samota hledá těžko.

Někdejší chalupu, která je skoro přesně na půli cesty mezi Prahou a Českými Budějovicemi, se majitelům nepodařilo zachránit celou. Jedna část stavby tvořící písmeno U musela dolů. Podařilo se ale díky tomu vybudovat nové účko. To vlevo láká zděnou chalupou s červenými dveřmi, vpravo úžasnou dřevostavbou z modřínu.

Samota Hojšín

Foto: Life4arch

Objekt tvoří zděná chalupa s červenými dveřmi

Uvnitř toho všeho je moderní design, kde je všeho tak akorát. Dřevěná novostavba nabízí dole velkou hlavní místnost s několika stoly, kuchyní a vlastním výčepem. Je tu také možné otevřít skleněné dveře dokořán a vyjít na terasu. Ta nabízí výhled na rybník, který je doslova pod nohama.

Rybník přechází do průzračného jezírka, které je vhodné ke koupání. Vystačí dokonce na několik temp. Voda tu zurčí z kohoutku, ze kterého do jezírka neustále vytéká voda. Ale zpátky dovnitř…

Z hlavní místnosti vede cesta do prostorného dětského koutku. Výbuch všeho možného by tady ale člověk těžko pohledal. Stačí přeci málo, a tak je tu dlouhá skluzavka z patra zakončena žíněnkou a hračkami. Ve zděné části domu je obývák s kuchyňským koutem a dvě ložnice. Je tak ideální pro menší počet lidí než všech padesát.

Hořejšek domu je propojený, tudíž je možné projít celým účkem od začátku do konce. Nahoře je šest pokojů minimálně pro čtyři lidi, některé pokoje jsou rozděleny v podstatě na dva menší a dvojice mohou spát odděleně.

Pojmenovány byly pokoje po všem, co lze najít v okolí. Je to Jedna bedla, Dvě jedle, Tři břízy, Čtyři tuři, Pět švestek a Šest kamarádů. Každý pokoj má samostatnou koupelnu s mozaikovým obkladem. K dispozici je buď vana, nebo sprchový kout.

Na jednom konci je však možné najít hned několik postelí vedle sebe, k dispozici jsou i postýlky pro případná nemluvňata. Kout ale klidně může sloužit všem ratolestem, které uvítají, že mohou spát pospolu v místnosti. Hodí se ale i pro noční odpadlíky, kteří nezalehli do svých postelí včas a pouští ze sebe alkoholový opar. Ti, kdo obývají společný spací prostor, mají k dispozici také samostatnou koupelnu, takže se ani ráno nemusí nikomu vloudit na pokoj.

Samota Hojšín

Foto: Life4arch

Dole je velký prostor s několika stoly

Děti i dospělí ocení také obrovskou síť zavěšenou mezi prvním a druhým patrem s nosností 250 kilogramů. A tak zatímco dole někdo obědvá, přímo nad ním si už další může vychutnávat poobědový šlofík. Zajímavá je také venkovní kuchyň s vlastním velkým stolem a potřebným zázemím nejen pro grilování, ale i pro přípravu jídla.

V sezóně se Samota pronajímá jen celá. Mimo ni majitelé nabízí možnost pronajmout si jen část. Zvolit je tak možné jen pokoj, samostatně i dětský úl, původní kamennou chalupu či jen novostavbu. K dispozici je také nedaleký posed, domeček na kuří nožce s rozkládací postelí. A prostor je tu i pro pořádání svateb.

Samotu Hojšín mají na svědomí architekti z Life4arch. A majitelé ji popisují jako novostavbu s tradicí a fasádou ze sibiřského modřínu, podlahovým i stěnovým vytápěním, pálenými bobrovkami, stoletými kamennými zdmi, tepelným čerpadlem, špaletovými okny, antiseptickými vinylovými podlahami a původními trámy.

Vyžití na samotné chalupě je víc než dost. A kdyby nestačilo, v okolí je spousta míst, které je možné navštívit. V Nedalekém Miličíně je lom. V zimě je zase kousek Monínec, na kterém se lyžuje. Výlet je možné podniknout na horu Blaník či na Konopiště. V blízkosti je také minipivovar či golf. A v neposlední řadě také Tábor.

Samota Hojšín

Foto: Life4arch

Kromě tradičních pokojů je tu také dětský úl nebo noclehárna pro opozdilce

Samota Hojšín

Foto: Life4arch

Dole je dětská místnost s klouzačkou

Diskuze (0)

Novinka

Anonym