Sekyra přispěje do pražské kasy víc než půl miliardou. Výstavba Rohan City tak může naplno začít

Peníze od developera by měly jít do nového povodňového parku Maniny a také do školy pro víc než 800 žáků.

Eliška NováEliška Nová

Rohan City

Foto: IPR Praha

Rohan City by mělo do deseti let vzniknout v pražském Karlíně

0Zobrazit komentáře

Původně se přemýšlelo o tom, že tu bude plavecký areál sloužící pro olympijské hry. Praha je ale nakonec nikdy neuspořádala. O Rohanském ostrově, který je součástí Karlína, se tak začalo mluvit jako o místě, kde by mohlo vzniknout klasické město s bydlením, kancelářemi a službami. Rohan City má být hotové do roku 2033.

Projekt přinese do Prahy opět známá architektonická jména, ale také víc než půl miliardy korun. Zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, aby zde mohla vzniknout zástavba. Za to se developer, kterým je Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry, bude podílet na městských projektech. Konkrétně částkou 560 milionů korun.

To vše díky novým pravidlům pro developery. Vzhledem k tomu, že v Praze se v příštích letech bude stavět především na bývalých brownfieldech, tak v nich bude potřeba udělat také nové chodníky, ulice, školy, parky, osvětlení nebo kanalizaci. Přispět na to má právě ten, kdo staví.

V případě Rohanského ostrova by peníze měly jít konkrétně na nový park Maniny a novou školu. Peníze se rozdělí mezi hlavní město a městskou část Praha 8, kam lokalita spadá.

Rohan City

Foto: IPR Praha

Rohan City má být hotové do roku 2033

„Jde o spravedlivou a transparentní platformu pro vyjednávání se soukromými investory o jejich podílech na budování související infrastruktury a zajištění občanské vybavenosti v případě zhodnocení pozemků změnou územního plánu,“ říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Projekt na Rohanském ostrově chystá Sekyra Group. Ještě před tím však místo předdefinovala urbanistická studie od kanceláře architekta Pavla Hniličky. Tu hlavní město schválilo v roce 2018. Podle ní by na ostrově měly vzniknout ulice, stanovuje, že výška domů nesmí překročit jinou zástavbu v Karlíně nebo že by tu měly být také dostatečně široké chodníky. Počítá se rovněž se vznikem obchodů a služeb.

Od řeky by měla zástavbu oddělovat promenáda. Dlouhá bude víc než kilometr a navázat na ni má zmíněný park. Půjde o povodňový park, ve kterém se vytvoří nový kanál a sníží se úroveň terénu, aby sloužil jako případná ochrana města před velkou vodou. Parky a veřejná prostranství by měly tvořit polovinu Rohanského ostrova. Škola, rovněž financovaná z vybraného příspěvku, by pak měla poskytnout zázemí pro víc než 800 žáků.

V první etapě výstavby na Rohanském ostrově vznikne bydlení pro jedenáct tisíc lidí, dohromady se tu postaví 380 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy. Náklady jsou v hodnotě osmnáct milionů korun. Ve druhé etapě vznikne dalších pět set bytů a také tři kancelářské budovy.

Součástí projektu jsou dvě rezidenční věže a nové sídlo Sekryra Group od architekty Evy Jiřičné. Na celé výstavbě se budou ale podílet například také studio Jakuba Ciglera, Schindler Seko architekti, Atelier bod architekti, EBM Expert, Loxia, A.D.N.S. architekti a Qarta architektura.

Ti všichni navrhli projekty pro místo, kde bylo až do první poloviny minulého století řečiště. Později bylo zasypáno a plochy sloužily k průmyslovým a skladovým účelům. Dlouho pak byla plocha o 21 hektarech nevyužívanou a zarůstající džunglí.

Načítám formulář...