Spoluzaložil šest firem. Některé nevyšly, ale vydělal desítky milionů. Teď pomáhá dalším
I ve zdraví, vzdělávání a udržitelnosti se dají postavit velké a úspěšné byznysy, říká sériový podnikatel a startupový investor Zdeněk Fred Fous.
Zdeněk Fred Fous z PurposeTech
Zdeněk Fred Fous podniká od prvního ročníku vysoké školy, kdy v roce 2005 společně s kamarádem rozběhl menší vzdělávací agenturu. Od té doby spoluzaložil šest firem v různých oborech. „Některé jsou úspěšné a jsem na ně hrdý, jiné byly drahé, ale důležité lekce. Je to velká jízda, ale ani na minutu bych neměnil,“ usmívá se během rozhovoru pro CzechCrunch Fous. Teď chce naplno pomáhat i dalším zakladatelům startupů ve fondu PurposeTech.
Pro Fouse byl u všech jeho pracovních počinů důležitý společenský přesah, i když ne vždy to fungovalo na sto procent. Jako druhý byznys po zmiňované vzdělávací agentuře v roce 2010 rozbíhal startupové studio. „Chtěli jsme s kamarádem naplno podnikat, ale neměli jsme nápad, peníze ani zkušenosti, tak jsme v budování chtěli pomáhat těm, kteří je měli. Byli jsme naivní a moc jsme si neuvědomovali, že takhle to nebude úplně fungovat,“ směje se dnes devětatřicetiletý podnikatel.
Postupem času ale stál u několika úspěšných mezinárodních byznysů. S partou kamarádů, které poznal během studia ve Stockholmu, v roce 2011 rozběhl startup Walk the Room se zaměřením na tvorbu 3D vizualizací, převážně prostorů pro práci a odpočinek. Svůj podíl údajně prodal za „osmimístnou částku“ před třemi lety, když firma zaměstnávala šedesát lidí a její byznys rostl napříč skandinávskými trhy a ve Velké Británii.
Přes deset let je Fous také spolumajitelem společnosti Lits Global, která vzdělává vrcholové manažery a mezi její klienty se řadí Nokia, Siemens či Lufthansa. Další z podnikatelských štací byl vzdělávací startup Encubate na podporu lidí se zájmem o podnikání. Jako investora na palubu získal také například portál StartupJobs, před dvěma lety firmu prodali společnosti Dailygreatness se sídlem v New Yorku.
Celkem tak Fous založil či spoluzaložil šest firem, dvě z nich prodal, jedna zatím funguje a ostatní „zařízl“. „K podnikání mě to táhlo odjakživa, a i když prakticky všechny firmy měly společenský přesah, stejně tak důležité pro mě bylo, aby byznys vydělával a rostl,“ přibližuje Fous.
Když prodal i další startup, o dalších možných projektech se bavil s Petrem Vítkem, mimo jiné spoluzakladatelem sítě coworkingů Impact Hub a fondu Tilia Impact Ventures. „Petr přišel s tím, že v Česku a v našem regionu obecně chybí peníze pro začínající startupy, které mají přímý pozitivní společenský dopad,“ vypráví Fous s tím, že to s ním na základě jeho vlastní patnáctileté zkušeností okamžitě zarezonovalo.
Rozhodl se proto rozběhnout nový fond právě se zaměřením na zdraví, vzdělávání a udržitelnost. V roce 2022 tak společně s Impact Hubem založil PurposeTech a od února 2023 investuje první peníze. Nejdřív měl Fous v plánu od investorů nabrat patnáct milionů korun, později sumu navýšil na pětadvacet milionů a již v loňském létě tuto částku překonal. Nyní došlo k dalšímu a finálnímu navýšení na necelých šedesát milionů korun. Prostředky do fondu mělo vložit přes dvacet soukromých investorů.