Český fond určený na investice se společenskými dopady má dalších 600 milionů. Podpořili ho Winkler či Barta

Tilia Ventures cílí na projekty, které chtějí změnit prostředí, v němž žijeme – od zdraví po boj s korupcí. Její druhý fond podpořila řada osobností.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Silke Horáková

Foto: Silke Horáková

Investorka a filantropka Silke Horáková

0Zobrazit komentáře

Investice musí mít i společenský dopad. S tímhle přesvědčením rozjeli před pěti lety Silke Horáková a Petr Vítek první český fond zaměřený výhradně na financování projektů, které se snaží zlepšit prostředí, v němž žijeme. Tilia Ventures tehdy na své aktivity měla přes 43 milionů, teď uzavřela svůj druhý fond Impact Seed Fund, s nímž cílí už na 32 milionů eur, v přepočtu bezmála 781 milionů korun.

Prozatím má Tilia potvrzených 26 milionů eur, tedy 634 milionů korun. První transakce jsou již prý v pokročilé fázi a měly by být brzo oznámeny. Rozšířil se také počet jejích partnerů.

„Druhý fond představuje skutečný milník. Spustili jsme první takzvaně impaktový fond v regionu, ale postupem času jsme zjistili, že kapitál, který jsme měli k dispozici, nestačí. S příchodem Pavla Petřeka a Andyho Graye a podstatně větší velikostí máme nyní potenciál dosáhnout skutečné změny,“ říká Silke Horáková. Ta je mimo jiné také spolumajitelkou vydavatelství Albatros Media. Petr Vítek, druhý zakladatel Tilie, stál pro změnu u zrodu sítě Impact Hub, která do Česka přinesla coworking.

220220_evka-neuman_tilia-ventures_big_00015-extended-min

Foto: Tilia Impact Ventures

Tým Tilia Impact Ventures

Druhý fond Tilie je financovaný Evropským investičním fondem (EIF) jako hlavním investorem a Českou spořitelnou. Podporu mu poskytla také řada známých jmen z českého byznysu včetně Libora Winklera z RSJ, Zbyňka Frolíka z Linetu, Ondřeje Bartoše z Credo Ventures, Jana Barty z Pale Fire Capital, Tomáše Valy ze Sika, Václava Kurela z Benefit Plus a dalších.

„Posledních dvanáct měsíců bylo náročných na získávání finančních prostředků, takže institucionální podpora EIF byla pro fond klíčovou kotvou. To, že se k nám jako investor připojila Česká spořitelna, je skvělým potvrzením naší mise. Navíc je nám ctí, že máme za investory tolik velkých českých podnikatelských mozků,“ doplňuje partner fondu Pavel Petřek.

Tilia se zavázala k prosazování pozitivních změn v oblastech klima a udržitelnost, vzdělání a rozvoj, spravedlivá a inkluzivní společnost a zdraví a dobrý život. Její zahajovací fond uskutečnil dopadové investice, které řešily různé problémy od boje proti plýtvání potravinami ve startupu Munch (jež se spojil s Nesnězeno) přes zlepšení recyklace materiálů ve startupu Cyrkl až po boj proti korupci ve veřejných výdajích, což řeší Datlab.

„Náš region je dlouhodobě známý svými technickými talenty. V poslední době se však objevuje vlna podnikatelů, kteří se snaží řešit některé z nejpalčivějších environmentálních a sociálních problémů naší doby. Jsme rádi, že můžeme těmto zakladatelům nabídnout trpělivý kapitál, poradenství a síť, která je podpoří na jejich cestě za globální změnou,“ dodává Petr Vítek, generální partner Tilie.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym