Stáli u zrodu startupového Česka. Kaya spravuje miliardy, má dva jednorožce a otevírá pátý fond
V portfoliu má kromě miliardového Rohlíku také polský Docplanner. Kaya otevírá již svůj pátý fond, cílí v něm na dvě miliardy.
Před třinácti lety byla zdejší startupová scéna v plenkách, Pavel Mucha ale již tehdy stál u zrodu dnešního fondu Kaya, který se právě na mladé a inovativní firmy zaměřuje. Společně například s Credo Ventures jsou průkopníky českého venture kapitálového trhu. Aktuálně má Kaya v portfoliu přes čtyřicet firem, hodnota jejích podílů dosahuje 7,5 miliardy korun a připravuje svůj pátý investiční fond s cílovou částkou dvě miliardy korun.
Zhruba tři čtvrtiny kapitálu pátého fondu by měly přijít z privátního sektoru s tím, že minimální investicí je jeden milion eur (25 milionů korun). Konkrétní investory, kteří fond podpořili, ale Kaya nejmenuje. „Patří mezi ně úspěšní středoevropští podnikatelé, dříve podpoření startupisti, ale i nadnárodní fondy, významné instituce nebo regionální banky,“ popisuje další z partnerů Tomáš Pačinda.
Kaya má v rámci svého portfolia dva jednorožce, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Vedle online supermarketu Rohlík jde o polskou platformu pro rezervaci zdravotní péče Docplanner. Jako další kandidáty pak uvádí například Better Stack Veroniky Kolejákové a Juraje Masára, Supernovu Jiřího Trečáka a Oskara Kořistky, SensibleBio Mariána Kupčuláka a Miroslava Gašpárka nebo Upheal Juraje Chrappy a Martina Horvátha.
Fond se zaměřuje na startupy z Česka, Slovenska a Polska. „Podporujeme jejich přesvědčení, že lze ze středoevropského regionu vystavět globální firmy, které dominují svým byznysovým kategoriím,“ přibližuje Tomáš Obrtáč, třetí ze čtyř partnerů fondu. A dodává, že středoevropský startupista dokáže podle jeho zkušeností z jednoho investovaného dolaru udělat výnos téměř šestinásobně větší než startupista z Ameriky. „Chceme tak vidět všechny inovativní společnosti, které v těchto třech státech vznikají,“ doplňuje Obrtáč.