Startup Češky v USA pomáhá šetřit výdaje na zdravotní pojištění. V úvodním kole nabírá 50 milionů

Díky změnám v regulacích má startup TrueClaim přístup k datům a umělou inteligenci využívá na hledání možných úspor.

Peter BrejčákPeter Brejčák

whatsapp-image-2024-04-20-at-00-19-03

Foto: TrueClaim

Zakladatelé TrueClaim Barbora Howell a Bobby Bayer

0Zobrazit komentáře

Ve Spojených státech funguje zdravotní pojištění zcela jinak než u nás. Původem Česka Barbora Howell se ale se svým startupem podílí na tom, aby tamní systém běžel efektivněji, a to i díky umělé inteligenci. Firmám tím chce pomoct ušetřit značnou část nákladů. A do celého příběhu se zapojili i další Češi – investoři z Kaya VC, kteří se účastní úvodního finančního kola. Přinášíme základní informace.

Startup: TrueClaim

Kdo investuje: Kaya VC, Y Combinator, Rebel Fund, Surge Point Capital, Orange Collective, Liquidity, Explorer Fund, Lumus Investment Collective

Kolik a v jakém kole: 2,1 milionu dolarů (49 milionů korun) v pre-seedovém kole

Čeho chce startup dosáhnout: I díky umělé inteligenci ušetřit sedm procent nákladů na zdravotní pojištění pro firmy – ve Spojených státech nabízí většina společností svým zaměstnancům programy zdravotních výhod. „Sedm procent se nemusí zdát mnoho, ale vzhledem k tomu, že zdravotní pojištění může stát tisíce dolarů ročně, může být tato úspora pro malou firmu nebo startup významná,“ komentuje portál TechCrunch.

Jakým způsobem: V roce 2021 bylo 70 procent pojištěných zaměstnanců v USA zařazených do samopojištěneckého zdravotního programu. Většina společností spolupracuje s administrátorem, který vyřizuje nároky, spravuje dokumentaci či zpracovává všechny účty za zdravotní péči. Trh těchto prostředníků je přitom značně roztříštěný.

Díky nedávným změnám v regulacích má TrueClaim přístup k údajům o cenách zdravotní péče, položkovým fakturám za zdravotní péči a zdravotnickým záznamům ve velkém měřítku a může využívat umělou inteligenci k automatické identifikaci příležitostí úspor v oblasti lékáren, navigace v zdravotní péči a chyb ve vyúčtování.

Sídlo startupu: San Francisco

Zakladatelé: Američan Bobby Bayer a Češka žijící ve Spojených státech Barbora Howell, která se mimo jiné ve velké míře podílela i na budování miliardového startupového jednorožce Hinge Health.

Na co startup plánuje využít investici: Na vývoj a distribuci produktu

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina