Stovky milionů na obnovu Ukrajiny. Skupina RSJ miliardáře Winklera chce v zemi vybudovat síť kotelen

Hlavní díl investice má na Ukrajinu dorazit po konci války. Investiční skupina RSJ Libora Winklera už podpořila stavbu dvou kotelen tamních nemocnic.

Jiří BlatnýJiří Blatný

winkler1

Foto: RSJ

Libor Winkler z RSJ

0Zobrazit komentáře

Obnovu poškozené infrastruktury nebo zpomalující ekonomiky Ukrajiny v souvislosti s ruskou invazí financují či plánují financovat nejen státy, do procesu se zapojují i podnikatelé a filantropové. Nižší stovky milionů korun plánuje na Ukrajině investovat také český finančník Libor Winkler, řídící partner investiční skupiny RSJ. V zemi chce vybudovat mimo jiné kotelny na biomasu.

Na vytváření sítě těchto kotelen bude skupina RSJ spolupracovat s ukrajinskou teplárenskou společností Teploinvest, s níž v Kyjevě podepsala memorandum o spolupráci. Skupina chce v první fázi investovat 10 milionů eur (243,4 milionů korun). Za výstavbu a provoz kotelen, jež mají vzniknout zejména na jižní a jihovýchodní Ukrajině, bude na základě dohody zodpovídat ukrajinský Teploinvest.

Podle Winklera se však hlavní fáze spolupráce bude moct uskutečnit až po konci války na Ukrajině, fond nicméně už nyní podpořil dostavbu dvou kotelen Teploinvestu, které budou dodávat teplo z biomasy zdravotnickým zařízením na střední Ukrajině. Na jejich konstrukci RSJ poslala sto tisíc eur (2,4 milionu korun).

Po skončení konfliktu chtějí oba partneři instalovat kotelny na biomasu v nemocnicích a dalších institucích, později také v sítích městského vytápění. Možná je i kombinovaná výroba tepla a elektřiny.

„Na Ukrajině také zakládáme rychle rostoucí plantáže topolů, které by mohly sloužit jako zdroj paliva pro společné projekty. Ty poskytnou ukrajinským zákazníkům lokální a zelenou energii a budou je chránit před kolísavými tržními cenami energetických zdrojů,“ vysvětluje Winkler.

Česká investiční skupina RSJ, v jejímž čele Libor Winkler stojí, působí primárně ve vysokorychlostním, algoritmickém obchodování na burzách. Společnost je aktivní i na realitním trhu, podle návrhu slavné architektky Evy Jiřičné chystá novou budovu v Praze. Investuje ale i do logistických projektů, informačních technologií či udržitelnosti. U vzniku RSJ stál miliardář Karel Janeček a jeho bratr Tomáš, mezi akcionáři je dnes kromě Winklera, který společnost dlouhodobě vede, také podnikatel Václav Dejčmar.

Financování aktuálního projektu se prostřednictvím poskytnutých úvěrů zúčastní také ukrajinská státní banka Ukreximbank, ta je lokální partnerskou bankou Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Celková investovaná částka, která zahrnuje vlastní kapitál RSJ i úvěry, by se tak v první fázi spolupráce mohla dostat až na 20 milionů eur (487 milionů korun).