Stranger Things opět lákají na čtvrtou řadu. Po více než třech letech čekání se blíží velkolepý návrat

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

stranger-things-2021

Foto: Netflix

Hrdinové ze Stranger Things ve čtvrté sérii

0Zobrazit komentáře

Když na Netflixu v létě roku 2019 vyšla třetí řada Stranger Things, byl to vůbec největší hit streamovací služby. Diváky přitom po několika zásadních změnách nechala ve velkém očekávání, kam se seriál vydá dále. Ze čtvrté série jsme zatím viděli jen pár záběrů a slyšeli několik velkých tvrzení, ke kterým se teď připojují další střípky. A konečně také alespoň přibližná doba premiéry. Proto víme, že nových Stranger Things se letos definitivně nedočkáme.

Hlavní důvod není – na rozdíl od děje nových dílů – žádným překvapením. Natáčení začalo už počátkem roku 2020, po měsíci ho ale na více než půl roku zastavila pandemická situace. Ke kamerám se tak filmaři i herci mohli vrátit až loni v září, přičemž se pokračovalo jen po částech. Už v dubnu tak představitel Mikea Finn Wolfhard zmiňoval, že nová řada vyjde „snad někdy v roce 2022“. Právě to teď Netflix oficiálně potvrdil – nevíme ale, jestli to znamená jaro, léto nebo podzim.

Podle herců, kteří o retro sci-fi hitu s médii často mluví, to má i své výhody. Showrunneři a scenáristé, bratři Dufferovi, měli například možnost mezi natáčením v klidu dokončit kompletní scénáře, takže již u produkce prvního dílu přesně věděli, co se bude dít dále – to je u tvorby seriálů obecně poměrně ojedinělé. Tvůrcům to samozřejmě umožní vyhnout se stresu, ale také lépe vést herce nebo vyprávění.

Upozorňujeme na menší spoiler. Co se vlastně bude dít? Jak víme už od loňského února, Stranger Things se hlavně poprvé vydají daleko mimo americké městečko Hawkins, konkrétně do mrazivého Ruska. Tam se shledáme s domněle mrtvým policistou Hopperem, který bude muset najít cestu zpátky domů. Herec David Harbour ve spojitosti s tím mluví až o „gandalfovském zmrtvýchvstání“ a dalším výrazném posunu oblouku jeho postavy.

„Od začátku toho seriálu jsem s Dufferovými řešil charakterový vývoj toho chlápka a v čem by mohl být opravdu hluboký a dojemný,“ řekl Harbour rádiu SiriusXM. „Zvlášť v téhle řadě začínáme připravovat věci, které vedou k velkému vyvrcholení tohoto vývoje,“ pokračoval. Magazínu Entertainment Weekly později také zmínil, že jednou z oněch věcí bude i velké překvapení z Hopperovy minulosti, o němž filmaři mluvili už od začátku seriálu, ale nechávali si ho na později.

Přesun některých z hlavních postav do nového prostředí také znamená, že po některými vnímané stagnaci ve třetí řadě se seriál vydá trochu jiným směrem. V květnovém teaseru jsme dostali náznak, co by se mohlo dít s Jedenáctkou, a nešlo o nic hezkého. Nové fotografie, které teď Netflix zveřejnil, ji ukazují v zajetí neznámých autorit, daleko od jejích přátel. Vrátí se snad do tajného vládního zařízení, odkud utekla na začátku seriálu?

Hned podle několika dětských herců má být nové pokračování zatím vůbec nejtemnější, respektive nejstrašidelnější. Také se bude odehrávat v dosud největším měřítku. To naznačuje i zveřejněný krátký klip poskládaný ze starších i nových záběrů. Přes změny a nárůst rozpočtu se můžeme těšit na bezpočet odkazů k 80. letům, spielbergovským příběhům nebo promyšleným postavám.

David Harbour už nepřímo potvrdil dokonce pátou řadu seriálu. Spolu s charakterovým obloukem jeho postavy Hoppera se má v nových dílech Stranger Things směrem k závěru jasněji posunout i celé vyprávění. Zatím nenaznačil, kdy by mělo skončit, ve čtvrté sérii to ale nebude. Ať už to bude kdykoliv, tvůrci teď mají jasný plán a cestu k němu.