Strnadův CSG vstupuje za 360 milionů korun do francouzského výrobce samořiditelných vozidel

Holding Czechoslovak Group Michala Strnada investuje do společnosti, která se specializuje na produkci strojů operujících na letištích a v přístavech.

gaussin

Foto: Gaussin

Vizualizace elektrické platformy společnosti Gaussin

0Zobrazit komentáře

Holding Czechoslovak Group (CSG) patřící Michalu Strnadovi se díky investici ve výši 15 milionů eur, což je v přepočtu 360 milionů korun, stal největším akcionářem společnosti Gaussin. Francouzská firma, ve které nyní drží tuzemská skupina více než pětinový podíl, se zabývá produkcí samořiditelných a bezemisních dopravních platforem, které slouží především v logistických areálech a na letištích.

Cestu CSG do Gaussinu otevřela emise nových akcií, které mají společnosti přinést potřebný kapitál na financování masivních projektů pro významné zákazníky. Mezi ně patří velká letiště, přístavy i společnosti, jako je například Airbus nebo Amazon. Emise byly nabídnuty strategickému investorovi, kterým se prostřednictvím společnosti Tablon SPV stal Strnadův holding.

Za zmíněných 15 milionů eur získal Czechoslovak Group nejen dvacetiprocentní podíl, ale také právo na zastoupení v představenstvu. „Naše skupina je aktivní v dopravním a automobilovém průmyslu. Investice do společnosti Gaussin skvěle zapadá do našeho portfolia,“ uvedl Strnad s tím, že transakce naplňuje současné trendy v dopravě vedoucí ke zvýšení bezpečnosti a snížení ekologických dopadů.

Společnost Gaussin je rodinný podnik založený již v roce 1880. Dnes se specializuje na produkci bezemisních podvozků poháněných bateriemi či vodíkovými články. Dále jsou v portfoliu společnosti i elektrolyzéry na výrobu vodíku či elektrické nabíječky. Podnik se zabývá také autonomními technologiemi, díky kterým provoz platforem nevyžaduje řidiče. Tyto platformy primárně slouží pro převážení těžkých břemen o váze několika desítek tun. Své výrobní závody má společnost ve Francii, pod licencemi však vyrábí i v Singapuru, Sydney či Kataru.

Pod Czechoslovak Group dnes spadají společnosti jako Tatra Trucks, výrobce munice Fiocchi či Retia zabývající se výrobou radarů. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu 14,4 miliardy korun.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym