Šumava na francouzský způsob. U Lipna vyrostla chata plná klidu a modřínu

Architekti se drželi stavebního stylu, který k lokalitě patří. Díky tomu vzniknul dům, jenž dokonale zapadá do prostředí kolem jezera a celé Šumavy.

lipnno2

Foto: Petr Polák

Modřínová chata dokazuje, že u Lipna vznikají i zajímavé projekty

0Zobrazit komentáře

Původně tu stála chata ze 70. let. Ta však ustoupila novostavbě, která je francouzskou variací na rekreační objekt u Lipna. Projekt je totiž dílem francouzského studia Les archinautes, které se však při návrhu drželo některých tradičních prvků šumavské architektury.

Vodní nádrž Lipno, a zejména pak stejnojmenná obec ležící na jejím jižním cípu, si v průběhu posledních dekád prošly razantní proměnou. Starousedlíky vystřídali turisté a původní chalupy nahradily hotely s apartmány, rekreační domky, restaurace a další turistická lákadla. Lipno nad Vltavou tak potkal podobný osud jako například Harrachov. Přesto i v této oblasti vznikají projekty, na které je radost pohledět.

Jedním z nich je chata určená pro celoroční rekreaci plnou sportovních aktivit. Objekt plynule navazuje na zástavbu ve svém okolí, od které je však šikovně odstřižen okolní zelení. Na soukromí přidává také svažitost terénu, za který dům částečně schovává některé ze svých architektonických prvků typických pro region Šumavy.

lipno13

Foto: Petr Polák

Poloha objektu vyloženě vybízí ke sportovním radovánkám

Ostatně samotná orientace po vrstevnici je jedním z typických znaků, podobě jako kompaktní tvary jednopodlažního objektu s podkrovím, jeho obdelníkový půdorys a kryté zápraží spolu s předsazeným štítem.

Střecha má výrazný přesah a vytváří tak krytí dřevěné terasy, které lemuje dům ze tří stran. Nabízí dostatek místa pro relax, ať už při ranní kávě nebo během saunování. Samotný dům je pak koncipován jako dřevostavba. Celý je tvořen CLT panely, přičemž samotná fasáda je tvořena obkladem z modřínu, jehož světlá barva vytváří ostrý kontrast k tmavé střeše.

Modřín dostal spoustu prostoru také v interiéru, kde naopak vytváří kontrast k šedým, velkoformátovým dlaždicím. Dřevěné jsou stropy, některé vnitřní příčky, dokonce i celá kuchyňská linka a další nábytek.

Středobodem interiéru je obytný prostor, který se rozprostírá okolo velkého okna nabízejícího výhled až na vodní plochu Lipna. Zbylá okna přízemí směřují do lesního porostu, na který je výhled z koupelny, prádelny, malého pokoje, sauny i místnosti pro uložení sportovního vybavení a technické místnosti.

Na konci schodiště, které je taktéž vyvedeno z masivu, se rozprostírá podkroví nabízející druhou koupelnu, komoru a dvě ložnice s kruhovým oknem zasazeným do štítu. Díky orientaci domu tato okna servírují krásný výhled na okolní šumavské vrcholky a připomínají divákům krásu místa, ve kterém se ocitli.

lipno5

Foto: Petr Polák

Fasáda je tvořena svislým obkladem z modřínu