Tajná zbraň na nohou. Nike vyvinul nové běžecké boty, které by mohly sportovcům přinést až příliš velkou výhodu

nike

Foto: Nike

Nike Air Zoom Viperfly

0Zobrazit komentáře

Blyštivá olympijská medaile představuje pro mnohé profesionální sportovce největší vrchol jejich sportovní kariéry. Stát se tím nejlepším v silné konkurenci závodníků z celého světa je však mimořádně obtížný úkol, o jehož naplnění rozhodují i sebemenší detaily. Pro dosažení tohoto snu nyní podává pomocnou ruku Nike a jeho kolekce profesionální sportovní obuvi pro atlety, basketbalisty, fotbalisty i maratonce.

Jeden jediný den, jeden jediný závod a někdy i jedna setina sekundy mohou rozhodnout o tom, zda sportovec spočine na piedestalu vítězů a jeho jméno se stane legendou, nebo se zařadí po boku dalších špičkových atletů, kteří na svou chvilku slávy musí čekat minimálně další čtyři roky.

Získání některé z olympijských medailí, a především té nejcennější, závisí na obrovském množství faktorů, od správné fyzické i psychické přípravy přes vytříbenou a zcela bezchybnou techniku až po špetku onoho pověstného štěstí a býčí vůli dosáhnout svého snu.

nike-olympiada-20203

Foto: Nike

Kolekce Nike pro sportovce Olympiády v Tokiu

Jenže někdy je i tohle všechno málo a na soupeře to zkrátka nestačí. Důvod? Lepší fyzická predispozice, více štěstí, lepší technika a na nadcházejících olympijských hrách v Tokiu v tom může sehrát svou roli i lepší vybavení, lépe řečeno lepší obuv.

Až příliš rychlé plavky

Ano, i technická vyspělost používaného sportovního náčiní a oblečení může zásadně ovlivnit celkový výkon. Lehčí kompozitní materiály, přesnější mířidla, aerodynamičtější tvary, to všechno jsou jemné technické vymoženosti, které ve výsledku mohou znamenat rozdíl mezi prvním a druhým místem.

Důkazem je například plavání. Na první pohled se může zdát, že zde nemohou plavci používat v podstatě nic, co by je před soupeři nějakým způsobem zvýhodňovalo. Mají jen plavky, plavecké brýle a plaveckou čepici. A přesto je toto sportovní odvětví velice silně svázáno nejrůznějšími regulemi, které určují, jak může takový úbor vypadat.

Týká se to především plavek, které musí být u pánů maximálně od pasu ke kolenům. Před několika lety se totiž začaly objevovat plavky overalové, které změnily celý chod hry.

plavani

Foto: olympic.org

Dnes musí mít plavci klasické šortkové plavky

Za vývojem plavek stála sama NASA a plavci, kteří si tuto novinku oblékali, byli schopni za tu krátkou chvíli, co byly plavky povoleny, přepsat 16 světových rekordů. Proto později padlo jasné rozhodnutí, že zavádění podobných novinek nemá tak úplně smysl. Tento názor se však ještě nedostal do jiných sportovních odvětví, a proto bychom mohli být svědky nových rekordů, ovlivněných vylepšenými oděvy, i na letošních olympijských hrách v Tokiu.

Boty plné dat

Je již tradicí, že největší výrobci špičkové sportovní obuvi připravují pro nadcházející olympijskou sezónu zcela nové kolekce. Pro značky se jedná o perfektní reklamu, protože značku, ve které vítězí olympionici, chce mít na nohou každý. Vzpomeňme na atleta Jesse Owense, který v botách Adolfa Dasslera získal hned několik zlatých medailí, a tím se stal důležitou postavou vzniku značky Adidas.

Ovšem hledat souvislost mezi výkonem a obuví je ve většině případů naivní. Ovšem neplatí to v případě, kdy má sportovec na nohou některou z bot značky Nike z nové kolekce vytvořené pro Olympijské hry v Tokiu.

daniel-ek-spotify2

Přečtěte si takéSpotify má přes čtvrt miliardy posluchačů. Počet předplatitelů rostl nejrychleji v historii a letí také podcastySpotify má přes čtvrt miliardy posluchačů. Počet předplatitelů rostl nejrychleji v historii a letí také podcasty

Americká ikona již několik let aplikuje na obuv určenou pro špičkové sportovce vědecké poznatky a platí to i o nově představené kolekci, která je založena především na inovacích prokazatelně zlepšujících výkony svých majitelů.

Nike totiž boty navrhuje na základě dat získaných z laboratorních výsledků své výzkumné laboratoře, která analyzuje sportovce při výkonu jednotlivých sportů a na základě dat získávaných například ze senzorů či skenováním podává konstruktérům bot důležité poznatky.

nike-olympiada

Foto: NIke

Nová kolekce sportovní obuvi Nike

Data, která z laboratoře vycházejí, jsou neuvěřitelně komplexní a jdou až do molekulární sféry. Vědci jsou schopni zjistit veškeré potřebné informace o výkonu, pohybu, a dokonce i únavě. Přesně určí, co sportovec potřebuje pro lepší výkon a v jaké fázi výkonu začne být unavený. I proto se ve své nové kolekci Nike zaměřil především na inovace pro efektivní uchovávání energie a nejjemnější odezvu boty.

Nike s technologickým pokrokem přišel již v roce 2017 v rámci modelu Nike Zoom Vaporfly Elite. Později přidal i inovativní technologii pěny ZoomX a uhlíkových komponent v podrážce boty. Tak vznikl v roce 2018 model Nike ZoomX Vaporfly Next% určený pro elitní běžce, kterým navýšil efektivitu běhu až o 4 %, což potvrdila i nezávislá studie The New York Times, která dokonce mluví až o 5 %.

Černozelená smršť

V rámci nové olympijské kolekce Nike představil hned šest modelů. Prvním z nich jsou tretry určené pro běžče na tradičním oválu nově postaveného Národního olympijského stadionu v Tokiu. Nike Air Zoom Victory určené pro závody na 800 metrů až 10 kilometrů a Nike Air Zoom Viperfly, vytvořené speciálně pro sprint na 100 metrů.

nike-olympiada-20202

Foto: Nike

Někteří běžci budou možná mít díky novince od Nike výhodu před soupeři

Zajímavostí druhého jmenovaného modelu je minimalisticky zpracovaná zadní část boty, kterou můžete vidět na úvodním obrázku. Vzhledem k tomu, že se při sprintu pata téměř nedotýká povrchu, je vyrobena z lehkého pletení a má minimalistickou podrážku pod patou pouze s pěnou tlumící dopady po doběhu. Přední část této boty naopak kombinuje hustší pletení pojmenované Atomknit, odpruženou uhlíkovou podrážku a samozřejmě nechybí ani ostré tretrové hřeby s ergonomickým rozmístěním. To vše má sportovci pomoci k o něco rychlejšímu běhu než s jinou tretrou.

S BB se zápas dohrává s energií

Stejně jako se u sprinterů logicky projevuje největší únava na posledních 20 metrech, u basketbalistů dochází k největší únavě ve čtvrté čtvrtině. Průměrný hráč během zápasu naběhá 4,8 až 6,4 kilometru v krátkých, ale velice dynamických sprintech.

Zaručit hráči co nejvíce energie i do poslední části standardní hrací doby se snaží pro změnu model Nike Air Zoom BB. Ten kombinuje pěnu React, která nabízí silné odpružení při skocích a návrat energie při dopadu. Pěna je u modelu BB umístěna pod patou hráče a doplňuje dvojici vzduchových kapslí Air Zoom, které jsou dalším prvkem napomáhajícím uchovávat energii.

nike-olympiada-20207

Foto: Nike

Nike Air Zoom BB NXT

3D tisk pro fotbalisty

Nike představil také novou generaci fotbalových kopaček Mercurial, jejichž svrchní část je vyrobena ze speciální textilie vytvořené 3D tiskem. Její zajímavostí je, že pro každou z pozic na hřišti je vyvinut trochu jiný typ tohoto 3D svršku. Odlišnou, a přesto stále stejnou botu tak může nosit útočník, záložník i obránce.

nike-olympiada-202010

Foto: Nike

The Nike Air Zoom Mercurial

Ani u Mercurial Air Zoom nechybí Air Zoom prvky tlumící únavu. V tomto případě jsou však o něco menší než u jiných bot této kolekce, pro co možná největší odezvu při pohybu po trávníku.

Silná zbraň na dlouhé tratě

Poslední dva představené modely jsou boty Air Zoom Tempo Next% a nová generace Air Zoom Alphafly Next%. Zajímavostí těchto bot je, že tvoří jakýsi komplet. Tempo Next% je totiž bota určená pro tréninkovou fázi, tedy vyšší počet naběhaných kilometrů a častější používání.

Na ostrý závod by měl běžec přesedlat na Alphafly Next% a zažít zcela nový pocit z běhu. Bota je totiž doslova nabitá technologiemi, jako jsou Air Zoom prvky a pěna ZoomX, na které se rozhodně nešetřilo. Nechybí ani uhlíkové komponenty v podrážce a Atomknit svršek.

Neposlušné tenisky

Právě poslední model budí největší emoce. Objevují se totiž názory, že nová bota by mohla běžcům dávat až příliš velkou výhodu, podobně jako ony proslulé overalové plavky. Boty by však měly splňovat nově vydané regule, která nepovolují boty s podrážkou vyšší než 40 milimetrů a více než jeden plát v podrážce z jakéhokoliv materiálu. K použití bot na olympiádě by tak nemělo nic bránit a my se dost možná dočkáme nově překonaných rekordů.

nike-olympiada-20201

Foto: Nike

Nike Air Zoom Alphafly Next%

nike-olympiada-20206

Foto: Nike

Air Zoom je jedním z inovativních prvků

nike-olympiada-20205

Foto: Nike

Podrážka Nike Air Zoom Alphafly Next%

Diskuze (0)

Novinka

Anonym