Martin Cígler posiluje pozici na jihovýchodě Evropy. Třímiliardová Solitea nakupovala ve Slovinsku

„Naší vizí je vytvořit silného evropského poskytovatele IT řešení,“ říká zakladatel česko-slovenské skupiny a pokračuje v akviziční jízdě.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

0Zobrazit komentáře

V lednu za hodně peněz prodával, pak v březnu hned dvakrát za hodně peněz nakupoval a teď na nákupy vyrazil Martin Cígler znovu. Zakladatel a výkonný ředitel technologické skupiny Solitea pokračuje v akviziční jízdě a pod svá křídla přibírá slovinskou společnost Vasco, která vyvíjí a prodává podnikové IT systémy. Jedná se o další významnou expanzi česko-slovenského kapitálu na jihovýchodě Evropy, protože Solitea má byznys také v Chorvatsku a Srbsku. Pohání ji přitom peníze majoritního vlastníka v podobě slovenského investičního fondu Sandberg.

„Naší vizí je vytvořit silného evropského poskytovatele IT řešení. Jsme si vědomi toho, že jen díky spojování silných týmů budeme moci pokračovat v poskytování prvotřídních řešení a vynikající uživatelskou podporu,“ říká předseda představenstva společnosti Solitea Martin Cígler. Proto neváhá vytahovat z kasy stovky milionů korun, aby postupně skupoval zajímavé firmy v regionu. Naposledy si vyhlédl slovinské Vasco, které bude spadat pod rovněž slovinskou společnost SAOP.

Podobně jako Solitea v Česku je SAOP jedním z předních slovinských poskytovatelů podnikových informačních systémů pro soukromý sektor i veřejné instituce. Součástí Solitea Group je SAOP od roku 2016 a v posledních letech nakoupil několik dalších společností. Rychlým tempem i díky tomu roste také celá Solitea. Ta jen letos koupila český Techniserv a slovenskou platební bránu Besteron a v letošním roce očekává konsolidované výnosy okolo 130 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu 3,2 miliardy korun.

Nejnovější akvizice dravého česko-slovenského holdingu, jejíž detaily ani jedna strana neprozradila, se zabývá programováním a prodejem systémů a aplikací pro správu lidských zdrojů, účetnictví, maloobchod, velkoobchod či archivaci dokumentů. Společnost Vasco založil už v roce 1991 Tomaž Čebašek, který chtěl v té době nabídnout slovinským podnikatelům kvalitní software pro podnikání a účetnictví. Dnes má firma roční obrat přesahující 130 milionů korun při zisku EBITDA ve výši necelých 80 milionů. Jedná se o podobný příběh jako u Martina Cíglera, jenž s podobnou myšlenkou zakládal ještě o rok dříve Cígler Software, z něhož vyrostla dnešní Solitea.

Dnes řešení od Vasco využívá ve Slovinsku více než 4 200 klientu především z řad středních a malých podniků. Společně se SAOP se nyní firma zaměří na vývoj nového řešení pro jednoduchou správu registračních pokladen. Do budoucna pak společně chtějí obě společnosti vyvíjet inteligentní cloudová řešení. Mateřská Solitea má dnes prostřednictvím svých firem přes 1 400 zaměstnanců v sedmi zemích a celosvětově obsluhuje přes 260 tisíc zákazníků ve 35 státech. Patří tak k velkým evropským dodavatelům technologických řešení všeho druhu.