Technologický gigant F5 kupuje za téměr 11 miliard korun startup Volterra, který má v Praze vývojové centrum

Peter BrejčákPeter Brejčák

137252914_682526145745951_1927280950102532684_n-min

Foto: Volterra

Část českého vývojářského týmu startupu Volterra

0Zobrazit komentáře

Začátek roku přinesl další velkou zprávu o exitu startupu s českou stopou. Nenápadná technologická firma Volterra s oficiálním sídlem v kalifornské Santa Claře má z celkové stovky zaměstnanců dvacetičlenný vývojářský tým v Praze, který z pozice ředitele vývoje poslední tři roky buduje a vede Čech Jakub Pavlík.

Pavlík se do Volterry ke spoluzakladatelům Ankurovi Singlovi a Harshadovi Nakilovi přidal začátkem 2018 a byl mezi prvními deseti zaměstnanci. Už předtím měl přitom s velkým byznysem bohaté zkušenosti – jak popisuje Lupa.cz, Pavlík byl spoluzakladatelem společnosti TCP Cloud, kterou v roce 2016 asi za miliardu korun prodali společnosti Mirantis.

Teď se Volterra ohlásila s velkou novinku. Za celkově 500 milionů dolarů, tedy zhruba 10,7 miliardy korun, ho kupuje americká technologická firma F5 Networks, jejíž akcie se obchodují na newyorské burze cenných papírů s celkovou aktuální valuací na úrovni jedenácti miliard dolarů.

125407093_859853358094024_6698650177529394505_n

Foto: Volterra

Jakub Pavlík

Volterra poskytuje SaaS platformu pro provoz distribuovaných aplikací napříč cloudovými poskytovateli jako například AWS, Google Cloud nebo Microsoft Azure a takzvaným edge computingem, v rámci něhož mohou být IoT zařízení v průmyslových objektech, nádražích nebo restauracích.

„Prakticky tak dokážeme spustit a zabezpečit provoz libovolných aplikací bez ohledu na to, zda ji máte v datovém centru nebo v domácím Wi-Fi zařízení. Naši zákazníci dostávají jednotný přístup ke správě, monitoringu a bezpečnosti,“ přibližuje Pavlík pro CzechCrunch.

Jeho náplní práce je odpovědnost a řízení globálního týmu zaměřeného na SRE (Service Reliability Engineering), což je tým zodpovědný za provoz SaaS platformy zaměřené na cloud a edge computing. Tým Volterry své služby poskytuje v datových centrech po celém světě od San Jose a Seattlu přes New York, Londýn, Paříž až po Tokio a Singapur.

„K našim zákazníkům patří například japonský gigant SoftBank, jeden z největších francouzských e-commerce hráčů Cdiscount nebo mezinárodní investiční banka UBS. Každé ráno se tedy probouzím s aktivitami našeho týmu v Asii a chodím spát s novými úkoly z naší centrály v Santa Claře,“ popisuje Pavlík.

Samotná transakce, která by měla být úřady posouzena do konce letošního března, se skládá z hotovostní části ve výši 440 milionů dolarů, přičemž dalších 60 milionů je ve formě bonusů dle plnění stanovených cílů. Zaměstnanecké akcie přitom drží všichni členové pražského týmu.

Volterru v roce 2017 zakládal Ankur Singla a Harshad Nakil, o dva roky později na rozvoj svého byznysu získali investici 50 milionů dolarů od investičních fondů Microsoftu, Samsungu, Mayfieldu a Khosla Ventures. Po dokončení transakce by měl vývojový tým startupu nadále působit v Praze.