Tesla má nejprodávanější auto v Evropě i místo v elitním klubu. Její tržní hodnota překonala jeden bilion dolarů

Filip HouskaFilip Houska

tesla-model3-elon-musk

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk a Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Elon Musk má další důvod k oslavám. Jeho společnost Tesla v pondělí překonala na burze magickou hranici jednoho bilionu dolarů v tržní hodnotě a zařadila se po bok těch největší amerických veřejně obchodovaných firem. Spolu s tím si ruce může mnout i sám Elon Musk – díky vydařené jízdě automobilky totiž šéf Tesly výrazně poskočil v žebříčku nejbohatších lidí světa a o desítky miliard dolarů utíká zakladateli Amaoznu Jeffu Bezosovi.

Tesla si pomyslné dveře do exkluzivního klubu amerických, veřejně obchodovatelných firem s tržní hodnotou přesahující bilion dolarů (zhruba 22 bilionů korun) pomalu otevírala minimálně posledních několik dní. Minulý týden oznámila další rekordní finanční výsledky a začátkem tohoto týdne vše korunovala americká autopůjčovna Hertz, která oznámila, že od Tesly nakoupí za několik miliard dolarů 100 tisíc jejích elektrických vozů. Akcie na to reagovaly poměrně jasně.

Do zhruba 18 hodin středoevropského času rostly sedmiprocentním tempem, až narazily na hranici 970 dolarů za jednu akcii. K prolomení magické tisícidolarové hranice zbývalo třicet dolarů. A tu se Tesle podařilo překonat vzápětí překonat a okolo půl deváté večer našeho času se dokonce pohybovaly na úrovni 1 040 dolarů za kus. Aktuálně oscilují kolem hranice 1 020 dolarů za akcii a rostou skoro dvanáctiprocentním tempem.

Tesla má nejprodávanější auto v Evropě

Díky tomu se Tesla přehoupla přes hranici jednoho bilionu dolarů v tržní kapitalizaci, což je vůbec poprvé za jedenáctiletou historii firmy. Zároveň se zařadila po bok technologických gigantů jako Apple, Microsoft, Google, Facebook a Amazon, kteří bilionovou pásku protrhli už dříve. Ovšem jen rekordní objednávka ze strany autopůjčovny Hertz za tímto milníkem nestojí. Úspěch na tom má i situace v Evropě.

Nejpopulárnější auto od Tesly, Model 3, se totiž dostalo v září vůbec poprvé na první místo mezi nejprodávanějšími nové automobily v Evropě a porazilo tak vozy jako Renault Clio a Volkswagen Golf, které tomuto žebříčku dlouho dominovaly. A jak uvádí výzkum společnosti Jato Dynamics, ukazuje se, že Model 3 od Tesly má oproti zmíněným „konkurentům“ solidní náskok – jen během září se prodalo 24 591 nových Modelů 3 oproti 18 264 prodaným vozům Renault Clio, které skončily na druhém místě.

Současně je to také poprvé, co se měsíčním evropským bestsellerem stalo elektrické auto a také vozidlo vyrobené mimo Evropu. Úspěch Modelu 3 potvrzuje, jak se evropský trh minimálně zčásti snaží přecházet od spalovacích motorů k těm elektrickým, k čemuž nemalou měrou pomáhají i různé státní dotace na snížení ceny elektrických a hybridních aut. Podle agentury Bloomberg tvořily zářijové prodeje elektrických a hybridních vozidel 23 procent celkových prodejů nových vozů, což je meziročně téměř dvojnásobně více.

Z toho, jak se Tesle daří, samozřejmě benefituje také samotný Elon Musk, který v Tesle drží přes 17 procent. I díky velké jízdě jeho automobilky, která za minulé čtvrtletí vydělala v přepočtu 35 miliard korun a doručila rekordní počet aut, se jeho jmění podle žebříčku Bloomberg Billionaires Index zvýšilo na 252 miliard dolarů. Oproti druhému Jeffu Bezosovi tak má náskok skoro 60 miliard dolarů.