The Copenhagen Wheel…další pecka od studentů MIT

Michal PtáčekMichal Ptáček

cph_wheel029
0Zobrazit komentáře

Studenti Massachusettského technologického institutu (MIT) opět dali hlavy dohromady a přicházejí s další zajímavou novinkou s názvem The Copenhagen Wheel. Ta potěší hlavně všechny, kteří používají kolo jako jeden z hlavních dopravních prostředků po městě a nebrání se tomu, ho upgradovat na hybridní e-bike.

V principu se jedná v podstatě o přídavek, který umístíte na zadní část vašeho kola a který následně začne podrobně sledovat a analyzovat, jakým způsobem šlapete. Na základě toho se pak rozhoduje o tom, jak velké množství asistence v daný moment potřebujete.

Pokud například šlapete do kopce, Copenhagen Wheel se aktivuje a s rychlostí vám pomůže. To samé při dlouhé vzdálenosti. Z kopce se naopak žádné pomoci, pokud to nebude vysloveně nutné, nedočkáte. Hlavní výhodou je podle tvůrců fakt, že díky zvolené technologii, je vše velmi přirozené. Necítíte se tak jako by vás někdo silou tlačil, ale spíše tak, že máte více síly a že ten kopec vlastně není vůbec tak strmý, jak na první pohled vypadá.

cph_wheel010

Copenhagen Wheel si také můžete přes bluetooth spárovat s vaším iPhonem a v oficiální aplikaci si pak míru asistence nastavit sami podle vaší potřeby. Aplikace samozřejmě sleduje také uraženou vzdálenost a spálené kalorie. Díky výkonné baterii, by kolo mělo být schopno tímto způsobem urazit vzdálenost 48km. Maximální asistovaná rychlost je pak 32 km/h.

Další vychytávkou je také systém ochrany, který speciálně u nás nebude určitě k zahození. Pokud kolo ztratí s vaším mobilem signál, respektive příliš se od něj vzdálí, automaticky se uzamkne a v tomto stavu zůstane do doby, než se se svým telefonem zase přiblížíte.

První prototyp The Copenhagen Wheel studenti MIT, konkrétně pak MIT Senseable City Lab,  vytvořili již v roce 2009. Až teď se ale celý produkt dostává do masové, komerční produkce. Cena ja stanovena na 699 dolarů a už se začínají přijímat první předobjednávky.

Video ukazující The Copenhagen Wheel v akci…

foto: Max Tomasinelli