Tipy na dárky: Zkuste letos digitál. Vybrali jsme výjimečné české hry i vítěze videoherních Oscarů

Domácí hry reprezentují v našem výběru Last Train Home a Bzzzt. Ani v mezinárodní konkurenci „tříáčkových“ her na zábavě rozhodně neztrácejí.

Michal MančařMichal Mančař

vanoccce_11

Foto: CzechCrunch

Pokud máte mezi blízkými hráče videoher, těmito tituly zabodujete

0Zobrazit komentáře

Vánoce jsou za dveřmi. Pošta často sváteční tradice nestíhá, kurýrům se prolamují záda pod batohy plnými balíků a Zásilkovna zasílá, ale máte jistotu, že zašle i do Štědrého dne? Hmatatelnou nejistotu v dnešní době lze ale vyřešit jednoduše – digitálně. Pořiďte hravým nejbližším nějakou pěknou videohru. Kandidátů na dárek je spousta, najdete mezi nimi české hity i globální bestsellery. A koupit a stáhnout je můžete klidně u stromečku.

Obrněný vlak z Brna do Vladivostoku

Last Train Home je hra v lecčems neobvyklá. Zaprvé je česká, tvoří ji brněnští Ashborne Games. Zadruhé je historická, přímou inspirací jí je příběh československých legionářů v Rusku po první světové válce. Zatřetí mixuje strategii, taktiku i další žánry. Však jejími přiznanými vzory jsou Commandos, Frostpunk, Company of Heroes nebo série UFO od taktéž domácího studia Altar. Jestli máte v rodině milovníka her a historie, neváhejte a nasedněte na vlak. Last Train Home vyjíždí ve verzi pro PC na Steamu i na GOGu.


Fantastický vítěz videoherních Oscarů

Baldur’s Gate je jedna z nejslavnějších značek v žánru her na hrdiny. Titul vycházející z papírových pravidel ještě slavnějších Dungeons & Dragons letos dostal svůj třetí díl. V něčem se od předchozích a naprosto kultovních dílů odlišuje – a určitě nevyžaduje jejich znalost –, ale opět přináší velkolepý fantasy příběh a dobrodružství party hrdinů ve světě plném skřetů, magie a svalnatých barbarů. Jestli se potřebujete obdarovaného zbavit na sto hodin i víc, držitel letošního videoherního Oscara pro titul roku je jasná volba. A navíc ho pustíte na PC, PlayStationu a nově i Xboxu.


Jediný český vývojář stvořil jedinečnou hru

Jmenuje se Bzzzt a je poctou arkádám, skákačkám, hopsačkám, platformerům a prostě kostičkovatě pixelovým hrám, které v osmdesátkách a devadesátkách rozdávaly radost všem dětem, co schrastily pětikorunu na automat nebo měly doma některý z prvních dostupných počítačů. Bzzzt je navíc dílem jediného vývojáře Karla Matějky, který patří k nejzkušenějším herním tvůrcům v Česku. Na konzolové verzi se prý už pracuje, zatím robotická retro hra přibzučela na Steam a GOG, ale spustíte ji i na Macu.


Psycho horor jako od Stephena Kinga

Alan Wake 2 je vedle Baldur’s Gate 3 dalším titulem, který bombasticky zabodoval na videoherních Oscarech neboli The Game Awards. A stejně jako u fantasy dobrodružství ani tady není kdovíjak nutné znát do detailu jedničku. Dvojka Alana Wakea totiž sama o sobě skvěle vypráví hororem nacucaný příběh jako od mistra strachu Stephena Kinga. Vžijete se do dvojrole policejní vyšetřovatelky a temnotou stíhaného spisovatele a… cokoliv víc by byl spoiler k naprosto výjimečnému zážitku, který si užijete na PC, PlayStationu i Xboxu.


Pavouk pouze pro PlayStation 5

Zato dárek jménem Marvel’s Spider-Man 2 si užijí jen majitelé PlayStationu 5. Postavu pavoučího superhrdiny netřeba představovat, jeho aktuální videoherní zpracování vlastně taky moc ne. Už první Marvel’s Spider-Man spletl svou zábavnou hratelností síť, do které polapil mnoho milovníků akčních her. A druhý díl je podle hráčů i recenzentů dokonce ještě lepší. Pět milionů zákazníků, kteří si ho pořídili (a udělali z něj dosud nejúspěšnější titul pro PS5), se nemůže mýlit. Tak se mezi ně s vánočním klidem zařaďte.

vanocecc_8

Přečtěte si takéTipy na dárky: Deskové hry Zaklínač, Příšera týdne i Karak 2Tipy na dárky: Postavte si idylku v nejlepší hře roku, hrejte s Jágrem i Žižkou a vykuchejte příšery

Český mikrobiolog spojil The Last of Us, Half-Life a vědeckou kariéru. A stvořil akční hororovou hru

„Téma houbových zombie jsem otevřel už v roce 2016. Paradoxně jsem tehdy o The Last of Us ani nevěděl,“ říká vědec a vývojář Tomáš Větrovský.

Michal MančařMichal Mančař

mycosis-boxed

Foto: Tomáš Větrovský / Wietrack

Herní vývoj a mikrobiologie že nejdou k sobě? Mycosis od Tomáše Větrovského vás přesvědčí o opaku

0Zobrazit komentáře

Co se stane, když se věda spojí s videohrou – ne však ve smyslu edukativním, ale v žánrech akce a hororu? To si můžete vyzkoušet v právě vydané hře Mycosis, která je dílem jediného českého tvůrce. Jak už to tak při zobrazování vědy ve hrách bývá, čeká vás v ní nebezpečná cesta skrz laboratoř, kde se všechno pokazilo…

Nenechte se zmást dvourozměrnou grafikou s kostičkovým nádechem retra. Mycosis od českého vývojáře a vědce Tomáše Větrovského je až překvapivě propracovaná hra. Kromě čistě akční likvidace houbových zombie (houbie?!) v ní budete řešit logické hádanky i plošinovkové skákací pasáže, používat různé předměty a vybavení (od hasicích přístrojů až po baňky s kyselinou…) a potkáte se i s přátelskými postavami. Však se Mycosis, která právě vyšla na Steamu, odkazuje na takové tituly, jako je slavný Half-Life nebo ještě starší akce Abuse.

Možná vás při pohledu na boj s lidmi proměněnými houbovou infekcí na vraždící monstra napadne ještě další inspirace – herní série a dnes už i seriál The Last of Us, jež zpracovává právě houbovou apokalypsu. „Ale já jsem téma houbových zombie otevřel už v roce 2016, kdy jsem na konferenci Fungal Genetics v Paříži vytvořil první koncepty Mycosis. A paradoxně jsem tehdy o The Last of Us ještě nevěděl, protože byla jen na PlayStationu a já jsem nikdy konzoli nevlastnil,“ prozradil sólo vývojář v dřívějším rozhovoru pro CzechCrunch.

Když totiž Větrovský nevyvíjí a nevydává svou hru, je pracovníkem Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Na což odkazuje náplň hry i její podtitul Heroes of MBÚ. Při své činnosti se samozřejmě potkal i s houbami rodu Cordyceps, které hrají takříkajíc hlavní roli v The Last of Us. „Životní strategie parazitických hub rodu Cordyceps, tedy zombifikace hmyzu, je ve vědecké komunitě poměrně notoricky známá. A mně tehdy přišlo zajímavé, že nikdo s touto tematikou nevytvořil počítačovou hru,“ dodal Větrovský.

Inu, vytvořil – ale nyní se k ní přidala další a vy si tak můžete vyzkoušet pomyslné The Last of Us po česku. Velkou inspirací nicméně pro vědeckého vývojáře byl už zmiňovaný Half-Life, který nedávno oslavil 25 let od vydání. Také střílečka od společnosti Valve sázela na mix akce a zapojení mozku i na vyprávění příběhu nikoliv pomocí pasivní konzumace předtočených scén, ale přirozenou akcí odehrávající se přímo ve hře a často i bez ohledu na hráče.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V Half-Life došlo k revolučnímu posunu v úrovni level designu 3D her od víceméně jednoduchého bludiště jako ve Wolfensteinu nebo Doomu k rozmanitému prostředí, kde dialogy, hádanky a naskriptované scény skvěle vtahují hráče do děje. A tak máte pocit, že se nacházíte spíš ve filmu než ve hře,“ popsal Větrovský. Podobný, byť samozřejmě nesrovnatelně nízkorozpočtový způsob vyprávění a navození atmosféry žijícího (tedy spíš trpícího) vědeckého komplexu volí i Mycosis.

Právě vydaný titul není Větrovského prvotinou, herní tvůrce vystupující coby jednočlenné studio Wietrack už dříve vytvořil demoverzi strategické hry o mravencích. Do finální podoby ale dotáhl až Mycosis: Heroes of MBÚ, která kromě hry pro jednoho hráče, jež zabaví asi na čtyři hodiny, nabízí i multiplayer. Infikovat se videohrou od českého vědce můžete nechat na Steamu, kde Mycosis pořídíte za 10,79 eura čili zhruba za 260 korun.