Top 10 nejoblíbenějších akcií českých investorů? Táhnou technologické hity, které ale padají

Investiční platforma eToro, kterou v Česku používá přes 180 tisíc lidí, zveřejnila, jaké jsou letos nejoblíbenější akcie zdejších investorů.

Luboš KrečLuboš Kreč

auto

Foto: DALL-E/CzechCrunch

Čeští investoři mají rádi akcie Tesly nebo Applu (vygenerováno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Akcie Tesly za poslední rok oslabily o bezmála 14 procent a jen letos šly dolů dokonce o 35 procent. Na jejich oblibě mezi českými investory se to ale neprojevilo – na platformě eToro, kde jich obchoduje kolem 180 tisíc, jsou s přehledem nejvíce drženým titulem. A stejně to bylo i před rokem. Druhá nejoblíbenější akcie ale také padá: Apple.

Tesla prochází složitým obdobím. Prodeje elektromobilů po celém světě nejdou tak, jak by Elon Musk a spol. potřebovali, takže jednak společnost musí poměrně výrazně propouštět, jednak zkouší novou motorovou ofenzivu. Jenže její akcie dál letí dolů.

Mezi zhruba 180 tisíci českými uživateli brokerské platformy eToro je nicméně Tesla v prvním letošním čtvrtletí jasnou jedničkou. A byla jí jak v posledním kvartálu roku 2023, tak přesně před rokem. Předloni touto dobou byla akcie s tickerem TSLA třetí a v roce 2021 druhá.

Moc dobrým obdobím neprochází ani Apple, protože prodeje iPhonů také zůstávají za očekáváním a hlavně investoři znovu pochybují o tom, jak inovativní dnes obr z Cupertina je a zda mu ve srovnání s agilní čínskou konkurencí neujíždí vlak. Ostatně ve stejné době, kdy Xiaomi vypustilo do světa svůj elektromobil SU7, Apple naopak oznámil, že končí svůj program na vývoj autonomního vozu.

Jenže podobně jako Tesla i Apple je stálicí českých investorů – dvojkou byl v prvním kvartálu loni i předloni a v roce 2021 byl jedničkou, tehdy si s Teslou místo prohodily. A zatímco Tesla je nejpopulárnější akcií i globálně mezi uživateli původem nizozemské brokerské firmy, Apple je ve světě „až“ trojka a před ním je Amazon. Ten je v Česku až čtvrtý.

Podle údajů z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat, který si eToro udělalo, plánuje 56 procent českých investorů svou investici do nejpopulárnějších technologických akcií ještě navýšit nebo ji ponechat bez zásahů.

I na české investory samozřejmě doléhá mánie kolem umělé inteligence, takže akcie Nvidie, které ještě minulé čtvrtletí byly sedmou nejvíce drženou akcií, jsou nyní čtvrté. Do top desítky se podívaly nově i cenné papíry čipové firmy AMD. Obecně lze říct, že čeští investoři relativně kopírují světové trendy, byť s dílčími úpravami – u nás chybí v top 10 PayPal a Microsoft si stojí aktuálně lépe.

Nejoblíbenější akcie českých investorů na eToro

Společnost Pořadí Q1 2024 Pořadí Q4 2023 Pořadí Q1 2023
Tesla 1. 1. 1.
Apple 2. 2. 2.
Microsoft 3. 4. 5.
Nvidia 4. 7. 7.
Amazon 5. 3. 4.
Meta 6. 5. 3.
Alphabet 7. 6. 6.
Alibaba 8. 8. 9.
Nio 9. 9. 8.
AMD 10. 12. 12.

Nejoblíbenější akcie celkově investorů na eToro

Společnost Pořadí Q1 2024 Pořadí Q4 2023
Tesla 1. 1.
Amazon 2. 2.
Apple 3. 3.
Nvidia 4. 7.
Nio 5. 4.
Microsoft 6. 5.
Meta 7. 6.
Alibaba 8. 8.
Alphabet 9. 9.
PayPal 10. 10.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi