Traktor zneškodnil ruské tanky a vrátil se na základnu. Zahrajte si za obávaný stroj ukrajinské farmády

Humorem na hrůzy války reagují ukrajinští vývojáři ve své hříčce, v níž loupíte ruskou vojenskou techniku.

Michal MančařMichal Mančař

ukratank

Foto: Ukrainian Farmy

Ve hře Ukrainian Farmy zatím loupíte jen vozidla. Ale autoři slibují, že titul rozšíří…

0Zobrazit komentáře

To není překlep. To je opravdu farmáda. Neboli farmářská armáda. Pod názvem Ukrainian Farmy totiž ukrajinští vývojáři tvoří hru, která tragickému konfliktu v jejich domovině dává alespoň na pár chvil veselejší tvář. Připomíná totiž stále trochu stěží uvěřitelné, avšak skutečné okamžiky války, během kterých se opuštěná vojenská technika ruských agresorů často stává kořistí právě ukrajinských zemědělců.

Už dva měsíce Ukrajina Ukrajina ua-flagZprávy, které se týkají válečného dění na Ukrajině po vpádu ruských vojsk… 24. února 2022Pale Fire Capital, Seznam.cz, Alza.cz, Rohlik.cz, Livesport, SatoshiLabs, FTMO, Česká spořitelnaDonio.cz, Darujme.cz, Člověk v tísni, Uprchlíci vítejte Více informací čelí ruské invazi. Válka se odráží napříč společností – ruská ekonomika se prohýbá pod vlivem západních sankcí, konflikt ovlivňuje světové trhy, ale promítá se i do tvůrčích disciplín. Známé rčení inter arma silent musae rozhodně neplatí, múzy ve válce nemlčí.

Ukázali to Pink Floyd, kteří se po dlouhé době dali dohromady, aby nahráli píseň pro Ukrajinu. Boje na východě Evropy připomíná i street art v Praze. Přímo v CzechCrunchi jsme na podporu ukrajinské armády vydražili umělecké tisky. A konflikt rezonuje i ve videoherní tvorbě.

Humorem na hrůzy války zareagoval ukrajinský tým, který stvořil jednoduchou hru, v níž po vzoru skutečných farmářů loupíte tanky invazních vojsk. „Jsme herní vývojáři z Ukrajiny. A děláme, co umíme nejlépe – vytváříme hru. Ta je naším poděkováním za jakoukoliv podporu, kterou můžete poskytnout,“ zmiňují tvůrci a připomínají tím, že celý projekt je především snahou získat prostředky na pomoc Ukrajině.

„Někteří z nás jsou dobrovolníky v ukrajinských ozbrojených silách. Jiní se aktivně zapojují do pomoci potřebným v dobrovolnických skupinách. Ty shání jídlo, léky, oblečení a další věci pro civilisty v Kyjevě a dalších městech po celé zemi. Pomáhají s evakuací míst, na která ruské síly útočí. Potřebují vaši pomoc,“ uvádí autoři na webu hry, kde naleznete možnost podpořit Ukrajinu prostřednictvím kryptoměn i příspěvkem pro neziskové organizace.

Nevážně zpracování vážného tématu vás postaví do role zemědělce s traktorem, jehož cílem je nalézt nepřátelské obrněnce, zaháknout je a odvézt na určené místo. Na rozdíl od opravdové války vás při tom nepřátelská dělostřelba nezničí. Jen vás zpomalí ve snaze být co nejrychlejší v plnění bojového úkolu. Velice podobná hříčka se objevila už před několika týdny ve webové hříčce Farmers Stealing Tanks, novější počin ale běží na Unreal Enginu a nabízí pohlednější podívanou, byť jádro hratelnosti zůstává stejné.

Kromě samotných titulů, které na ruskou invazi přímo reagují, se válka ve videoherním průmyslu setkala se stejně odsuzujícím ohlasem jako v dalších odvětvích. Prodeje v Rusku tak pozastavily ty největší herní společnosti od Sony, Microsoftu a Nintenda přes Ubisoft až po CD Projekt Red. A své vývojářské aktivity v Rusku pak stoplo například původem běloruské studio Wargaming, jež stojí za populární online akcí World of Tanks, v níž zneškodnění tanků taktéž hraje prim, ale tentokrát bez traktorů.

Hra Ukrainian Farmy je k dispozici pro Windows, macOS i Linux a podle slov východních vývojářů není její stav konečný. V plánu tak je nejen rozšíření arzenálu o nové traktory, ale i o další bojiště, po kterých se obávané stroje budou prohánět a loupit z nich ruská vozidla. Nezbývá však než doufat, že skutečný konflikt jim příliš další inspirace neposkytne.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym